Metin KOCA Kimdir ? 

(Tarih /Sosyal Bilgiler Öğretmeni & Laborant Veteriner Teknikeri &Tarım Teknolojisi Teknikeri)

Zaman Odur ki….

Her canlının bir serüveni vardır bu dünyada…

O, bu serüvene hayatın cilvesi der ve mizahla yaklaşır. Yaşadığı her olgu ve olaya da bu gözle bakar. ”Gülümsemek ve gülümsetmek sadakadır” ve olumsuzlukların iyi yönüne bakmak sağlıktır der.

O’nun da serüveni, Ordu, Korgan ilçesinde, Yeniköy Köyünde (Geveler) başlamıştır.

Ne zaman doğduğunu bilmez tam olarak. İlkokul öğretmeni, rahmetli Ömer Terlemez;

”Metin! Haftaya ilkokul diploması alacaksın. seni mezun edebilmem için kimliğin lazım ve senin kimliğin yok” demesiyle kimliksiz olunamayacağını öğrenmiştir.

Sonraki gün Emmioğlu Aydoğan ile yaklaşık 4 km yürüyerek, İlçe nüfus müdürlüğüne gider. Eskiden araba yoktu ve yollar patikaydı der.

Nüfus memurunun ; Ne zaman doğdun ? Sorusuna, bilmiyorum cevap verince, Memur, 04-05-1975 tarihini rastgele yazmasıyla artık bir doğum tarihi olmuştur. Anasının, Orak Ayi ( Harman ayi= Labut ayı,  Grogoryen Takvimine gore ) demesiyle, eski hesapları inceler ve doğum tarihini gerçek olarak, 30 yıl sonra 1 Ağustos olarak güncellemiştir. Ortaokula Korgan İmam Hatip te, başlamış, zamanın şartları gereği, Samsun Bafra İmam Hatip Lisesinden, 1994’te mezun olmuştur. Aynı yıl üniversite sınavında kitapçık türü işareti yüzünden, ikinci sınava giremeyeceği söylenmiş, ancak 1 ay sonra, bu sınava girebileceği ifade edilmiştir.

Hayat hep sınavlardan ibarettir. Hüzün ve sevinç iç içe yaşanır der. Üniversite ikinci sınav sonuçları açıklandığında, üniversiteyi kazanamadığı söylenince, Erzincan’ a inşaata çalışmaya gitmiştir. Üniversite kayıtlarının bitimine bir gün kala da kazandığını ancak öğrenebilmiştir. Ancak, çalıştığı şirket parasını vermeyerek göndermek istemese de, sonunda  Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliğini okumaya başlamıştır.

1998 yılında mezun olunca Hatay’a inşaata gitmiş ve buradan da Gaziantep’e Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak atanmış. Ülkenin değişik yerlerinde 17  yıl Öğretmenlik ( Tarih, Sosyal Bilgiler, Bilgisayar Fomatörlüğü…) yapmış, 2015 yılında ara vermiştir.

Bu dönemde Anadolu Üniversitesi, Laborant Veteriner Sağlık ve Yine Aynı Üniversinetin Tarım Teknolojileri    bölümünü okumuştur.

metin KOCA
    

Aynı zamanda; 2015-2022 yılları arasında, hayvancılık sektöründe Laborant Veteriner Teknikerlik, Tekstil sektörü Boya Kimyahanesinde, Strafor fabrikasında Lazer kesimde, makine operatörü, inşaat, mobilya ve ticaret sektöründe de , değişik görevlerde,  farklı aralıklarla çalışmıştır.

2022 yılında, tekrar öğretmenliğe geri dönmüştür.

Halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Kendince, duygu ve düşüncelerini  ve tecrübelerini  farklı şekillerde amatörce yazıya dökmeye çalışmaktadır. Ölümlü dünya değil mi?  Bilgilerim ve tecrübelerim neden toprağa gitsin ki!  amacını taşır. Faydalı olmak ve olabilmek tek gayesidir. Bunu, insan olmanın gereği olarak düşünür.

 

Metin KOCA

Öykülerinde / hikayelerinde, gerçek yaşamda geçen olayları konu almakla birlikte, duygu ve düşünceleriyle de örüntülemektedir.

Yorumlu Fıkralarla, günlük yaşantımızı ve yaşam tarzımızı, soru ve sorunlarımızı farklı bakış açısıyla irdelemektedir. Amacı sadece güldürmek değil, gülümseterek ayrı bir bakış açısına dikkat çekmek ister.

Hayvanlar Dünyası bölümünde, evcil olan hayvanlar ile ilgili özel ve genel konularda faydalı bilgiler vermeyi hedefler.

Yine Tarım Dünyası bölümünde evimizde ve çevremizdeki Özellikle Tarımsal ürünler ve bitkiler hakkında faydamıza olan bilgiler verir.

Öğretmen olduğu için Eğitim bölümüne ayrı bir anlam katar. Çünkü eğitimin doğumla başlayan, ölümle biten bir süreç olduğunu bilir. İnsan hayatının bütün süreçleriyle ilgili konuları burada bulmak mümkündür…

Öğrendiklerim (İslami Yazılar) bölümünde inançla ilgili din ile ilgili faydalı bilgiler vermeyi hedeflemektedir.

Der ki: ”İnsanı en iyi anlayan yine kendisidir” Onun için kendisiyle konuşmayı sever. Deli misin denildiğinde, Yüklediğin anlama bağlı der ve geçer…Delilik de bir bakış açısı değil midir. Neye göre, Kime göre sıfatlar verilir der. Sıfatları sevmediğini tanıyanlar zaten bilir.

Genel anlamda, fikir ve düşüncelerinizin değerli olduğunu ve iletişim bölümünden, sorularınızı yazabileceğinizi biliyorsunuz. İçtenlikle cevap vereceğini biliyoruz.

Kader neyler, neylerse güzel eyler deyip; yolun sonuna kadar koşmaya devam edeceğini söyler…

metin koca