Bindik Bir Alamete….!

Bindik Bir Alamete….!

”Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” bir atasözü; ”Bir leş yedi mahalleyi kokutur” da bir atasözü.

Çünkü olumsuz bir durum sorgulanması gerekir ki o olumsuzluk bana zarar vermese de sevdiklerime veya sevenlerime zarar verir.

Dünya bencil yaşayanların yeri değildir. İnsan da bencil yaratılan bir varlık değildir. Ve dünya gözümüzle göremediklerimizin dışındadır. Araştırmak incelemek gerekir. Ben görmedim. onun için yoktur diyemeyiz. Ben duymadın onun için  dediğin yanlıştır diyemeyiz. Aynı uçaktayız. Ben zarar görürsem sen de görürsün. Sen acı çekiyorsan ben de çekerim. Sadece bu durumlar aynı anda olmaz. Onun için Uçağa ve yolculara ve de Kaptan pilota dikkat etmek gerekir.

Zaman Odur ki

Halkın içinden üç kişi, tarla işleri bitince, köyde, boş boş durmayalım derler. Bunlardan Ali:

-Çalışıp  rızık peşinde koşalım. Aç ayı oynayamaz da, Ne yapalım Abi? İstanbul’a çalışmaya mı gidelim. Elimizde mesleğimiz yok ki. Okuduk okuduk atanamadık. Haliyle meslek de öğrenemedik.

Veli:

Hayvancılık yapalım birlikte. Ya da tavukçuluk yapalım yumurtacılık yapalım. İyi Para var bu işlerde derken, Temel:

-Biz yem fiyatlarıyla baş edemeyiz.  Tavukçulukta da, yemler pahalı. Bir de büyük firmalar, bizi ezer geçer deyince , birlikte yurt dışına çalışmaya  karar verilir. Sonuç ta orada bir ay çalışsalar bu ülkedeki en iyi memurdan fazla para kazanacaklarını söylüyorlardı.

Üç kafadar, Resmi işlemleri bitirdiler. İşi aradılar, buldular ve ayarladılar, İstanbul aktarmalı Ukrayna’ya inşaata gitmek için Ordu havaalanında Uçağa bindiler. İlk defa uçağa bindikleri için korksalar da, bu duruma  kolay alıştılar.

Uçak kalktı ve yaklaşık yarım saat  gittikten  sonra, bir duman ve sis kapladı içeriyi. öncesinde büyük bir gürültü yaşanmıştı. O sırada Kaptan Pilotun Anonsu geldi:

-Değerli yolcularımız! Lütfen panik yapmayınız! Uçağımızın motorlarından birisi patladı. ama korkulacak çekinecek bir durum yok. Çünkü uçağımız son teknoloji ve üç motorlu. geride daha iki  motor sağlam….

Bir zaman sonra patlama daha duyuldu. Anonsta  Pilot gayet rahat.

-Sayın Yolcularımız. Panik olacak bir durum yoktur. İki motor gitse de, geride çalışan motorumuz bizi dünyanın öbür tarafına da götürür… Lütfen gayet sakin olunuz. İyi yolculuklar dileriz!…

Yolcular sakinleşti. Üç kafadar bunları normal bir şey sanıyorlardı. Ali:

-Abi iyi ki sağlam motoru taktılar hemen. Yoksa geceyi burada geçirecektik, ne yapardık soğuğa.  Açlığa da dayanamam ben!

Veli:

-Yazık oldu. her şey pahalandı.  Çok masrafı çıkmıştır uçağın şimdi!

Temel:

-Babamın malı değilya! Bozulursa bozulsun.  İsterse  diğeri de bozulsun bana ne!

Tam bu sırada bir patlama daha oldu ve Pilotun anonsu:

Değerli yolcularımız! Bütün motorlarımız bozulmuştur. Sakin olunuz. Şehir üzerinde değiliz. Kimseye zararımız olmayacak. Beş bin metre yukarıdan Karadenize dikey iniş yapıyoruz. Lütfen şehadet getirmeyi unutmayın.. Allah yardımcımız olacaktır…

Fıkradan Anladıklarımız.

  1. Bencillik şeytanın özelliğidir. Ölüm anı da olsa başkasına zarar vermemek önemlidir.
  2. Bencil ve kıskanç insanlar başkasını zarar görmesini arzu ederken aslında kendisi kaybeder.
  3. Cehalet Okul bitirmekle gitmiyor. Asıl cehalet İnsanın kendi bencil duygularını eğitmek le gidiyor.  Sadece ben kazanayım, benim başım ağrımıyor deyip hiç bir şeyi sorgulamaz isek sonunda kendi varlığımızla bunun bedelini öderiz.
  4. Din insanı rahatlatırken cahil insanlar da din ile çok kolay kandırılır. Onun için Dinin ilk emri ”OKU ! dur. Bize düşün her şeyi sorgulayabilmek kırmadan kırılmadan sorgulayabilmektir.
  5. Büyük işletmeler birçok ülkede kartelleşerek, küçük esnafı bitirmektedir.
  6. Ülke yöneticileri yönettikleri ülkelerdeki gelir eşitsizliğine dikkat etmelidir.
  7. Yönetici her durum ve şartta panik yapmamalı, sakin kalabilmelidir

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam!

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam! ‘’Bir yerde fare varsa orada hırsız vardır’’ Demiş büyüklerimiz. …

2 Yorumlar

  1. Sayın Koca
    İnsan bencil yaratılmamışsa, nasıl bencil olmuştur sizce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir