Evlerimizde Yetiştirilen Çiçekler ve Bakımları -2-

Çiçekler ile ilgili yazımızın bu bölümünde de daha öncekinden farklı 20 çiçeği inceledik. Bu çiçeklerin bakımı, çiçek görsellerine yer vererek açıklamaya çalıştık.

Önceki Yazımızda da 20 ayrı çiçeği incelemiştik. Bu yazıyla birlikte 40 ayrı çiçeği incelemiş ve tanımış olacağız. Bu incelemeler kısa ve öz şekilde yapılmıştır. Bu yazımızda incelediğimiz, öncekilerden farklı olan çiçekler şunlardır;

1- Menekşe  (Violaceae),   2- Orkide,   3- Flamingo Çiçeği (Antoryum),    4- Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrimaponsetya),    5- Kuşkonmaz Eğrelti Otu (Asparagus aethiopicus syn. Asparagus densiflorus),    6- Begonya – Gelin Damat Çiçeği,      7- Çöl gülü ( Adenium obesum ),     8- Kauçuk,     9- Yasemin (Jasminum officinale),     10-Zambak (Lilium bulbiferum),      11-Sardunya  (Pelargonium),     12- Gardenya,       13- Açelya  (Rhododendron Simsii),      14- Cam Güzeli  (Impatiens),      15- Akşam Sefası (Mirabilis jalapa),     16- Guzmanya  (Bromeliad),     17- Manolya (Magnolia grandiflora L.),     18-  Beni unutma çiçeği (Myosotis),      19- Fuşya,       20- Ağlayan Çiçek (Difembahya)

 

 Bunlar;

1- Menekşe – Violaceae

karışık menekşe
karışık menekşe

Bu çiçeğin, felsefik düşüncede insanı, insansı ifade etmesinden dolayı telepatik güçlere sahip olduğuna inanılır. Avrupa’da bu çiçek sadakatin sembolü olarak kabul edilirken, çiçeğin anlamı aşıkların düşünceleri olarak söylenir. Ayrıca hafızayı güçlendirme gücüne sahip olduğu na söylenir.

Küçük ve narin görünümü, genellikle aşk ve romantizmle ilişkilendirilir.

Bu çiçeğin mor rengi, krallığı ve gücü simgelemektedir.

bordo menekşe
bordo menekşe

Mavi menekşe maneviyatı temsil eder.

mavi menekşe
mavi menekşe

Beyaz menekşe iffet ile ilişkilidir.

beyaz menekşe
beyaz menekşe

Bu menekşelere Afrika menekşesi de denir. Gevşek, gözenekli toprakta büyür. Yaprak lekesini önlemek için bitkiyi alttan sulamalıdır. 30 dakika sonra fazla suyu alttan boşaltın. Kesinlikle üstten sulanmamalıdır. Bir sonraki sulamadan önce toprak hafif nemliden kuruya kadar olmalıdır. Afrika menekşesi dolaylı veya filtrelenmiş güneş ışığında büyür. Bu bitkilerin çok az talebi var ama mutlularsa sizi neredeyse sürekli çiçeklenme ile ödüllendirecekler.

Parlak dolaylı ışık idealdir.

Saksısını değiştirmeden önce bitkinizin saksıyı aşmasını, çiçek açmayı bırakmasını veya birden fazla taç oluşturmasını bekleyin. Sığ köklü bitkilerdir, bu nedenle çok derin olmayan bir saksıda en iyi şekilde büyürler.

Birden fazla taçlı bitkiler bölünebilir, bu da size zevk almanız veya arkadaşlarınızla paylaşmanız için daha fazla çiçek oluşturmanızı sağlar.

 Afrika menekşeleri, suda bir yaprak kesimini köklendirerek çoğaltmak kolaydır. Yapraklar, yüksek nemde tutulursa çürür ve mantar lekeleri oluşur.Bu nedenle yapraklara fazla su bulaşmasını önlemek için Afrika menekşelerini alttan sulayın.

İnce, koyu yeşil yapraklar ve uzun saplar bitkinin çok az ışık aldığını söyler; açık yeşil veya ağartılmış yapraklar çok fazla ışığı gösterir.

Menekşenizin saksı değişimine ihtiyacı olduğuna dair bir işaret ise solmuş yapraklardır.

Bulanık yapraklar toz ve kir toplama eğiliminde olup küçük, yumuşak kıllı bir boya fırçasıyla nazikçe temizlenebilir.

 

2- Orkide

Orkide
Orkide

Orkideler popüler ev bitkileridir ve sayısız türü olmasına rağmen hepsinin benzer fiziksel özellikleri vardır. Orkide yaprakları, su kaybını önlemek için ağır mumsu bir yapıdadır. Bazı orkideler diğerlerinden daha hızlı büyür ve bu da daha sık saksı değişimi gerektirebilir. Parlak ve dolaylı ışığı sever.

Orkidenizi ilk aldığınızda muhtemelen sağlıklı ve çiçek açmış olacaktır .

Orkide
Orkide

Doğada, orkideler tipik olarak ağaçlarda büyür.  Kökleri, sağlıklı kalabilmek için temiz hava akışına ihtiyaç duyan su toplayan organlardır. Islak kökleri olan orkideler, kök çürümesine ve diğer sorunlara karşı hassastır. Bununla birlikte, orkidenizin mevcut kabı ideal olmasa da, bir orkideyi asla çiçek açarken, birkaç hafta veya daha fazla sürebilecek şekilde başka bir yere koymayın. Çünkü küsebilir. Saksı değiştirmek yerine sulamayı ertelemek daha iyidir.

Orkide başarısının altın kuralı, bitkinin doğal koşullarını mümkün olduğunca oluşturmaktır. Doğada, çoğu orkideler diğer nesneler üzerinde büyürler, kaba kabuğa ve hatta taşa yapışırlar.

Orkide
Orkide

Bu bitkiler güçlü ışıkta gelişirler. Orkide normal saksı toprağında yetişmez. Bunun yerine, köklerin nefes almasını sağlayacak yosun, ağaç kabuğu, mantar ve hatta tuğla parçaları gibi olağandışı öğelerin bir karışımını içeren yerde yetişir

Orkide çok az suya ihtiyaç duyar.

Yaz aylarında, orkidenizi haftada bir yoğun şekilde sulayın. Suyun kökleri ıslatmasına izin verin. Bitkiyi mutfak lavabosuna iyice yıkayıp, sonra suyunu dökmek gerekir. Endişelenme, daha sonra kurumasına izin verildiği sürece onu öldürmeyeceksin. Yeter ki kökleri suda uzun süre kalmasın.

Kışın, bitkinizi sıcak tutun ve suyu ayda bir kere verebilirsiniz.

Orkidenizi soğuk hava akımına maruz kalacağı veya doğrudan güneş ışığına veya ısıtma deliklerine maruz kalacağı yerlere koymayın. Kuru hava, doğrudan ısı ve rüzgar alma bu narin çiçeklerin düşmanlarıdır.

Doğada yaklaşık 30.000 orkide türü ve 100.000’den fazla kayıtlı melez yaşıyor. Sahip olduğunuz orkide çeşidini bilmek, çiçek açtıktan sonra bakımını yapmanıza yardımcı olacaktır. Satın alınabilecek yaygın orkidelerin çoğu iki çeşitten biridir:

Phalaenopsis türü: Çiçekler genellikle beyaz, mor, pembe veya bunların bir kombinasyonudur.

Dendrobium türü: Çiçekler tipik olarak beyaz veya mordur.

Genel olarak, bitkinin büyümeye enerji harcamasını önlemek için solmakta olan orkide çiçeklerini çıkarın. Ana dalı keserek solmuş çiçeği çıkarın. Bitki çiçek açtıktan sonra, ana daldan bir cm uzakta solmuş çiçeklerle tüm gövdeleri kesin. Bazı orkideler, sivri olarak da adlandırılan saplar kesilmeden kalırken solan çiçeklerin çıkarılmasına ihtiyaç duyar, bu nedenle belirli bitki türünü nasıl budayacağınızı bilmek önemlidir. Bazı orkideler aynı başakta yeniden çiçek açar.

Orkide
Orkide

Bir orkideyi çoğaltmanın en yaygın yolu bölmektir . Halihazırda biraz olgun veya büyük bir orkideniz varsa ve onu iki bağımsız bitkiye bölmek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

Orkidenizi kabından çıkarmayı kolaylaştırmak için nemlendirin.

Orkidenin köklerini inceleyin ve siyah, lapa gibi veya kağıt inceliğinde olabilecek hasarlı veya ölü kısımları çıkarın. Sağlıklı kökler sağlamdır. Böylece ayrı bir saksıya toprak koymadan dikebilirsiniz.

 

3- Antoryum- Flamingo Çiçeği

Antoryum - Flamingo
Antoryum – Flamingo

Antoryum / Flamingo çiçeği uzun ömürlü tropik çiçeklerden biridir.

 Birçok antoryum tırmanıcıdır ve hepsinin gelişmek için yüksek neme ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu kalp şeklindeki çiçekler misafirperverliği, sıcaklığı ve sevinci simgeliyor.

 Kırmızı, pembe, beyaz ve mor tonlarında gelirler ve evinizde sıcak, parlak ve nemli bir yere ihtiyaç duyarlar. Anthurium, bakım kolaylığı nedeniyle yeni başlayanlar için en iyi iç mekan çiçeklerinden biri olmaya devam ediyor.

Antoryum - Flamingo
Antoryum – Flamingo

Bir çiçek, büyümek için bir konukçu bitkiye ihtiyaç duyar. Yosun veya otsu bitki bazlı toprak karışımı bu bitki için en iyi sonucu verir. Toprağın içerisine bir miktar çakıl veya odun parçaları koymak iyi olacaktır. Ona tırmanması için bir dal dikilebilir.  Kökünün çürümesi kolaydır, bu nedenle bir sonraki sulamadan önce toprağınızın ilk santiminin kuru olduğundan emin olun. Bitkinizi aydınlık bir alana, dolaylı güneş ışığı altına getirmek, sizi birçok büyük çiçekle ödüllendirecektir. 3 ayda bir çiçek açar.

Çok fazla doğrudan güneş ışığı yapraklarının sararmasına neden olabilir. Ağartılmış ve kahverengi uçlar ayrıca çok fazla ışık aldığını gösterir. Bitkiyi pencereden biraz uzağa taşıyın.

Antoryum - Flamingo
Antoryum – Flamingo

Ayrıca sararmış yapraklar bakteriyel solgunluk olabilir. Sap ve yaprakların rengini sarıdan bronza çevirebilir.

Bir antoryum da çok az güneş ışığı alıyor olabilir. Koyu yeşil yapraklar açık bir işarettir. Bitkiyi daha güneşli bir yere taşıyın.

 

4-  Atatürk Çiçeği – ponsetya

Atatürk çiçeği- ponsetya
Atatürk çiçeği- ponsetya

Latince adı Euphorbia pulcherrima olan, dünyada ponsetya, Türkiye’de ise Atatürk çiçeği olarak bilnir. Atatürk çiçeği güzel yıldız şeklindeki çiçeklerdir.

Hassas bir yapıya sahip olmakla birlikte kışın  küçük sarı çiçekler açarlar.

Atatürk çiçeği- ponsetya
Atatürk çiçeği- ponsetya

Bu güzel bir bitki olmak için rengini değiştiren bir yapraklara sahiptir.

Renkler yeşil, krem, beyaz ve turuncu arasında değişir. Sıcağı sever.

Ceryanlı yeri ve doğrudan ışığı sevmez. Eskimiş veya solmuş yapraklar alınmalıdır.

Yazları haftada 2, kışları haftada 1 su yeterlidir. Fazla su çiçekte bitlenme, mantarlaşma, küf gibi unsurlar oluşturur ki bu da onu öldürür.

5- Kuşkonmaz Eğrelti Otu

Kuşkonmaz Eğrelti Otu
Kuşkonmaz Eğrelti Otu

Kuşkonmaz eğrelti çiçeği, kabarık bitki, teknik olarak bir eğrelti otu değildir. Asparagus aethiopicus syn. Asparagus densiflorus  latince adını taşıyan bu bitki, asılı sepet veya saksılarda yaşamayı seven bir çiçektir. Direkt güneş ısıgını sevmez ama aydınlığı sevmektedir.

Kuşkonmaz hem parlak noktalara hem de daha koyu köşelere uyum sağlar. Toprağı nemli tutun ve gelişecektir. Çok su dökmek mantar ve sinek oluşumuna sebep olabilir. Yazın haftada 2, kışları haftada 1 sulamak yeterlidir. Minik beyaz çiçekler açar.

 

 

6- Gelin Damat Çiçeği – Begonya

Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği
Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği

Begonya veya Gelin Damat Çiçeği olarak bilinen bu çiçek,  çok yıllık bitkilerdir, ancak hemen hemen her bölgede yıllık olarak yaygın olarak yetiştirilirler. Begonyaların başlıca çekiciliği, pek çok türün, birkaç çiçekli bitkinin geliştiği gölgeli koşullarda muhteşem çiçekler üretmesidir.

Tüm begonyalar doğrudan güneşten en iyi şekilde yararlanır. Özellikle sabah güneşini çok sever. Soğuğu ise hiç sevmezler.

Oldukça renk çeşitliliğine sahip bir çiçektir.

Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği
Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği

Yaz boyunca ve sonbaharda pembe, sarı, turuncu, kırmızı ve beyazın parlak tonlarında büyük, gösterişli çiçekleri vardır.

 

7-  Çöl Gülü- adenium obesum

Çöl Gülü- adenium obesum
Çöl Gülü- adenium obesum

Çöl gülü ( Adenium obesum ) yavaş büyüyen bir bitkidir. Kalın etli gövdesi, ince ve narin yaprakları ve tatlı, koyu pembe borazan çiçekleri sayesinde genellikle bonsai bitkisi olarak kullanılır. Afrika, Orta Doğu ve Madagaskar’a özgüdür.

Çöl Gülü- adenium obesum
Çöl Gülü- adenium obesum

Çoğunlukla dış mekan  olarak kullanılan bir süs bitkisidir ve daha serin bölgelerde iç mekanlarda yetiştirilir .

Çöl Gülü İç mekanlarda da çok  güzel olmaktadır..

Çöl Gülü- adenium obesum
Çöl Gülü- adenium obesum

En iyi ilkbaharda ekilir ve dona ve donma sıcaklıklarına maruz kalırsa ölür. Çöl gülü bitkisinin özü, insanlar ve evcil hayvanlar için zehirlidir.

Bitki tipik olarak yaz aylarında çiçek açar, canlı pembe, gül veya kırmızı çiçekler ve parlak yeşil yapraklarla kendini gösterir. Kış mevsimi için uykuya daldığında çiçeklerini ve yapraklarını döker.

Çöl gülü bitkisi tam bir güneş ortamında büyür , bu nedenle evinizde  ona göre yer seçmelisiniz.

Büyüme mevsimi boyunca (ilkbahar ve yaz sonu), toprağını nemli tutun, ancak asla doygun su koymayın. Toprağı periyodik olarak kontrol edin ve sulamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıca çöl gülünüzü bol drenaj delikleri olan bir saksıya koymak gerekir.

Sonbahar ve kış aylarında (bitki tipik olarak vahşi doğada uykuya geçtiğinde); Nemi büyük ölçüde azaltın, ayda sadece minimum bir kez sulayın. Bitkinizin büyüme mevsimi boyunca yeterince su alıp almadığını merak ediyorsanız, cevabı için gövdesine bakabilirsiniz. Şişmiş, kalın bir gövde (bitkinizin boyutuyla orantılı olarak), bitkinizin iyi nemlendiğinin  bir göstergesidir.

Nem, çöl gülü için önemli değildir çünkü kuru ve sıcak bir iklime alışmıştır.

Çöl gülü nispeten hastalık ve haşere barındırmayan bir bitkidir. Bu bitkiyi etkileyen en büyük sorun aşırı sulamadır. Büyüme koşulları bir bitki için ideal olmadığında, doğal savunmasını azaltır ve zararlılar veya hastalıklar içeri girer.

 

8-  Kauçuk

Kauçuk
Kauçuk

Kauçuk ağaçları, kendi Asya’larında 100 metreden uzun olabilir, ancak ev ortamındakiler çok da büyümeyecektir.

Doğal ortamında ve büyük ağaçlarında meyve verebilmektedir.

Kauçuk
Kauçuk

 

Saksılı bir kauçuk bitkisi, parlak doğrudan ışığı tolere eder, ancak onu biraz daha gölgeli bir yere koyarsanız, bunun için size teşekkür edecektir.

Kauçuk
Kauçuk

Havayı sever. Direkt güneş ışığı değil aydınlık bir yerde gelişimi iyi olacaktır. Yazın haftada 2, kışın haftada 1 sulama yeter. Çok suyu sevmez. Toprağı geçirgen olmalıdır. İçinde kum ve çakıl olmalıdır.

 

9- Yasemin – Jasminum officinale

Yasemin - Jasminum officinale
Yasemin – Jasminum officinale

Yasemin çok güzel kokulu bir çiçektir. Cennet kokusu olarak bilinir.  

Bu çiçek esas olarak beyaz renktedir, ancak bazı sarı türler de bulunur.

Yasemin çiçeği aşkı, mutluluğu, hayatı ve umudu simgelemektedir. Tayland‘da bu çiçek aynı zamanda çocuklarını besleyen ve onlara hayat veren anneyi, Hindistan‘da ise ilahi umudu simgelemektedir.

Yaklaşık 200 türden oluşan bir çiçektir. Bunların hem yaprak döken hem de yaprak dökmeyen birçok çeşidi vardır.

Yasemin - Jasminum officinale
Yasemin – Jasminum officinale

Melek Kanadı Yasemin ,Ortak Yasemin ,İtalyan Yasemini ,Pembe Yasemin ,Kraliyet yasemini, , Arap Yasemini, Sert Yasemin , …Kış Yasemini gibi çeşitleri ülkemizde yaygın olarak üretilir ve süs bitkisi olarak  kullanılır

Çeşitli Yasemin türleri, bir kafes, çardak veya çiti süslemek için bir tırmanma bitkisinin gerekli olduğu yerlerde güzel çiçekler ve hoş koku sağlamak için mükemmeldir. Sıcaklığı seven bir yapıya sahiptir.

 

10-  Zambak- Lilium bulbiferum

Zambak- Lilium bulbiferum
Zambak- Lilium bulbiferum

Birçok ülkede zambaklar cenaze törenlerinde en sık kullanılan çiçektir çünkü ölen kişinin ruhuna geri verilen masumiyeti sembolize ederler. Zambak sempatiyi sembolize eder ve heybet ve saflıkla ilişkilendirilir ve  saflığın ve iffetin sembolü olmuştur. Yapraklar onun alçakgönüllülüğünü sembolize ederken, beyaz taç yaprağı onun masumiyetini ve saflığını temsil eder. Peru zambakları dostluk ve bağlılığı temsil ederken pembe zambaklar zenginlik ve refahı temsil eder.

Zambak çiçeği  bitkisinin 100 den fazla çeşidi vardır.

Zambak- Lilium bulbiferum
Zambak- Lilium bulbiferum

Güneşi severler de gölgede de yetişirler. Gölge gövdenin büyümesine sebep olur.

Zambak- Lilium bulbiferum
Zambak- Lilium bulbiferum

Fazla su çürümesine sebep olabilir. En güzel su yağmur suyu ile sulamaktır.

 

11- Sardunya – Pelargonium

Sardunya - Pelargonium
Sardunya – Pelargonium

İyi geçirgen topraklarda yetiştirilmesi kolay olan bir çiçektir.

Bu popüler uzun ömürlü bitkiler, her biri kendi yararları olan çok sayıda tür ve melezde mevcuttur. Adlarını yapraklarının ortasındaki kırmızı, mavi veya mor renkli şeritlerden alırlar.

Hangi tür veya melez yetiştirirseniz yetiştirin,  yaz sıcağından dondurucu soğuktan  ve ıslak topraktan korunmaya ihtiyacı vardır.

Sardunyaların iyi çiçek açması için her gün altı ila sekiz saat arasında tam güneş gerekir, bu nedenle kabı duvarların, camların güney tarafına veya bahçenin güneşli alanlarında  yerleştirerek bu ışınları emmeleriyle iyi gelişecektir. Bitkinizin yaz aylarında çiçek açmayı bıraktığını fark ederseniz panik yapmayın.

Sardunyalar, özellikle sıcak havalarda çiçeklenmeyi durdurma eğilimindedir, bu nedenle, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, kabınızı öğleden sonra gölge alacağı bir yere taşıyın.

Sardunya - Pelargonium
Sardunya – Pelargonium

Sardunyalar neme ihtiyaç duysalar da, saksı karışımları çok uzun süre ıslak kalırsa muhtemelen çürürler. Bunu önlemek için, yalnızca toprağın üst kısmı kuruyken sulayın ve nemin saksının  altındaki drenaj deliklerinden kolayca akabileceğinden emin olun. Sardunyalar nispeten kuraklığa dayanıklı bitkilerdir – makul miktarda ihmalden kurtulabilirler, ancak asla tamamen kurumasına izin verilmemelidir.

Sardunyalar iyi bir şekilde kök saldıklarında en iyi şekilde çiçek açarlar , bu nedenle sardunyalarınızı yalnızca gerektiğinde  bir beden daha büyük bir saksı kullanın.

12- Gardenya

Gardenya (Gardenia jasminoides )
Gardenya (Gardenia jasminoides )

Tropikal, geniş yapraklı, yaprak dökmeyen bir çalı olan Gardenia (Gardenia jasminoides ), çiçekleri muhteşem koktuğu için tipik olarak büyük bir iç mekan bitkisi olarak yetiştirilir.

 Aslında, çok az doğal koku, bu gıpta ile bakılan bitkinin kokusu kadar çağrıştırıcı ve akılda kalıcıdır.

Gardenya, çiçek açmadan önce iki ila üç yıl beklemeyi bilmelisiniz.

Dikkat edin: Gardenya evcil hayvanlar için toksiktir ve yutulduğunda hafif ishal veya kusmaya neden olabilir.

Yarı gölgede, zengin, iyi drene edilmiş toprak bunlar için iyi olacaktır.

Mevsimlik çiçek açan bu bitkiler, beyaz, krem çiçekler vereceklerdir.

Gardenya, ağaç köklerinden rekabetle karşılaşmayan bir yerde hafif ila orta gölgede ekilmeyi sever.

Gardenya (Gardenia jasminoides )
Gardenya (Gardenia jasminoides )

Bakımlı bir gardenya, koyu yeşil yapraklarla kompakt bir şekilde büyür ve konumuna bağlı olarak ilkbaharın başlarında veya yazın başlarında çiçek açar.

Gardenia haftada yaklaşık bir  suyu tercih eder (yağmur veya elle). Damla sulama, mantar yaprak lekelerine neden olabilecek suyu yapraklardan uzak tuttuğu için en iyi sonucu verir. Kışın sulamayı azaltın ve toprağı yalnızca hafifçe nemli tutun.

Gardenyalar en iyi, erken ilkbaharda kök kesimleri köklenerek çoğaltılır.

Soğuk sıcaklıklar, tutarsız sulama, zayıf toprak drenajı ve yetersiz ışık, gardenyalarda tomurcuk ve yaprak düşmesine neden olabilir. Uygun olmayan çevre koşulları da yaprakların sararmasına neden olabilir . Sonuç olarak, bitki üzerindeki herhangi bir stres, haşerelerin, mantarların ve hastalıkların içeri girmesine kapı açar.

 

13- Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii

Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii
Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii

İlkbaharda çiçek açmış bir açelyadan daha hoş bir manzara var mı? Eliptik yapraklı bu gevşek dallı, gölgeyi seven bitkiler çan şeklindeki çiçek kümeleri göründüğünde bahar bahçesinin her köşesine hoş bir renk getirebilir. Renk yelpazesi, beyazdan soluk pembeye, kırmızı ve morlara kadar muhteşemdir. Çoğu açelya ilkbaharın ortasında (Nisan ortasından sonlarına kadar) çiçek açar, ancak bazıları daha erken veya daha geç çiçek açar. Daha büyük kuzenleri olan orman gülleri gibi, açelya’nın kalın yaprakları bazen her zaman yeşil olabilir.

Açelya (ve orman gülleri), insanlar ve hayvanlar için oldukça toksik içerir. Bitki parçalarının yutulması, basit sindirim rahatsızlığından kalp durmasına kadar çeşitli semptomlara neden olabilir.

Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii
Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii

Çoğu bölgede açelyalar, birkaç saat sabah güneşi alan kısmi gölgeli bir yerde gelişir. böylece bir bahar günü çok sıcak olursa çiçekler solmaz. açelyalarına daha fazla gölge vermelidir.

Çoğu açelya çeşidi, bir fırtınadan yağmur veya rüzgar hasarı hariç, yaklaşık iki hafta çiçek açar. Çoğu ilkbaharda veya erken yazda çiçek açar, ancak daha sonra çiçek açanlar da vardır.

Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii
Açelya- Orman Gülü- Rhododendron Simsii

Açelyalar ve orman gülleri arasındaki fark nedir?

Bahçe endüstrisinde, “açelya” ve “ormangülü” isimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır ve bu da kafa karıştırıcı olabilir. Onları ilk bakışta ayırt etmenin bir yolu, çiçeklerin boyutu ve şeklidir: Geleneksel orman güllerinin büyük yuvarlak çiçek kümeleri vardır, oysa açelya çiçekleri tüm çalı üzerinde daha eşit bir şekilde dağılmıştır. Ormangülü yaprakları ayrıca açelya yapraklarından daha büyük, daha etli ve daha koyu yeşildir. Bazı minyatür açelyalar, ev bitkileri olarak yetiştirilmek üzere yetiştirilir. Bunlara tipik olarak “sera açelyaları” denir. Genellikle tek seferlik mevsimlik çiçek açanlar olarak yetiştirilir, onları yeniden çiçek açmaya ikna etmek zordur.

14- Cam Güzeli – Impatiens

 Cam Güzeli - Impatiens
Cam Güzeli – Impatiens

Cam Güzeli ( Impatiens ) bitkileri , parlak renkli bol çiçekleri ve gölgeli alanlarda yetişme yetenekleri nedeniyle en popüler yıllık çiçeklerden biridir. Çiçekleri beyaz, kırmızı, pembe, menekşe, mercan, mor ve sarı (nispeten yeni gelen) dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir.

 Cam Güzeli - Impatiens
Cam Güzeli – Impatiens

Cam Güzelinin gölgeli veya yarı gölgeli bir yerde nemli, iyi drene edilmiş herhangi bir toprakta büyümesi kolaydır. Çok soğuk toprağa ekilirse, bu bitkiler tüm büyüme mevsimi boyunca çürür. 

 Aslında, tam gölgede büyüdüğünde bile harika bir çiçek görüntüsü sergiler.

Cam Güzeli – Impatiens ısıya karşı oldukça hassastır. Nemli havalarda iyi büyür. 

 Cam Güzeli - Impatiens
Cam Güzeli – Impatiens

Cam Güzeli, düzenli olarak döllenirse en iyi şekilde çiçek açar. İlkbahar ve yaz boyunca iki haftada bir suda çözünür bir gübre kullanılabilir.

15- Akşam SefasıMirabilis jalapa

Akşam Sefası - Mirabilis jalapa
Akşam Sefası – Mirabilis jalapa

Akşam Sefası ,gür çiçek açan çok yıllık bitkilerdir . Bu yumrulu köklü bitkiler, dallanan gövdelerde hafif sivri oval yapraklar üretir. Çiçeklenme biçimleri nedeniyle ortak adlarını alırlar. Yaz- sonbahar da,  Çiçekler öğleden sonra geç saatlerde, tipik olarak saat 16.00 civarında açılır ve daha sonra ertesi sabaha kadar açık kalır ve Pembe, kırmızı, sarı, beyaz tonlarında olmak üzere çeşitli renklerde gelirler .

Akşam Sefası - Mirabilis jalapa
Akşam Sefası – Mirabilis jalapa

Nemli, iyi drene olmuş toprağı sever.

Bu bitkilerin kurumasına izin vermeyin; üst kısım kuruduğunda çok az su verebilirsiniz. Çok ıslak toprak kök çürümesine neden olabileceğinden aşırı sulamadan kaçının.

Bu çiçekler, ılık sıcaklıklarda gelişir

16- Guzmanya – Bromeliad

Guzmanya - Bromeliad
Guzmanya – Bromeliad

Gösterişli Guzmanyanın büyümesi zor görünebilir, ancak şaşırtıcı renk ve doku yelpazesiyle ortalama ev koşullarına kolayca uyum sağlayabilir. Birçoğunun çok sıçrayan çiçek görüntüleri olmasına rağmen, Guzmanya kırmızı, yeşil, mor, turuncu ve sarı renklerde ve şeritler, şeritler, noktalar ve diğer özellikler ile güzel yapraklı bitkiler kadar popülerdir Guzmanya, çiçekli bitkilere olgunlaşması bir ila üç yıl süren nispeten yavaş büyüyen bitkilerdir. Bir kez çiçek açar; zamanlama değişir ve bu çiçekler. Kırmızı, yeşil, mor, turuncu, sarı renklerinde olabilir.

Guzmanya - Bromeliad
Guzmanya – Bromeliad

Parlak, dolaylı ışık işigi seven guzmanya, Hızlı boşalan saksı toprağını da sevecektir.

Unutmayın: guzmanya tropikal, nemli, gölgeli orman zeminlerine özgüdür veya ağaçlarda yetişir. Bitkileriniz için bu koşulları taklit etmeye çalışın.

 

17-    Manolya- Magnolia grandiflora L.

Manolya- Magnolia grandiflora L.
Manolya- Magnolia grandiflora L.

Manolya çiçekleri, yaprakları olmadığı için diğer çiçeklerden biraz farklıdır. Bunun yerine, kurşun benzeri yapılar olan taç yaprakları yerine tepaller var.

Manolya- Magnolia grandiflora L.
Manolya- Magnolia grandiflora L.

 Manolya çiçekleri beyaz, pembe, sarı ve mor gibi birçok  renklerde gelir ve her renk bir şeyi veya diğerini ifade eder. Ve çok güzel koku yayarlar etrafa.

Manolya- Magnolia grandiflora L.
Manolya- Magnolia grandiflora L.

Beyaz olanlar saflık ve mükemmellik, pembe manolya gençlik ve şans, mor olan ise sağlık ve şans için en iyi dilek anlamına gelir. Manolyalar ayrıca yaşam gücüyle de ilişkilidir ve genellikle yeni doğum vesilesiyle gönderilir.

Soğuğa ve sıcağa dayanıklı bir bitkidir. Her mevsim yeşilliğini korur.

 

18-  Beni unutma çiçeği-Myosotis

Beni unutma çiçeği-Myosotis
Beni unutma çiçeği-Myosotis

Bu çok yıllık bitkinin doğal alışkanlığı bataklıkların, bataklıkların, nehir kıyılarının, ormanlık alanların ve ıslak yerlerin yakınındadır, bu nedenle tam veya kısmi güneşte ıslak ve nemli koşulları tercih ederler. Ayrıca soğuk koşulları tolere edebilirler.

Avluda ve bahçede, evde bu büyüleyici açık mavi çiçekler, büyük kütlelerde zemin örtüsü olarak veya kısmi gölgeli yerlerde çiçek halısı olarak en iyi şekilde görünür. Mayıstan ekime kadar çiçek açabilen bu mavi ve sarı güzellikler hem kelebekleri hem de arıları cezbeder.

Beni unutma çiçeği-Myosotis
Beni unutma çiçeği-Myosotis

Çiçeklerin dilinde beni unutmanın anlamı “gerçek aşk hatıraları”dır.

Adı, 15. yüzyıldan kalma bir Alman şövalyesi hakkındaki bir masaldan geliyor. Sevgilisi için bu çiçekleri toplarken bir nehre düştü ve boğuldu, ancak buketi sevgilisine fırlatıp “Vergiss mich nicht!” (“Beni Unutma”) diyebildi. bu çiçek adını bundan almıştır.

 

19 – Fuşya- Wisteria Sinensis

Fuşya- Küpe Çiçeği- Wisteria Sinensis
Fuşya- Küpe Çiçeği- Wisteria Sinensis

Fuşya- Küpe Çiçeği, Renkli, sarkık ve boru şeklindeki çiçekleri ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açar ve  bahçenize sinek kuşlarını ve diğer tozlayıcıları getirir . Bu dona duyarlı çok yıllık bitkiler genellikle yıllık olarak yetiştirilir veya daha soğuk bölgelerde iç mekanlarda kışlanır. Fuşya- Küpe Çiçeği, ışık, sulama ve yüksek nem seviyeleri açısından oldukça özel gereksinimleri olduğundan, mutlaka en iyi ev bitkisi seçeneği değildir. Ancak bazı iç mekanlarda (nemli banyolar gibi) yine de harika bir görüntü sergileyebilirler.Çoğunlukla dış çiçeğidir. Farklı renk tonlarına sahip türleri vardır.

Fuşya- Küpe Çiçeği- Wisteria Sinensis
Fuşya- Küpe Çiçeği- Wisteria Sinensis

Merkezi ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinin yarattığı kuru hava, bu nemi seven bitkinin dostu değildir – çiçeklenmeyi önleyebilir ve gelişen tomurcuklar hızla solup düşer. Yeterince parlak ancak dolaylı ışık alacakları ve cereyanlardan korunacakları bir konumda olduklarından emin olmanız gerekir –Fuşyanız, ışık, sulama, sıcaklık ve nem ile uyum sağlayarak, herhangi bir ziyaretçiyi etkileyecek çarpıcı çiçekler üretebilir.

Çok fazla doğrudan güneş, aşırı uzun bacaklı büyümeye neden olabilir, bitkinin yapraklarını yakabilir ve çiçekler solup düşer.

İç mekanda büyüyen Fuşya- Küpe Çiçeği, başarısının kilit unsuru, saksı ortamının uygun ve sürekli nemli kalmasını sağlamaktır. Genel olarak, bir fuşya ne kadar fazla ısıya ve ışığa maruz kalırsa, sulama konusunda o kadar dikkatli olmanız gerekir. Kökler tamamen kurursa, bu hızla bitkinin sarkmasına ve sonunda ölümüne yol açar.

20- Ağlayan Çiçek – Difembahya

Ağlayan Çiçek- Dieffenbachia
Ağlayan Çiçek- Dieffenbachia

Difenbahya  bitkileri   en çok tercih edilenlerdendir.

difembahya / Ağlayan Çiçek, en iyi parlak, dolaylı güneş ışığı altında bir iç mekan bitkisi olarak yetiştirilir. Turba içeriği yüksek, verimli, iyi drene edilmiş saksı toprağına ekin. Tropikal bir bitki olarak, yüksek nemde en iyisini yapacaktır. 

Birçok iç mekan bitkisi gibi, aşırı sulanma bu bitkinin ortak bir sorunudur. 

difembahya / Ağlayan Çiçek bitkileri, büyük ölçüde gölgeli koşullarda iyi performans gösterdikleri için popüler iç mekan bitkileridir, ancak bu bitkiler kış aylarında parlak ışığı ister. Büyüme mevsimi boyunca, bitki benekli gölgeyi veya dolaylı ışığı tercih eder. Bitki ışığa bakan tarafı tercih edecek, bu nedenle büyümesini dengeli tutmak için bitkiyi periyodik olarak döndürün.

Hızlı boşalan, iyi havalandırılmış bir saksı karışımı kullanın . Köklere zarar vermemek için drenajın iyi olduğundan emin olun; asla ıslak toprakta bırakılmamalıdır.

Büyüme mevsimi boyunca, difembahya / Ağlayan Çiçek düzenli nemi severler ve kurumak istemezler. Büyük bir Ağlayan Çiçek haftada 1 kez sulanması gerekebilir. Kışın suyu daha da azaltabilirsiniz. Aynı zamanda, çürüme sorunlarına neden olabilecek bir Ağlayan Çiçeği aşırı sulamamak önemlidir. Sulamadan önce toprağın üst kısmının tamamen kuruduğundan emin olun.

 Sıcaklık düşerse veya bitki soğuk hava akımına maruz kalırsa, alt yaprakları kaybetmesi ve avuç içi görünümü alması muhtemeldir.

Ağlayan Çiçek- Dieffenbachia
Ağlayan Çiçek- Dieffenbachia

Bitkinizi aşırı sulamak veya su altında bırakmak yaprakları sararabilir. Çoğu zaman, onlar da bitkiden düşer. İlk boğum kadar toprağa parmağınızı sokarak toprağı kontrol edin. Islaksa, bir hafta kadar sulamayı bırakın. Toprağın çok kuru olup olmadığını görmek için biraz daha derine inmeniz gerekebilir, bu da bitkiye su eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Nedeni ne olursa olsun sarı yaprakları kesin.

difembahya / Ağlayan Çiçek kısmi gölgeyi tercih ediyor. Bitkiniz sarkıyorsa, bu çok fazla güneş ışığı aldığı anlamına gelebilir. Bitkiyi dolaylı güneş ışığı alan bir yere taşıyın. Ancak yeterince ışık almıyorsa yapraklar sararabilir ve sarkabilir. Bu sorunu hafifletmek için biraz daha ışıklı bir alana taşıyın.

Bitki soğuk veya cereyan yakınında olduğu için sarkabilir.

Çiçeklerle ilgili diğer yazımıza da bakabilirsiniz.

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

menekşe karışık

Evde Bakımı Kolay 8 Ev Bitkisi / Çiçeği

Evinizde yaşayan bitkilerin olması sakin ve huzurlu bir ortam oluşturur. Evimizi daha da rahatlatıcı hale …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir