Akvaryum Balık Türleri Ve Gerekli Malzemeleri

Akvaryum yapmak isteyenlere, akvaryum balıklarının bir kısmını özelliklerini yazdık. Görselleri kullanarak, balıkları tanıma imkanımız olacaktır.

Kendi akvaryumunuzla evinize, odanıza renkli bir çekicilik gelecek,  huzur  bir ortamınız oluşacaktır. Oyuncu, farklı tonlardaki balıklarla neşeli bir ortam oluşacaktır. Günlük stresiniz hafifleyecektir.

Balıklar, evinizi mahvetmedikleri için gelmiş geçmiş en iyi evcil hayvanlardır. Bir köşeye çekilip kendi su dünyalarında eğlenmekten mutluluk duyarlar. Onları günde bir veya iki kez beslemeniz yeterlidir.  Otomatik makinalarla buna el sürmenize bile gerek kalmadan beslemek mümkündür. Akvaryumunuzu ve içine girmesi gereken dekorları seçtikten sonra, Akvaryum tankına hangi tür akvaryum balıklarının gireceğini seçmek sizin elinizdedir. Yüzlerce çeşit evcil hayvan balığı varken, favorinizi seçmek kafa karıştırıcı olabilir. biz burada sizler için yetişmesi kolay olanları seçtik

Burada, size kolaylık sağlamak için hangilerinin en iyi olacağını bilmeniz için her balığın ihtiyaç duyduğu bakım miktarına dayalı bir liste hazırladık. Dostluk düzeyleri, bakım gereksinimleri, beslenme ihtiyaçları, görünümleri ve boyutları her balığın adının altında belirtilmiştir. İster ciddi bir akvaryumcu olun, ister  amatörce ilk kez balık sahibi olun, bunlar hem dekoratif hem de eğlence amaçlı balıklardır.

Akvaryum Balığı Türleri ve Gerekli Malzemeleri

 1. Japon  Balığı
 2. Lepistes
 3. Neon Tetra
 4. Platiy
 5. Danio
 6. Betta
 7. Kiraz Bebeği- Kiraz Kırmızısı- Gerry
 8. İnci Gurami- Pearl Gourami
 9. Kuhli Loach
 10. Ateş Ağızlı Çiklit
 11. Siyah molly
 12. Aslan Başlı Çiklit
 13. Kraliyet Pleco
 14. Kaplan Dikeni
 15. Melek Balığı
 16. Kızıl Kuyruklu Köpekbalığı
 17. Diskus
 18. Koi
 19. Vatozlar

Bakımı Kolay Olan Farklı Akvaryum Balıkları Çeşitleri

Tatlı su balıkları, sadece tatlı sularda (tuzlu suda değil) yaşayabilen balıklardır. Renkli ve küçük balıklar, oradaki tüm akvaryum meraklıları için en iyi seçeneklerdir. Tatlı su balıklarının su tanklarına sığması çok kolaydır ve diğer balıklarla çok iyi anlaşırlar, evinizde endişesiz bir akvaryum kurmuşsunuzdur. Genellikle az bakım gerektirirler ve sizi biraz daha fazla zahmetten kurtarır.

İşte tüm akvaryum tatlı su balıklarını tercih etmenizin nedenleri .

 1. Japon Balığı

1. Japon Balığı
1. Japon Balığı

Japon balığı , ev akvaryumları için tüm balık türleri arasında en yaygın ve ünlü balıktır. Balık yetiştirmeye ilk karar verdiğinizde muhtemelen bunu düşünmüş olmalısınız. Süs balığı yetiştiriciliğini ortaya çıkaran doğru tür budur. Japon balıklarının ne kadar eskiye dayandığını biliyor muydunuz? Jin Hanedanlığı’nın (MS 265 – 420) Çin’de hüküm sürdüğü zamanlara kadar gider. Bugün, Japon balıklarının piyasada 200’den fazla cins çeşidi vardır.

Japon Balığı’nın yaygın olarak tanınan ırklarından bazıları şunlardır:

 • Genel Japon balığı
 • Aslan başlı Japon balığı
 • Teleskop akvaryum balığı (büyük çıkıntılı gözleri vardır)
 • Veitail (peçeye benzeyen ayrıntılı bir akan kuyruğa sahiptir)
 • Ponpon (etli yüzgeçleri olan kısa, yuvarlak bir gövdeye sahiptir)

Japon balıkları, çok az bakım gerektirdikleri için yaygın olarak bulunan akvaryum balıkları türüdür. Daha fazla balık eklemeye gerek kalmadan kendi başlarına etkileyici bir akvaryum oluşturabilirler. Bu onların gösterişli güzelliklerinin seviyesidir.

 1. Lepistes- Guppy

2. Lepistes
2. Lepistes

Guppy , gökkuşağı balığı veya milyonlarca  balık gibi başka isimlerle de adlandırılan başka bir akvaryum balığı türüdür. Lepistesler ilk olarak kuzeydoğu Güney Amerika’nın doğal alanlarında bulundu. Bir haftadan fazla beslenmeden hayatta kalabildikleri için en dayanıklı balıklardır. Diyet konusunda kesinlikle seçici değildirler ve aşağıdakiler gibi farklı balık yemleriyle beslenirler:

 • Normal balık gevreği
 • Daphnia (su pireleri olarak bilinen suda yaşayan kabuklular)
 • Karidesler (hem canlı hem de dondurulmuş)
 • Kan solucanları

Lepistesler çok çeşitli renk kombinasyonlarına sahiptir, böylece seçimler için şımartılırsınız. Lepisteslerle ilgili bir başka gerçek de, yüksek oranda üremeye sahip olmalarıdır. Akvaryumunuzda çılgınca çoğalacaklar, bu yüzden kısa sürede bir balık sürüsü istemiyorsanız, diğer balıklara yönelmelisiniz ya da dişi ve erkek tüm lepistesleri ayrı tutabilirsiniz. Her cinsiyet nasıl belirlenir? İşte bazı ipuçları:

 • Erkek lepistesler daha ince ve yumrulu gövdelere sahipken, dişi lepistesler daha yuvarlak gövdelere sahiptir.
 • Dişi lepistesler 6 cm, erkek lepistesler 3 cm’ye kadar büyür.
 • Erkek lepistesler dişi lepisteslerden daha renklidir.
 • Dişi lepisteslerin vücutlarının alt tarafında kuyruğuna yakın bir yerde ağır bir nokta bulunur.
 • Erkek lepisteslerin sırt yüzgeçleri dişi lepisteslerden daha uzundur.
 1. Neon Tetra

3. Neon Tetra
3. Neon Tetra

Neon Tetra toplamda 3 cm uzunluğa kadar büyür. Güney Amerika’nın doğal sularına ait çekici bir balıktır. Gümüş rengi parlak bir gövde boyunca yanardöner turuncu şeritlere sahiptir ve küçük boyutlarına rağmen karasu akıntılarında bile fark edilmelerini kolaylaştırır. Temel balık gevreği gibi basit bir diyetle büyür.

Gruplar halinde yüzen dost canlısı balıklardır. Bunlar, akvaryumunuzu aydınlatmak için yeterlidir, istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Sayıları ne kadar fazla olursa, o kadar mutlu olurlar.

 1. Platiy

4. Platiy
4. Platiy

Platy balıkları , Güney Meksika ve Orta Amerika’nın doğu kıyılarından kaynaklanmaktadır. Arkadaş canlısı ve saldırgan olmayan yapıları nedeniyle diğer tüm akvaryum balıkları ile iyi uyum sağlarlar. Platiler, beslenme söz konusu olduğunda çok talepkar değildir ve şimdi ve sonra vereceğiniz donmuş canlı yiyeceklerin yanı sıra farklı türde pullu yiyeceklerle de gelişirler.

Seçici üreme, renk ve boyut olarak birçok platiy çeşidine yol açmıştır. İşte bazı örnekler:

 • Gökkuşağı tabağı (derin kobalt kuyruğu ve yüzgeçleri olan ışıltılı gümüş ve çivit rengi pullara sahiptir)
 • Mickey Mouse platy (altın-beyaz-krem gövdeli siyah bir kuyruğa sahiptir)
 1. Danyo- Danios

5. Danyo
5. Danyo

Danios , farklı ortamlarda iyi geliştikleri ve sade balık yemi ile yetindikleri için yeni başlayanlar için mükemmel olan akvaryum balığı türleridir. Bunlar Himalayalara özgüdür ve ortalama boyutu sadece 4 cm olan 6,4 cm uzunluğa kadar büyürler. Uygun koşullar altında 3 yıla kadar hayatta kalırlar. Süper aktifler ve akvaryumun içinde bir köşeden diğerine canlı bir şekilde geçişlerini izlemeyi seveceksiniz.

Danios, gök mavisi bir gövde üzerinde turuncu şeritler gibi çok çeşitli renk kombinasyonlarına sahiptir. En popüler Danios’lar:

 • Dev Danios
 • Zebra Daniosu
 1. Beta- Betta

6. Beta
6. Beta

Betta , Siyam Dövüş Balığı olarak da bilinen akvaryum balığı türüdür ve akvaryumunuz için kaçırmak istemeyeceğiniz bir şeydir. Japon balığına benzer şekilde, Betta çoğu akvaryumda bulunan en yaygın ikinci balıktır: hem uzman akvaryumcular hem de yeni başlayanlar için tüm zamanların favorisi.

Tüm akvaryum balıkları arasında Bettalar, şok edici pembe, zengin mavi, yoğun turuncu ve benzeri renklerle akvaryumunuzda bulunması gereken renkli bir balık türüdür. Bu kaseler genellikle saksı olarak veya masaların ana parçası olarak kullanılır, ancak bu kadar küçük vazolar bu ışıltılı güzelliklere uymaya yetmez. Yüzmek için yeterli alana sahip olmaları için minimum 50 cm kapasiteli bir tanka yerleştirilmelidirler. Daha iyi sonuç alınacaktır.

Bettalar canlı yemi tercih ederler ancak dondurulmuş balık yemleri veya pullarla da beslenebilirler. 7 cm uzunluğa kadar büyürler ve yaklaşık 3 yıllık bir ömre sahiptirler.

 1. Kiraz Bebeği- Kiraz Kırmızısı- Gerry

7.Kiraz Bebeği- Kiraz Kırmızısı- Gerry
7.Kiraz Bebeği- Kiraz Kırmızısı- Gerry

Kiraz Kırmızısı, olgunlaştıklarında 5 cm  uzunluğa ulaşabilen bir tür akvaryum balığıdır. Düşük bakım gerektirirler ancak diğer balıklarla anlaşmaları  biraz daha uzun sürer. Kiraz Kırmızısı adı derin, canlı kırmızı görünümünden gelir. Yüksek enerjileriyle birleşen bu çarpıcı görünüm, onları balık ailenize canlı bir ek yapar.

Çevreyle uyum sağlamaları biraz daha uzun sürdüğü için, Kirazı yerleştirmeden önce akvaryumunuza çok sayıda bitki ve benzeri eşya koymayı düşünün. Bu, onlara yeni evlerine uyum sağlamak için bolca saklanma yeri ve doğru ortamı sağlayacaktır.

Gerry kırmızısıi normal balık yemleri üzerinde gelişebilir ancak yeni bir ortamda hiç yemeyebilirler. Okullarda kalmayı severler, bu yüzden akvaryumlarınızda her zaman en az 5 tane bulundurduğunuzdan emin olun. Farklı akvaryum balıkları arasında Gerry dikenleri nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir, bu yüzden onları çok kolay bulamayabilirsiniz.

 1. İnci Gurami- Pearl Gourami

8. İnci Gurami- Pearl Gourami
8. İnci Gurami- Pearl Gourami

İnci Gurami , aksi takdirde balıkları içeren Gourami ailesi olarak bilinen Anabantoidei ailesine aittir,

 • Leeri Gurami
 • elmas gurami
 • Dantel Gurami
 • Mozaik Gurami

Tüm bu türler arasında İnci Gurami en çekici olanıdır. Malezya ve Tayland kökenlidir ve bakımı çok kolaydır. 4 ila 5 inç uzunluğa kadar büyür ve ortalama 4 yıllık bir ömre sahiptir.

Pearl Gourami’nin bir labirent balığı olduğunu biliyor muydunuz? Bu, doğrudan havadan oksijen soluyabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, sahip olduğunuz akvaryumun türü ne olursa olsun, doğrudan havayı solumalarına izin vermek için tankın üst kısmında biraz boş alan olmalıdır. Bir başka eğlenceli gerçek, birbirleriyle “konuşmaları”. Bu konuşmalar, üreme mevsimlerinde düşük hırlama sesleridir.

Guramisler yosun bazlı balıkları tercih ederler ancak omnivordurlar ( hem etçil hem otçul ) , bu da diğer gıdalarla da beslenebilecekleri anlamına gelir:

 • solucanlar
 • tuzlu su karidesleri
 • Pişmiş bezelye
 • Ispanak
 • Cam solucanları
 1. Kuhli Loach

9. Kuhli Loach
9. Kuhli Loach

Kuhli Loach’ın kökeni Endonezya ve Malay Yarımadası’ndadır. Yılan balığına yakın benzerliği olan yılan benzeri bir balıktır. Farklı su ortamlarına çok iyi uyum sağlarlar ve diğer balıklarla çok iyi karışırlar. Olgun bir Kohli Loach yaklaşık 7 ila 10 cm uzunluğa ulaşır ve 10 yıl kadar yaşar.

Kuhli Loach, aralarında alternatif sarı ila açık pembe kısımlar bulunan siyah veya koyu kahverengi dikey bölümlere sahip ince ve şık bir gövdeye sahiptir. Balık peletlerini yemeyi severler ama aynı zamanda solucanlar ve karideslerle beslenmekten de mutludurlar. Onları yiyecek sanabilecekleri için büyük türlerle birlikte tutmalısınız. Ayrıca, Kuhli Loaches şirketi tercih ediyor, bu yüzden onları en az 3 kişilik gruplar halinde çiftler halinde veya daha iyi satın alın.

 1. Ateş Ağızlı Çiklit- Fire Mouth Cichlid

10. Ateş Ağızlı Çiklit
10. Ateş Ağızlı Çiklit- Fire Mouth Cichlid

Fire Mouth Cichlid , Orta Amerika’ya özgü bir akvaryum balığı türüdür. Büyük ev akvaryumları için en uygun tatlı su balığının enfes bir türüdür. Adını vücudunun alt yarısında ve ağzının yakınında koyu kırmızı renkli çizgilerden alır. 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilecekleri için büyük balık tanklarına ihtiyaçları var.

Fire Mouth Cichlidleri diyetleri konusunda özel değildir ve farklı evcil hayvan mağazalarında kolayca bulunur. Süper arkadaş canlısıdırlar ve diğer balıklarla iyi karışırlar. Üreme mevsimi boyunca, Ateş ağızları oldukça bölgesini koruyucu hale gelir, bu nedenle onları diğer balıklardan izole etmek daha iyidir. Ancak bir topluluk tankınız varsa, ters çevrilmiş bitki saksıları veya büyük kayalar gibi istedikleri zaman saklanabilecekleri yeterli özel alana sahip olduklarından emin olun.

 1. Kara Molly

11. Kara Molly
11. Kara Molly

Kara moller , akvaryumdaki suyun pH seviyesinin kademeli olarak ayarlanması koşuluyla hem tatlı suda hem de tuzlu suda gelişebilen ev akvaryumları için bir balık türüdür. Bunlar 7- 10 cm uzunluğa kadar uzayan simsiyah omurgalılardır. Siyah molly oldukça pasiftir ve onları yetiştirmek istiyorsanız 1 erkek molly için 3 siyah dişi molly almalısınız. Bazen yetişkin mollyler daha genç olanları yer , bu nedenle akvaryumda veya yavruların  saklanacağı  yeterli bitkinin olduğundan emin olun.

 1. Aslanbaşı Çiklit- Lionhead Cichlid

12. Aslanbaşı Çiklit
12. Aslanbaşı Çiklit

Lionhead Cichlid , Afrika’dan geliyor ve erkek türün alnındaki büyük bir kamburdan dolayı bu isimle anılıyor. 4 ila 5 inç uzunluğa kadar büyürler ve minimum 30 galon su ( yaklaşık 100 lt)  alabilen bir akvaryum (tank) gerektirirler. Ilımlı sıcaklıklarda hayatta kalırlar ve ortalama 7 yıllık bir ömre sahiptirler. Aslanbaşlar, eşlerine son derece sadıktır ve eşlerinin ölmesi durumunda yalnız kalmayı tercih ederler. Her yerde bulunurlar, böylece onları besleyebilirsiniz,

 1. Kraliyet Pleco

13. Kraliyet Pleco
13. Kraliyet Pleco

Royal Pleco, Royal Black, Royal Panaque ve Broken Line Royal Pleco olarak da bilinir. Büyüleyici çizgili desenleri ve renkleri, akvaryumunuza çekici bir katkı sağlar. Otçul bir balıktır ve bu nedenle yosun oluşumu ve çürüyen odunla beslenmeyi sever. Balık ailenizde varsa bol miktarda yosun gofret, pelet ve pul satın almalısınız. Balık yeminiz biterse, onlara şu yeşil sebzelerle besleyebilirsiniz:

 • Pişmiş bezelye
 • haşlanmış ıspanak
 • Yeşil fasulyeler
 • Salatalıklar
 • Marul

14.  Kaplan Dikeni

1. Kaplan Dikeni
14. Kaplan Dikeni

Tiger Barb , inanılmaz yüksek hızlarda yüzdükleri ve bazen hafif agresif oldukları için herkes tarafından yönetilemez, bu yüzden ev akvaryumlarınız için balık türü değildirler. Japon balıkları gibi akıcı veya tüylü yüzgeçleri olan balıkları kıstırırlar. Kaplan dikenleri hafif asidik bir su ortamına sahip olmayı sever ve omnivor oldukları için çoğu balık yemi türünü beslerler.

15. Melek balığı

15. Melek balığı
15. Melek balığı

Angelfish , Cichlid ailesinin bir üyesidir, yani Aslanbaşları ve Ateş Ağızları olarak am grubuna aittirler. Sivri parmaklı üçgen bir vücut şekline sahiptirler ve 6 inç uzunluğa kadar büyürler. Geniş tanklara ihtiyaç duyarlar ve daha küçük balıklar içlerinde barınmadığı sürece diğer balıklarla oldukça iyi anlaşırlar. Yapay takviyeler, canlı yem ve donmuş balık yemi dahil her türlü gıdayı beslerken ömürleri 15 yıldır. İyi filtreleme ile 78 ila 84 derece Fahrenheit sıcaklık ayarına sahip olmaları gerekir.

16.  Kızıl Kuyruklu Köpek Balığı

16.  Kızıl Kuyruklu Köpek Balığı
16.  Kızıl Kuyruklu Köpek Balığı

Ateş Kuyruğu olarak da adlandırılan Kızıl Kuyruklu Köpekbalığı , Tayland’a özgü bir süs balığıdır. Göz kamaştırıcı kırmızı kuyruğu olan koyu siyah bir balıktır. Olgunlaştığında 15 cm uzunluğa kadar  ulaşır ve ortalama 6 yıla kadar yaşar. Bu balıklar gelişmek için en azından 180- 250 litrelik bir tank gerektirir, bu nedenle ilk kez balık sahipleri için uygun değildirler. Ayrıca akvaryumda bol miktarda tropik bitki, mağara, kaya ve iyi korunan bir sıcaklık olması gerekir. Diğerlerinin yanı sıra oksijen seviyesi ve pH seviyesi gibi su koşulları da oldukça önemlidir.

17.  Diskus

17.  Diskus
17.  Diskus

Bu balıklara genellikle tatlı su tanklarının kralı denir. Muhteşem ve yoğun renklere sahiptirler ve yaklaşık 20 cm  büyüklüğündeki boyutlarıyla balık ailenize göz alıcı bir katkı olacaktır. Discus yaklaşık 15 yıllık bir ömre sahiptir ancak yavaş bir ortamda büyür. İhtiyaç duydukları hafif asidik durumu korumak için tanklarına zaman zaman karbondioksit eklenmeli ve ekilmelidir. Suyun pH seviyesi yaklaşık 6.5 olmalıdır. Tankın tabanının çıplak olması tercih edilir çünkü bebek Discus çakılda sıkışmaya eğilimlidir.

18.  Koi

18.  Koi
18.  Koi

Koi balıkları en çok açık havuzlar için uygundur, ancak minimum 100 litrelik bir tankta tutulursa  olabilir. Koi’nin üst açık taraftan atlamasını önlemek için Tank da kapatılmalıdır. Yaklaşık 100 cm  büyük bir uzunluğa kadar büyüdükleri için açık havuzlarda tercih edilir. Ömürlerinin yaklaşık 50 yıl olduğuna inanılıyor.

19. Vatozlar

19. vatoz balığı
19. vatoz balığı

Bunlar akvaryum camında oluşan yosunları yerler ve temizleyici balık olarak bilinirler. Büyük boyutlarda ve cüce boyutlarda farklı türleri vardır. akvaryumlarda, özellikle ev akvaryumlarında diğer balıkların yaşadığı akvaryumlarda temizleyici olarak bulunmalıdır.

Büyük vatozlar 120 cm, küçük vatozlar 12 cm ye kadar büyümektedir.

Balık yetiştirmek eğlenceli bir hobi olabilir ve eğer çok balık meraklısı değilseniz, akvaryumunuzu süslemek için aşırı üremeyen renkli olanları alabilirsiniz. Akvaryumunuz için balık satın almadan önce akvaryumunuzun boyutunu, bakım gereksinimlerini ve diğer benzer faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Başlamadan önce tüm akvaryum balıkları türleri, beslenme gereksinimleri ve gelişen koşulları hakkında araştırma yapın!

Balık beslemek için Gerekli en az malzemeler

 1. Yetiştireceğiniz balığa göre uygun akvaryum. akvaryum ne kadar büyük olursa sizin için ve balıklarınız için o kadar iyi olacaktır.
 2. Hava Motoru akvaryum durumuna göre. Küçük cam fanuslarda gün aşırı su değişimi olduğu için hava motoruna ihtiyaç olmaktadır.
 3. Dış Filtre ve İç Filtre. Su içerisinde oksijen durumunu  hava motoru ile sağlarsınız. Farklı model ve türleri vardır.
 4. filtre malzemeleri.
 5. Kum, çakıl, taşlar…
 6. Dijital Termometre ve PH ölçer
 7. Akvaryum Isıtıcısı
 8. Akvaryum Aydınlatması ekipmanı
 9. Arka Fon.
 10. Akvaryum Bitkileri
 11. Otomatik yem verme Makinası

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir (Kedi Gözü Akıntısı) Kediler genellikle kendilerini temiz tutma konusunda oldukça …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir