O Halde Bizim Burada İşimiz Ne Anne!

O Halde Bizim Burada İşimiz Ne Anne!

Zaman odur ki…

Deve ve yavrusu diz çökmüşler konuşuyorlardı. Yavru sorular soruyor anne cevap veriyordu. Anne biliyordu ki, yavrular soru sorar ve büyükler doğrularını ve tecrübelerini onlara karşılıksız öğretirdi, anlatırdı. Yavrularda meraklı olursa sohbetin keyfine değer biçilemezdi.

Yine bir gün Yavru deve sordu: Anne ! bizim neden hörgücümüz var? ( develerin sırtında bir veya iki tane olan yağ birikintisi. Bu yağlar susuz kalan develerde biyolojik tepkimeyle suya çevrilir ve susuz uzun süre deve kalabilir.)

Annesi her zamanki gibi gururla cevap verdi.: Bu hörgüçler bizim çöl sıcağına ve susuzluğa dayanabilmemiz içindir evladım.

Pekala anne ! Neden bizim ayaklarımız çok uzun ve ayak  tabanımız yere basınca yayılır, genişler?

Yavrum bu ayak tabanlarımız sayesinde  çöl kumlarına batmayız ve yüksek bacak oluncada hızlı gideriz , boyumuz yüksek olunca rahatça ilerileri görürüz.

Ne güzel anlatıyorsun Anne . çok güzel anlıyorum. Pekala göz kapaklarımızda neden üç kapak var ve kirpiklerimiz neden çok uzun?

Bunu anlamayacak bişey yok evladım. Tabiki çöl kum fırtınalarından etkilenmeyip yolumuza devam edebilmek için. Hatta evladım diz kapaklarımızda boynuzsu (keratin) yapı vardır. Çöl sıcaklarında yere çömeldiğimizde yanmayalım diye….

Bunları çok güzel anladım Anne! Ama anlayamadığım bir şey var.

Bu soru karşısında heyecanlanan anne: O anlamadığın nedir Yavrum.?

Biz madem çöl şartlarına göre yaratıldık / yetiştirildik. O halde bu hayvanat bahçesinde bizim ne işimiz var Annee?

Fıkradan Anlayabildiğimiz.

  1. Bazen birikimli ve yetişmiş olan insanlar bulunması gereken yerlerde değildir. Bu durum kurum ve kuruluşların birikimsiz ve iyi yetişmemiş insanlarla dolmasını sağlar ve ciddi zararlara sebep olurlar.
  2. İnsan oğlunun yetenekleri doğru yerde kullanılmalıdır.
  3. Doğru yerde kullanılmayacak bir insan için verilen emek ve eğitim onun sadece acı çekmesini sağlar. Ve ülke ekonomisi içinde ciddi kayıplara sebep olacaktır.
  4. İyi yetişmiş kalifiye insanlar çoğunlukla özgür değildir. Ondaki yetenek ve özellikler onu bir yerlere bağlı kılacaktır.

 

 

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam!

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam! ‘’Bir yerde fare varsa orada hırsız vardır’’ Demiş büyüklerimiz. …

2 Yorumlar

  1. Hocam düşündürmekten gülümsetmedi bu fıkra:) fazla didaktik😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir