50 Tavuk Irkı ve Özellikleri -Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tavuk Irkları ve Özellikleri -Bilmeniz Gereken Her Şey!

Tavuk yetiştiriciliği, arka bahçenize dahil edebileceğiniz güvenilir ve karlı bir gelir kaynağıdır.

Girişimin iyi yanı, yapmak için daha az sermaye ve az alan gerektirmesidir. Ancak başarıya ulaşmak için ihtiyaçlarınıza uygun doğru tavuk ırkını seçmelisiniz. biz burada, Tavuk Irkları ve Özellikleri -Bilmeniz Gereken Her Şeyi kısaca anlatmaya çalıştık.

Yetiştirilecek tavuk ırkını seçerken öncelikle neyi başarmak istediğinizi ve tercihlerinizin neler olduğunu düşünmelisiniz. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, ihtiyaçlarınıza uygun tavuk ırkı hakkında çok şey anlatacaktır. Piyasada bulunan tüm tavuk ırkları ile bütçenize uygun olanı bulmak parkta yürüyüş yapmak gibi bir şey kadar kolay ve zevklidir

Tavuk Irkları ve Özellikleri

Piyasada pek çok tavuk ırkı olmasına rağmen doğru ırkı seçmek bunaltıcı olmamalıdır. Farklı ırklar hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzda, sizin için işe yarayan bir ırk seçmek kolay olacaktır. Farklı tavuk ırkları ve güçlü yönleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin .

Farklı tavuk ırklarının sahip olduğu en belirgin farklılıklardan biri yumurtalarının rengidir. Tavuk ırkları renkli, kahverengi veya beyaz yumurta bırakabilir. Aşağıda, tavuk ırklarının tanınan renkli katmanlarından bazıları verilmiştir.

1.Ataks Tavuğu

Ataks Tavuğu
Ataks Tavuğu

1930 yılında kurulan Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü (TAE) tarafından 1995 yılında yapılan ıslah çalışmaları ile geliştirilen ve Türkiye adına tescillenen Ataks tavuk, özellikle salma olarak yetiştirildiği takdirde üst düzey yumurta sayısı ulaşır ve hastalıklara karşı gösterdiği direnç ile 3 yıl kadar bu verimini devam ettirebilir

Yumurta sınıfına dahil edilen Ataks tavuk ırkları, büyük ölçüde organik yani salma olarak beslenen tavuklardır.

Ataks tavuk ırkı salma olarak besleniyor ise yıllık 250-270 kadar yumurta üretimi yapar. Ek  yem ile beslendiği takdirde bu sayı 280-290 bandına kadar çıkar

2.Ameraucana-Paskalya Yumurtası

Ameraucana-Paskalya Yumurtası
Ameraucana-Paskalya Yumurtası

Ameraucana tavuk ırkı, 1960’lardan 1970’lere kadar ABD’de geliştirildi. Onlar ülkeye Şili’den getirilen Araucanaların torunlarıdır. Bu tavuk cinsi mavi yumurta bırakır.

Bezelye tarağı, siyah veya arduvaz bacakları, beyaz tenleri, atletleri ve sakalları olduğu için onları kolayca tanıyabilirsiniz. Mavi, beyaz, gümüş, siyah, beyaz ve buğday gibi farklı renk çeşitleriyle gelirler. Adil kuluçkacıdırlar ve yılda ortalama 250 yumurta yumurtlama yeteneğine sahiptirler. Sadece ülkedeki saygın yetiştiricilerde bulunurlar.

3.Cream Legbar Tavuğu

Cream Legbar Tavuğu
Cream Legbar Tavuğu

Krem legbar tavuk ırkı, 1930’ların başında Birleşik Krallık’ta geliştirildi. Cambridge Üniversitesi’nin genetikçileri , otoseksing özelliklerine sahip, yumurta verimi yüksek bir tavuk oluşturmak istediler. Bu nedenle, dişi civcivlerin koyu kahverengi çizgileri olduğu ve horoz civcivlerinin daha açık kahverengi çizgileri olduğu için bir günde dişi ve erkek civcivleri ayırt edebilirsiniz.

Krem bacak çubuğu, gümüş grisi ve krem tüylere sahip olduğu için kolayca tanınır. Gözlerden geriye doğru eğimli küçük tepelere sahiptir. Arka bahçe koşullarında iyi iş çıkaran orta boy ve aktif toplayıcılardır. Her yıl ortalama 160 ila 200 uçuk yeşil veya gök mavisi yumurta yumurtlayabilirler ve kolay kolay karamsarlığa kapılmazlar.

4.Isbar

Isbar
Isbar

Çubuk tavuk ırkı, 1950’lerde İsveç’te, otoseksing özelliklerine sahip yüksek yumurtlayan bir tavuk oluşturmak amacıyla geliştirildi. Cins sadece güzel değil, onu bir sanat eseri yapıyor, aynı zamanda eşsiz ve pratik. Soğuk havalarda dayanıklıdırlar ve avcılara karşı büyük bir uyanıklığa sahiptirler.

Ortalama yumurtlama kapasiteleri yılda 200 yumurtadır ve yeşil veya benekli kahverengi yumurta bırakırlar. Isbar horozlarının parlak metalik tüyleri ve mavi gövde tüyleri vardır.

5.Gerze Tavuğu

Gerze Tavuğu
Gerze Tavuğu

Sinop’un Gerze ilçesi ve çevresinden köken almaktadır. Vücut siyah tüylerle kaplıdır. Horozların parlak kuyruk tüyleri ışık altında yeşil-siyah bir görünüm almaktadır. İbikleri çatallı ve boynuza benzemektedir. Gaga yapısı orta uzunlukta, güçlü ve gri tonlarındadır. Burun delikleri büyük ve gaga üzerine çıkıntılıdır. Kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulakların altında her iki tarafta da belirgin beyaz kulak küpesi bulunmaktadır

İncik, ayak derisi ve pulları siyah, beden derisi beyaz renktedir. Yumurta kabuk renginin beyaz, yıllık ortalama yumurta veriminin 88 adet ve cinsel olgunluk yaşının 24-25 hafta olduğu bildirilmiştir

6.Ancona -Andaluzya Tavuğu

Ancona Tavuğu
Ancona Tavuğu

Ancona tavuk ırkı İtalya’da geliştirilmiş ve adını Marche bölgesinin başkenti Ancona’dan almıştır. Bununla birlikte, 19. yüzyılda İngiltere’de bugün mevcut olan tutarlı tüylerine sahip olacak şekilde geliştirilmiştir .

Onu diğerlerinden ayıran, V şeklindeki beyaz uçlu gagasıdır. Ancona tavuğu yılda ortalama 220 beyaz yumurta yumurtlama kapasitesine sahiptir. Akdeniz iklimine en uygun, canlı, değişken, rustik ve dayanıklı bir tavuk ırkıdır.

7.Brakel -Gri Boyun

Brakel -Gri Boyun
Brakel -Gri Boyun

Brakel tavuk ırkı 1416’da kuzey Fransa, Hollanda ve Belçika’da geliştirildi. Yırtıcılara karşı tetikte, mükemmel toplayıcı ve iyi bir uçucu olan dayanıklı ve aktif bir ırktır. Som gümüş altın boyun tüylerine ve kırmızı taraklı şeritli tüylere sahiptir.

Brakel tavuk ırkı yılda ortalama 180 ila 200 beyaz yumurta bırakabilir

8.Cinnamon Queen- Tarçın Kraliçesi

Cinnamon Queen- Tarçın Kraliçesi
Cinnamon Queen- Tarçın Kraliçesi

Tarçın kraliçesi veya bilinen adıyla Altın kuyruklu yıldız , beyaz yumurta geni taşıyan modern bir tavuk ırkıdır. Rhode Island Kırmızı horozu ve Rhode Island Beyaz tavuğunun bir melezidir. Horoz tavuğunun yarkalarınkinden farklı bir rengi olduğu için otoseksing özelliğine sahiptirler.

Tavuk ırkı, yılda ortalama 250 ila 300 yumurta yumurtlama kabiliyetine sahip, üretken bir yumurta veren olarak geliştirildi. Ayrıca diğer kalıtsal ırklardan daha erken yumurta bırakmaya başlarlar. Yumurta yumurtlayan bir tavuk ırkı istiyorsanız, o zaman tarçın kraliçesi ideal seçiminiz olmalıdır.

9.Friesan-Firizce Tavuğu

Friesan-Firizce Tavuğu
Friesan-Firizce Tavuğu

Friesan tavuk ırkı, Hollanda’nın kuzey kıyılarında gelişmiş 1000 yıldan eski eski bir ırktır. Diğer büyük tavuklara göre mükemmel uçma yeteneklerine sahip küçük bir tavuk ırkıdır. Tüyleri farklı renklerde gelir; Altın, güderi kurşun kalemle ve gümüş renkleri var.

Genç Friesan civcivleri, diğer tavuk ırklarına kıyasla daha hızlı tüylenir ve olgunlaşır. Uysaldır ve sık sık karamsarlığa kapılmaz. Yılda ortalama 150 ila 180 beyaz yumurta üretimine sahiptir.

10.Andalusian-Endülüs Tavuğu

Andalusian-Endülüs Tavuğu
Andalusian-Endülüs Tavuğu

Endülüs tavuk ırkı ya da bilinen adıyla mavi Endülüs, İspanya kökenlidir. Genetiğine bağlı olarak arduvaz mavisi, siyah veya kirli beyaz tüyleri vardır. Onu diğerlerinden ayıran şey beyaz kulak memeleridir. Hafif bir gövdeye ve daha sıcak iklimler için ideal kılan büyük sivri uçlu taraklara sahiptir.

Bu, neden hapsedilmeye uygun olmadığını açıklayan aktif bir toplayıcıdır. Endülüs tavuğu yılda ortalama 165 beyaz yumurta bırakır.

11.Gournay-Gurnay Tavuğu

Gournay-Gurnay Tavuğu
Gournay-Gurnay Tavuğu

Gournal tavuk ırkı ya da bilinen adıyla “Le Poule de Gournay” Fransa’nın yukarı Normandiya bölgesinde geliştirilmiştir. Kadim ataları Vikinglerin çağına kadar uzanır. Küçük bir kafa ve yuvarlak gövdeye sahiptir.

Tüyleri siyah ve beyaz renkte eşit olarak benekli, gözleri turuncu ve gagaları kalın. Göğsü lezzetli ve hassas et ile iyi gelişmiştir. Gournay tavukları uysal ve arkadaş canlısıdır ancak kara kara düşünmezler ve haftada üç ekstra büyük beyaz yumurta bırakırlar.

Gournay tavuğu cinsinin evcilleştirilmesi kolaydır ve hapsedilmede başarılıdır, bu da onları mükemmel bir arka bahçe tavuğu yapar.

12.Hamburg Tavuğu

Hamburg Tavuğu
Hamburg Tavuğu

Hamburg tavuk ırkı 14. yüzyılda Hollanda’da bulunmuştur ancak kökeni bugüne kadar belirsizliğini korumaktadır. Tavuk, yılda ortalama 200 beyaz yumurta üretimi ile yüksek yumurta verimi ile bilinir. Onu diğerlerinden ayıran özelliği diğer tavuk ırklarından daha uzun süre yumurtlamasıdır.

Tavuk, yem odası olmayan arka bahçe tavuk sürüsüne iyi bir ektir. Hafif yeme özelliklerine sahip, hareketli, canlı ve sağlam bir tavuk ırkıdır. Tüyleri, estetik görünümlerine ek olarak gümüş püsküllü çeşitlerde gelir.

13.Holland- Hollanda Tavuğu

Holland- Hollanda Tavuğu
Holland- Hollanda Tavuğu

Holland tavuk ırkı, beyaz yumurtlama özelliğine sahip çift amaçlı bir tavuk ırkı oluşturmak amacıyla Rutgers Breeding Farms tarafından geliştirilmiştir. Sakin ve uysal doğası nedeniyle mükemmel bir arka bahçe tavuğudur. Aynı zamanda iyi bir toplayıcıdır ve tavuklar diğer tavuk ırklarına kıyasla iyi bir annelik yeteneğine sahiptir.

Hollanda tavuk ırkı aynı zamanda mükemmel büyük yumurtlama kabiliyetine sahip iyi bir sofra kuşudur.

14.Ligorin-Leghorn Tavuğu

Ligorin-Leghorn Tavuğu
Ligorin-Leghorn Tavuğu

Leghorn tavuk ırkı, 1850’lerde hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de İngiltere’de aynı anda oluşturuldu. Ataları kuzey İtalya tavuk ırklarına kadar uzanır. Harika yiyecek arama ve tırmalama özelliklerine sahip çok aktif bir kuştur ve onu mükemmel bir arka bahçe sürüsü ilavesi yapar.

Leghorn tavuk ırkı, yılda ortalama 280 ila 300 beyaz yumurta üretimi ile kolay yetiştirici, dayanıklı ve yüksek yumurta verimine sahiptir.

15.Minorca- Minorka Tavuğu

Minorca- Minorka Tavuğu
Minorca- Minorka Tavuğu

Minorka tavuk ırkı, Akdeniz bölgesindeki en büyük kümes hayvanıdır. Isıyı dağıtmaya yardımcı olan büyük ve parlak kırmızı gerdanlıklar ve taraklar ile yeşilimsi-siyah parlak tüyleri ile birlikte gelir. Ayrıca Akdeniz tavuk ırklarında yaygın olan badem şeklinde büyük beyaz kulak memelerine sahiptir.   Minorka tavuk ırkı karamsarlığa kapılmaz.

16.Australorp – Astrolop Tavuğu

Australorp - Astrolop Tavuğu
Australorp – Astrolop Tavuğu

Australorp, Orpington ile aynı zamanda geliştirildi. Tavuk ırkı, İngiltere’den Orpinton ırkına benzeyen yüksek bir yumurta verimi yaratmak amacıyla Avustralya’da geliştirildi.

Kuşun yılda ortalama 250 yumurta üretimi vardır. Bununla birlikte, bir australorp için yumurtlama rekoru, yapay aydınlatma yardımı olmadan yılda 364 kahverengi yumurtadır.

17.Barnvelder- Ambarcı Tavuğu

Barnvelder- Ambarcı Tavuğu
Barnvelder- Ambarcı Tavuğu

Barnvelder, adından da anlaşılacağı gibi, adını bir Hollanda kasabası olan Barnveld’den almıştır. Mükemmel yiyecek arama özelliklerine sahip orta boy ve çift amaçlı tavuk ırkıdır, bu nedenle mükemmel bir arka bahçe sürüsü ilavesidir. Tavuk ayrıca iyi yumurtlama yetenekleri ile dayanıklı ve uysaldır.

En popüler ahır tavuğu, orijinal kuş olan çift bağcıklı tüy desenidir. Bakır, metalik yeşil ve siyah tüy rengine sahip güzel tüyleri ile tanınır.

18.Bielefelder Tavuğu

Bielefelder Tavuğu
Bielefelder Tavuğu

Bielefelder tavuk ırkı, 1970’lerde İtalya’da bir kümes hayvanı çiftçisi Gerd Roth tarafından geliştirildi. Tavuk ırkını melezlemek için Cuckoo Malines, Wyandotte, New Hampshire ve Amrock genlerini kullandı. Tavuk ırkı, onu oluşturmak  için kullanılan tüm ırkların tüm iyi niteliklerine sahiptir.

Çift amaçlı kuş, dişi civcivlerin arkalarında sincap şeridi olan, erkek civcivlerin başlarında sarı bir nokta bulunan otoseks özelliğine sahiptir. Olgunlaştıklarında, guguklu kırmızı keklik olarak adlandırılan karmaşık bir tüy deseni geliştirirler. Bielefelder kuşları arkadaş canlısı, uysaldır ve insanların ilgisini çeker.

Ayrıca,  sahip çok sayıda et tutan geniş bir gövde çerçevesine sahiptirler. Tavukların yılda ortalama 230 yumurta üretimi vardır. Yumurtaları, pembe benekli ve alt tonlu kahverengi renkte olmaları bakımından benzersizdir.

19.Black or Red Star-Siyah veya Kızıl Yıldız

Black or Red Star-Siyah veya Kızıl Yıldız
Black or Red Star-Siyah veya Kızıl Yıldız

Black Star tavuk ırkı, çubuklu Rock tavuğu ile Rhode Island Red horozu arasında bir melezdir. Kızıl yıldız ise Rhode Island Red horozu ile Rhode Island White, Silver Laced Wyandotte melezidir.

Tavuk ırkı, her yıl ortalama 300 yumurta ile iyi yumurtlama yeteneklerine sahiptir. Yumurtalarının kahverengi tonu, melezleme işleminde kullanılan ırklara göre değişir.

20.Brahma tavuğu

Brahma Tavuğu
Brahma Tavuğu

Brahma ya da bilinen adıyla Kümes Hayvanlarının Kralı, dünyanın en büyük tavuklarından biridir. Canlılığı, gücü ve boyutunun yanı sıra çift amaçlı yetenekleri ile bilinir. Tavuk ırkı, yiyecek arama özelliğinden dolayı arka bahçe sürüsüne harika bir katkı sağlar.

Brahma tavuk ırkı hem soğuk hem de sıcak iklime çok dayanıklıdır ve iri cüssesinden dolayı uçma yetenekleri yoktur. Diğer tavuk ırklarının uykuda olduğu kış mevsiminde harika yumurtlama yeteneklerine sahip, uysal ve sakin bir tavuktur. Brahma tavuğu, iyi bir yumurtacı olmasının yanı sıra geniş gövdesi sayesinde et için idealdir.

21.Buckeye Tavuğu

Buckeye Tavuğu
Buckeye Tavuğu

Buckeye tavuk ırkı Nettie Metcalf tarafından 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri Ohio’da geliştirilmiştir. Buckeye, bir hanımefendi tarafından geliştirilen tek Amerika tavuk cinsidir. Tembel ve büyük boy tavuk oluşturmak için Barred Plymouth ve Buff Cochins’i melezledi.

Buckeye cinsi, bezelye tarağı bulunan tek saf Amerikan tavuk ırkıdır. Küçük bezelye tarağı(ibik) ve nispeten büyük bedenleri, onları kışa dayanıklı bir cins yapar. İlk geliştirilme amaçları zorlu kümes koşullarına ve sert kış soğuklarına dayanabilme özelliğidir.

Buckeye tavuk ırkı soğuk mevsimlere karşı dayanıklıdır ve farklı yaşam koşullarına uyum sağlar. Aynı zamanda mükemmel avlanma ve yiyecek arama yeteneklerine sahip aktif, arkadaş canlısı ve uysal bir tavuktur. Tavuk, bezelye tarağı nedeniyle Rhode Island Red ırkından ayırt edilebilir.

22.Chantecler- Kantekler Tavuğu

Chantecler- Kantekler Tavuğu
Chantecler- Kantekler Tavuğu

Chantecler tavuk ırkı, 1907 yılında Wilfrid Chatelain tarafından Kanada’nın iklimine uygun bir tavuk ırkı oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir. Chantecler, vücuda sıkıca oturan beyaz tüylü, çift amaçlı büyük bir tavuktur. Küçük yastıkçıklara ve taraklara sahiptir, bu da onu dünyanın en dayanıklı tavuk ırklarından biri yapar.

Chantecler’i evcilleştirmek kolaydır ama kapalı alanlarda yaşamayı sevmez. Bu nedenle, bu tavuk cinsini yetiştirmeyi düşünüyorsanız, serbestçe dolaşabileceği geniş bir bahçeniz olmalıdır. Yılda ortalama yumurta verimi, kahverengi renkli 200 yumurtadır.

23.Denizli Tavuğu

Denizli Tavuğu
Denizli Tavuğu

Denizli ve yöresinden köken almaktadır. Ancak, günümüzde Anadolu’nun pek çok yerinde yetiştirilmektedir. Denizli ırkı tavuk ve horozların teleklerinin rengi ırk özelliklerini belirleme yönünden önem taşımaktadır. Horozlarda vücudu örten tüy ve telekler siyah; boyun, sırt ve kanatta renkli (demir kır, pamuk kır, al ve siyah) telekler bulunmaktadır

Gaga yapısı erkeklerde uzun, kalın ve üst gaga aşağı doğru eğimli, koyu gri renktedir. Dişilerde gaga yapısı ise erkeğe göre kalınlığı ve eğimi daha az, koyu gridir. Horoz ve tavukların burun delikleri küçük; kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulak lopları belirgin, kırmızı renkte ya da kırmızı üzerine beyazlık olabilmektedir. İncik, ayak derisi ve pulları açık veya çok koyu gri, vücut derisi beyazdır. Bacaklar yüksek ve vücut iridir. Horozlar kuyruklarını dik tutmaktadır. Hem dişi hem de erkeklerin gözlerinin etrafında siyah bir halka bulunmaktadır

Bu ırk, özellikle horozlarının güzel (davudi) sesi ve çok uzun ötüşü (yaklaşık 15-16 sn) ile ünlüdür

Yumurta kabuk renginin beyaz, ortalama olarak yumurta veriminin 114 adet adet yumurta verir.

24.Java- Ayam Cemani Tavuğu

Java- Ayam Cemani Tavuğu
Java- Ayam Cemani Tavuğu

Java tavuk ırkı, 1835 yılına dayanan Amerika’daki en eski tavuk ırklarından biridir. Ataları, adının geldiği Uzak Doğu’daki Java Adası’ndan gelmektedir. Tavuk türü mükemmel bir toplayıcıdır, bu nedenle iyi bir arka bahçe sürüsü ilavesidir.

Java tavuğu, et üretiminin yanı sıra yumurtlama yetenekleriyle de bilinir. Tüylerinde böcek yeşili parlaklığı olan siyah, alacalı, kumral ve beyaz çeşitleri vardır.

25.Jersey Giant- Jersey Devi

Jersey Giant- Jersey Devi
Jersey Giant- Jersey Devi

Jersey devi tavuk ırkı 1870 ile 1890 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde geliştirildi. Tavuk ırkı, adından da anlaşılacağı gibi, horozları 13 kilo, tavukları ise 10 kilo olan büyük bir gövdeye sahip. Bu nedenle yılda 260 kahverengi yumurta ile oldukça iyi bir yumurtlama kabiliyetine sahip safkan en büyük tavuk ırkıdır .

26.Naked Neck- Çıplak Boyun Tavuğu

Naked Neck- Çıplak Boyun Tavuğu
Naked Neck- Çıplak Boyun Tavuğu

Çıplak boyun, adından da anlaşılacağı gibi, boynunda tüy bulunmayan bir tavuk cinsidir. Yerli hindi ve tavuğun melezi olduğu kafa karışıklığından doğan Türken olarak da bilinir. Çıplak boyun, diğer ırklara kıyasla tüylerinin sadece yarısı olan çift amaçlı bir tavuk ırkıdır, bu da kesim sırasında onları yolmayı kolaylaştırır.

Aynı zamanda, mükemmel yiyecek arama yetenekleri olan ve tavuk hastalıklarının çoğuna karşı bağışıklığı olan iyi bir kahverengi yumurta tabakasıdır.

27.Orpington Tavuğu

Orpington Tavuğu
Orpington Tavuğu

Orpington tavuk ırkı 1800’lü yıllarda William Cook tarafından İngiltere’nin Orpington kasabasında geliştirilmiş ve adını da buradan almıştır. Amacı, İngilizlerin tercih ettiği beyaz tenli, çift amaçlı bir tavuk ırkı oluşturmaktı. 10 yıl içinde Amerika ve İngiltere’de popüler oldu.

Bu tavuklar evlerde ve restoranlarda düzgün pişirildiğinde lezzetlidir .

Orpington tavuk ırkı beş renk çeşidiyle gelir; Siyah, Buff, Spangled, White ve Jubilee. Yılda ortalama 200 yumurta üretimi ile iyi bir yumurtacı tavuk ırkıdır.  Uysal özellikleri nedeniyle özellikle popülerdir ve bu nedenle onları iyi evcil hayvanlar yapar.

28.Plymouth Rock-Pleymut Tavuğu

Plymouth Rock-Pleymut Tavuğu
Plymouth Rock-Pleymut Tavuğu

Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihsel olarak en popüler cins olan Plymouth Rock tavuk ırkı, Amerika’da 19. yüzyılda geliştirildi . Çift amaçlı tavuk ırkı beyaz ve siyah çizgili tüylerden oluşan çok güzel bir tüye sahiptir. En iyi uysallığı, kuluçka ve yüksek yumurta üretim kalitesi ile bilinir ve arka bahçeye sürü ilavesi için mükemmeldir.

29.Rhode Island Red-İzlanda Kırmızısı Tavuğu

Rhode Island Red-İzlanda Kırmızısı Tavuğu
Rhode Island Red-İzlanda Kırmızısı Tavuğu

Yeni başlayan bir kümes hayvanı çiftçisiyseniz, Rhode Island Red tavuğu ilk sürünüz olmalıdır. Tavuk ırkı 1800’lerde adını aldığı Rhode Island ve Massachusetts’te geliştirildi. Rhode Island Red tavuğu sadece sıcak ve yağışlı iklimlerde dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda az bakım gerektirir ve çiftlik amaçlıdır.

Tavukları haftada 5 ila 7 kahverengi yumurta yumurtlama yeteneğine sahiptir.

30.Speckledy- Benekli Tavuk

Speckledy- Benekli Tavuk
Speckledy- Benekli Tavuk

Speckledy, Rhode Island Red horozu ve Maran tavuğu arasında modern bir melezdir. Tavuk, guguk kuşu Maran’a benzeyen bir tüye sahiptir ve zarif bir şekilde yapılmıştır. Tüyleri yumuşak, bol, kabarık ve ipeksidir, bu da güzel tüylerine katkıda bulunur.

Tavuğun solgun bacakları ve gözleri, küçük tüyleri ve kulak memeleri ve orta boy tek bir tarağı vardır. Bu tavukların kuluçka yumurtaları kuluçkacılar için harikadır. Bu, evcilleştirilmesi ve idare edilmesi kolay, iyi yiyecek arama özelliklerine sahip, bu nedenle serbest dolaşan bir ortama çok uygun olan uysal bir kuştur. Benekli yumurta üretimi, güçlü yumurta kabukları ve koyu sarı sarısı olan, yılda 250 ila 270 kestane benekli kahverengi yumurtadır.

31.Sussex – Susek Tavuğu

Sussex - Susek Tavuğu
Sussex – Susek Tavuğu

Sussex, MS 43 yılına kadar uzanan, ancak 1912 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşan çift amaçlı bir tavuk ırkıdır. Tavuk çok kolay yağ alma özelliğine sahiptir, bu nedenle ona verdiğiniz yemin miktarına ve türüne dikkat etmelisiniz. Kilo alımı yumurtlama verimini olumsuz etkiler ve bu nedenle yemlerini kontrol etmelisiniz.

Sussex tavukları farklı renk çeşitlerine sahiptir; Benekli, Açık ve Kırmızı ve çok aktifler. Tavuk, yılda 250 kahverengi yumurta kadar iyi yumurtlama kabiliyetine sahiptir.

32.Welsummer- Velsummer Tavuğu

Welsummer- Velsummer Tavuğu
Welsummer- Velsummer Tavuğu

Wel yaz tavuk ırkı 1920’lerde Hollandaca geliştirildi. Tavuk sadece arkadaş canlısı değil aynı zamanda zekidir, bu nedenle evcilleştirilmesi ve kontrol edilmesi kolaydır. Estetiğine katkıda bulunan turuncu ve rustik kırmızı tüylerle birlikte gelir. Yaz tavukları, genellikle benekli olan koyu pişmiş toprak kahverengi yumurtalar bırakır.

33.Wyandotte- Viyondat Tavuğu

Wyandotte- Viyondat Tavuğu
Wyandotte- Viyondat Tavuğu

Wyandotte tavuk ırkı 1880’lerde geliştirilmiş ve adını Ontario, Kanada ve New York, ABD’nin üst kısımlarındaki Kızılderili kabilesinden almıştır. Püsküllü Hamburger ve Dark Brahma’nın bir melezidirler. Silver Laced Wyandotte tavuğu ilk tanınan tavuktu, ancak Buff Columbian, Silver Penciled, Blue Buff, Columbian, Partridge, golden laced ve Black Wyandotte o zamandan beri tanındı.

Wyon dette tavukları genellikle uysal, arkadaş canlısı ve sakindir, bu da onları evcilleştirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca yılda ortalama 200 kahverengi yumurta yumurtlama verimliliğine sahip dayanıklı ve harika annelerdir.

34.Appenzeller- Apenzel Tavuğu

Appenzeller- Apenzel Tavuğu
Appenzeller- Apenzel Tavuğu

Appenzeller tavuk ırkı İsviçre’de geliştirilmiştir ve iki çeşidi vardır; Spitzhauben ve Barthuhner. Spitzhauben tavuk çeşidi, adını bir kadın şapkasından alır ve tüy arması ve V tarağı ile birlikte gelir. Barthuhner veya yaygın olarak bilinen adıyla sakallı tavuk ise gül tarağına sahiptir ancak arması yoktur.

Appenzeller tavuğu, siyah, gümüş pullar ve altın pullar dahil olmak üzere farklı renk çeşitleriyle gelir. Bu tavuk cinsi süs amaçlıdır ancak yılda çok sayıda yumurta bırakır. Toplayıcı özellikleri ve küçük vücut yapısı onu serbest dolaşan bir tavuk yapar.

35.Brabanter- Bırabanter Tavuğu

Brabanter- Bırabanter Tavuğu
Brabanter- Bırabanter Tavuğu

Belçika ve Hollanda kökenli Brabanter tavuk ırkı, 17. yüzyılda geliştirildi . Tavuğun küçük bir gövde çerçevesi vardır ve apanzele benzer bir tepesi ve V şeklinde bir tarağı vardır. Kış aylarında çok sayıda yumurta bıraktığı için ortalama bir kış katmanıdır. Küçük yönleri için küçük bir yuvalama kutusunda tutabilirsiniz .

Brabanter, soğuk iklim koşullarına uygun akıllı ama sakin bir tavuktur. Küçük kamışları ve tarağı, donma saldırısını önlemesini sağlar.

36.Crevecoeur- Kırevekur Tavuğu

Crevecoeur- Kırevekur Tavuğu
Crevecoeur- Kırevekur Tavuğu

Crevecoeur tavuk ırkı Fransa’da geliştirildi. Adı, Normandiya’da kırık bir kalp anlamına gelen bir kasabadan türetilmiştir. Tavuk ırkı Fransa’da popüler olmasına rağmen, diğer ülkeler onu tam olarak benimsememiştir.

Crevecoeur tavuğu, V şeklinde bir tarak ile düz siyah tüylere sahiptir. Genellikle sessiz ve uysaldır, iyi bir et verimine sahiptir ve yılda ortalama 120 beyaz yumurta kaydeden orta düzeyde bir katmandır.

37.Houdan – Hodan Tavuğu

Houdan - Hodan Tavuğu
Houdan – Hodan Tavuğu

Houdan tavuğu da Fransa’da yaratıldı ve Belçika ve Fransa’da yaygın olan 5 parmaklı Fowl’un soyundan geliyor. Tavuk, çift amaçlı bir cins olduğu için hem et hem de yumurta üretimi için kullanılmaktadır. Hem sakalı hem de arması vardır ve güzel benekli beyaz tüylere sahiptir.

Tıpkı ataları gibi, Houdan tavuğunun her ayağında beş parmak vardır ve orta derecede dayanıklıdır.

38.Polish- Polonya Tavuğu

Polish- Polonya Tavuğu
Polish- Polonya Tavuğu

Polonya tavuğu , başının tamamını kaplayan ayırt edici bir tepeye sahiptir. Kökeni belirsizdir ancak Hollanda’da standardize edilmiştir. Tavuk, 1830’da Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi ve o zamandan beri oldukça yaygınlaştı.

Polonya tavuğu başlangıçta üretken bir beyaz yumurta tabakası olarak yetiştirildi. Son zamanlarda, benzersiz görünümünden dolayı bir yumurtadan çok süs tavuğu olarak kabul edilir. Tavuk utangaç, ürkek ve tepesi görüşünü engellediği için yırtıcılara karşı savunmasızdır.

39.Sultan Tavuğu

Sultan Tavuğu
Sultan Tavuğu

Sultan tavuğu ya da yaygın olarak bilinen adıyla Serai Taook, “Sultan’ın Sarayının Kuşu” anlamına gelen bir hindi yerlisidir. Tavuk, 1854’te Poultry Chronicles’ın editörü Elizabeth Watts’ın bir arkadaşından birkaç tane almasından sonra İngiltere’de tanıtıldı.

Tavuk, V şeklindeki tarağı, sakalları, arması, akbaba dizleri, beş ayak parmağı, manşonları, büyük burun delikleri ve tüylü incikleri nedeniyle özellikle benzersizdir. Yani, eğer üremek istiyorsanız, kutu ve kümesler için özel otomatik kapı yapacaksınız.

Sultanın bembeyaz tüyleri, arduvaz mavisi bacakları ve onu süs kuşu yapan mutlu kişiliği vardır. Aynı zamanda beyaz yumurta bırakır ve çift amaçlı olmaları nedeniyle iyi et verimleri olabilir. Genellikle iyi bir arka bahçe sürüsüdür.

Ufak tefek tavuk ırkları arıyorsanız , iyi haber şu ki, aşağıda belirtildiği gibi bugün piyasada bunlardan bir sürü var.

40.Barbu D’uccle- Barbudul Tavuğu

Barbu D’uccle- Barbudul Tavuğu
Barbu D’uccle- Barbudul Tavuğu

Barbu D’uccle tavuğu, Belçika’nın başkenti Brüksel’in eteklerinde bulunan Uccle kasabasında geliştirildi. Tavuğun tüyleri, sakalları ve tüyleri vardır, bu da onu kolayca ayırt edilmesini sağlar. Tavuk, Self Blue, Black, Porselen, Golden Neck, White, Mottled ve en popüler çeşit olan Mille Fleur olmak üzere yedi çeşittir.

Tavuğun arkadaş canlısı bir eğilimi vardır ve ilginç ve gizemli ifadeleriyle bilinir. Tavuğu, krem renginde ve kapalı ortamlarda iyi sonuç veren minik yumurtalar bırakır.

41.Belgian Antwerp D’anvers- Belçikalı Tavuğu

Belgian Antwerp D’anvers- Belçikalı Tavuğu
Belgian Antwerp D’anvers- Belçikalı Tavuğu

Belçikalı Antwerp D’anvers, 1600’lerde geliştirildi ve onu en eski ufak tefek tavuk ırklarından biri haline getirdi. Dik bir gövdeye, kavisli bir kuyruğa ve kolayca ayırt edilmesini sağlayan yuvarlak göğüslere sahiptir. Ayrıca bol tüylü sakalı ve gül tarağı vardır.

42.Booted Bantam- Bantam Tavuğu

Booted Bantam- Bantam Tavuğu
Booted Bantam- Bantam Tavuğu

Çizilmiş ufak tefek, Hollanda’da “Sabelpoot” ve Almanya’da “Federfluflge Zwerghuhne” olarak da anılır. Abartılı parmak ve ayak tüyleri nedeniyle kolayca ayırt edilir.

Çizilmiş ufak tefek, sakin, uysal ve arkadaş canlısı bir tavuktur ve onu iyi bir evcil hayvan yapar. Aynı zamanda, serbest değişen koşullar için en uygun iyi bir toplayıcıdır.

43.Dutch Bantam- Hollandalı Bantam

Dutch Bantam- Hollandalı Bantam
Dutch Bantam- Hollandalı Bantam

Adından da anlaşılacağı gibi Dutch Bantam, Hollanda kökenlidir.

Tavukları yılda ortalama 160 kremalı yumurta bırakabilir ve onları harika evcil hayvanlar yapan arkadaş canlısı ve uysal özelliklere sahiptir.

44.Pekin Bantam Tavuğu

Pekin Bantam Tavuğu
Pekin Bantam Tavuğu

Penkin Bantam tavuğu Çin kökenlidir ve Çin imparatorunu yağmaladıktan sonra İngiliz askerleri tarafından İngiltere’ye getirildiğine inanılmaktadır. Onları diğerlerinden ayıran şey, ayaklarını görünmez yapan çok sayıda tüylü yuvarlak şeklidir.

Peking Bantam farklı renk çeşitlerine sahiptir ve evcilleştirilmesi kolay, uysal ve arkadaş canlısı kuşlardır. Mükemmel katmanlar olmasalar da, hızla karamsar olurlar ve iyi anneler olurlar.

45.Rosecomb Bantam- Gül Çiçeği Bantam

Rosecomb Bantam- Gül Çiçeği Bantam
Rosecomb Bantam- Gül Çiçeği Bantam

Rosecomb Bantam, İngiltere’de 14. yüzyılda geliştirilmiş saf bir ufak tefek tavuk ırkıdır. Tavuk, benzersiz görünümünden dolayı esas olarak sergi için yetiştirilmektedir.

Rosecomb Bantam esas olarak üç renk çeşidine sahiptir; Beyaz, Siyah ve Mavi. Tavuğu diğerlerinden farklı kılan, büyük kulak memeleri ve tarağının yanı sıra dimdik ayakta, gururlu ve tetikte olma özellikleridir. Bu tavvuk  ufak tefek uysaldır ama arkadaş canlısı değildir, haftada sadece bir kremalı yumurta bırakır ve yüksek bakım gerektirir.

46.Sebright- sebrayıt Tavuğu

Sebright- sebrayıt Tavuğu
Sebright- sebrayıt Tavuğu

Adını yaratıcısından alan Sebright tavuğu, 1800’lerde İngiltere’de Sir John Sebright tarafından geliştirildi. Başka bir standart versiyonu olmadığı için gerçek bir ufak tefek tavuktur.

Tavuk, güzel bağcıklı gümüş altın tüyleri nedeniyle süs amaçlı tutulur. Sebright horozlarının kuyruklarında, tüylerinde ve eyerlerinde tipik tüylenme yoktur ve çok aktif ve evcilleştirilmeleri kolaydır, bu da onları ideal evcil hayvanlar yapar.

48…55 Flowery Hen- 55Çiçekli Tavuk

55 Flowery Hen- 55Çiçekli Tavuk
55 Flowery Hen- 55Çiçekli Tavuk

55 çiçekli tavuk, 1955 yılında İsveç’te Peder Martin Silverudd tarafından geliştirildi. Otoseksing özelliklerine sahip, yüksek yumurtlayan bir tavuk ırkı oluşturmak istedi. Bu, 55 çiçekli tavuğun neden krem renkli büyük yuvarlak şekilli yumurtalar bıraktığını açıklar.

Horoz ve civciv arasında ayrım yapmak kolaydır çünkü horozların başlarının arkasında sarı tüyler vardır ve daha hafiftirler. Erişkin bir horoz beyaz renklidir, tavuk ise çiçekli benekli tüy desenine sahiptir.

49.Delaware Tavuğu

Delaware Tavuğu
Delaware Tavuğu

Delaware tavuk ırkı, adından da anlaşılacağı gibi 1940 yılında Gorge Ellis tarafından Delaware’de geliştirilmiştir. Tavuk ırkı başlangıçta Indian Rivers olarak biliniyordu ve New Hampshire tavuğu ile Barred Plymouth Rock horozunun bir melezinden geliyordu. Kuşu yaratmanın ilk amacı et üretimi olsa da, haftada ortalama 4 yumurta yumurta verimi ile iyi bir çift amaçlı ırktır.

Delaware tavuk ırkı, güzel beyaz vücut tüyleri ve siyah boyun tüylerinin dokunuşuyla çok sakin, arkadaş canlısı ve uysaldır.

50.Araucana- Yeşil Yumurtacı

Araucana- Yeşil Yumurtacı
Araucana- Yeşil Yumurtacı

Araucana tavuk ırkı, eski dünya temasından önce Şili’de geliştirildi. Bu, Amerika’daki tek yerli tavuk ırkı oldukları anlamına gelir. Araucanaların kulak tutamları vardır, ancak kuyruk tüyleri, manşonları ve sakalları yoktur.

Çok nadirdirler çünkü kulak kümeleri geni öldürücüdür, bu da iki yavru kopyanın yumurtadan çıkmasını zorlaştırır. Araucana tavuğu cinsini yetiştirirken, yetiştirilen civcivlerin yarısında küme kulak geninin yalnızca bir kopyası bulunurken, üçte birinde küme yoktur. Diğer üçte iki kopyası vardır ve bu nedenle hayatta kalamaz. Bir Araucana tavuk ırkına sahipseniz, kendinizi şanslı bir tavuk çiftçisi olarak düşünün.

Sonuç olarak;  Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz tüm tavuk ırkları ile, doğru olan ırkı seçmek, kırılması zor bir ceviz olabilir. Bununla birlikte, yukarıda özetlenen tüm tavuk ırklarının faydaları ve kullanımları vardır. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza uygun cinse karar vermeden önce zaman ayırmanız gerekir.

Seçiminizi yaparken öncelikle tavuk yetiştirme amacınızın ne olduğunu belirlemelisiniz. Farklı türler farklı miktarda alana ihtiyaç duyduğundan, onları yetiştirmeniz gereken mevcut alanı da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, bazı ırklar belirli iklim koşullarında diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğinden, bölgenizdeki hava durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, yetiştirilecek en iyi tavuk ırkı, ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre seçmek sizin elinizde…

En Değerli Tavuklar

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir (Kedi Gözü Akıntısı) Kediler genellikle kendilerini temiz tutma konusunda oldukça …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir