Evde Bakımı Kolay 8 Ev Bitkisi / Çiçeği

Evinizde yaşayan bitkilerin olması sakin ve huzurlu bir ortam oluşturur. Evimizi daha da rahatlatıcı hale getirmek için, çok az uğraşabileceğimiz, bakımı kolay ev bitkilerine ihtiyacımız olur.

Çiçekler bizler için hoş zevklerdendir.

İşte en kolay yetişebilen  sekiz tanesi bitki ve onları sağlıklı ve güzel tutmanın yolları.

1-Afrika menekşesi

Afrika menekşelerine bakmanın anahtarı, onlara yeterince su vermektir. Toprak nemli olmalı , ancak ıslak olmamalıdır. Suyu yukarıdan eklemek yerine alttan sulayarak yapraklardan uzak tutun. Onları parlak, dolaylı ışık alabilecekleri yerlere yerleştirin ve havalandırma deliklerinden ve kapılardan uzak tutun.

2- Kurdele çiçeği- Örümcek çiçeği

Örümcek bitkisini / kurdela çiçeğini sulamak, bir Afrika menekşesini sulamaya benzer, ancak örümcek bitkilerinin en iyi sonucu, sulama zamanlarına dikkat ettiğinizde görürsünüz. Onlara parlak, dolaylı ışık verin ve en iyi sonuçlar alın. Büyüdükçe kökleri çok fazla görünmeye başlarsa, onları, ayrı saksıya alın veya çoğaltın.

3- Barış zambağı

Barış zambağının toprağını nemli tutun ama fazla sulamayın. Mümkünse filtrelenmiş su ile sulayın, çünkü musluk suyundaki florür ve diğer kimyasallar yaprak uçlarının kahverengileşmesine neden olabilir. Yine de nemi severler ve ara sıra buğulanma ile iyi sonuç verirler. Onları doğrudan  güneş ışığından uzak tutun.

4- İngiliz sarmaşığı

İngiliz sarmaşık bitkileri topraklarının biraz kuru olmasını tercih eder, bu yüzden sulamadan önce kontrol edin. Üstüne dokunulamayacak kadar kuruysa, devam edip onlara hafif bir su verebilirsiniz. Sadece onları durgun suda boğulmalarına izin vermediğinizden emin olun. Kışın uykuda oldukları zamanlar hariç, onları ayda bir kez gübreleyebilirsiniz.

5- Sulu Çiçekler- Kaktüsler

Etli, nem veya “çiçek suyu” tutan kalın, etli yaprakları olan bitkileri ifade eder. Yaygın sulu çiçekler arasında kaktüsler, aloe vera, yeşim bitkisi….. bulunur. Çoğu parlak, doğrudan güneş ışığını tercih eder . Bunları iyi drene edilmiş saksı toprağına koyun ve sulama süreleri arasında kurumasını bekleyin. Çok su koymayın. Çöl bitkisi olduğu için çürütebilirsiniz. Onları yılda bir kez gübreleyin. Alt yapraklar düşmeye başlarsa, bu normaldir. Ancak, üst yapraklar yaparsa, onları fazla suluyor olabilirsiniz.

6- Ejderha Ağacı

Bir ejderha ağacı için ideal sıcaklık oda sıcaklığıdır . Onlara parlak ışık verin, ancak doğrudan güneş ışığı vermeyin. Yaprakları ara sıra buğulayın. Çekici görünmelerini sağlamak için eski yaprakları çıkarın.

8- Kauçuk Bitkisi

Kauçuk saksınıza turba, kum ve çam / ağaç  kabuğu karışımından oluşan iyi drene olan toprakta iyi yetişir . Ardından, O’na bol miktarda parlak, dolaylı ışık verin. Kışın daha az suya ihtiyaç duyduğunu bilirsiniz, sulama kolaydır . Yaz aylarında bitkiyi nemli tutun, ancak kışın ayda yalnızca bir veya iki kez sulayın. Hava çok kuruysa, bitkiye buğulama yapabilirsiniz.

9- Kuşkonmaz Eğreltiotu

Kuşkonmaz eğreltiotu güzel, gür yeşillik sağlar . Bakımı kolaydır, ancak bu bitkinin dikenleri olduğu için eldiven giydiğinizden emin olun. Bitkiyi parlak, dolaylı güneş ışığına yerleştirin . Toprağın üst kısmı kuruduğunda haftada sadece bir veya iki kez sulayın.

Kışın bir ay, ilkbaharda bir ay kuşkonmaz eğrelti otunuza daha az su verin . Nemli bir ortamı tercih eder, bu nedenle her gün buğulayın. Erken ilkbaharda, yeni büyümeye başlamadan önce, eğrelti otunu toprağın 10 cm  yakınına kadar kesebilirsiniz . Daha sonra yapraklar tekrar büyüdüğünde daha parlak ve sağlıklı olacaktır.

Güzel, sağlıklı ev bitkileri yetiştirmek için usta bir bahçıvan olmanıza gerek yok. Aslında, insanların en sık hata yaptıkları yer, çok fazla uğraşmalarıdır. Çok sık veya çok fazla sularlar. Rahatlamayı ve minimum düzeyde çalışmayı hatırladığınız sürece, bakımı kolay bu ev bitkileri evinizde büyüyecek ve gelişecektir.

Çiçekler ile ilgili diğer yazımıza da bakabilirsiniz…

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Evlerimizde Yetiştirilen Çiçekler ve Bakımları -2-

Evlerimizde Yetiştirilen Çiçekler ve Bakımları -2-

Çiçekler ile ilgili yazımızın bu bölümünde de daha öncekinden farklı 20 çiçeği inceledik. Bu çiçeklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir