Hamster Beslemek İçin Bakım Bilgilerini Billiyor musunuz!

Kendiniz veya çocuğunuz için bir evcil hayvan hamsterı almayı düşünüyorsanız, nasıl seçeceğinizi, hangi malzemelere ihtiyacınız olduğunu ve yeni evcil hayvanınızı nasıl besleyeceğinizi ve ona nasıl bakacağınızı bilmeniz önemlidir.

Hamsterler tipik olarak az bakım gerektiren evcil hayvanlardır, ancak onları mutlu ve sağlıklı tutmak için uygun bakım şarttır.

Evcil Hayvan Hamsterı Seçmek

Campbell Hamster
Campbell Hamster

Hamsterler hem çocuklar hem de yetişkinler için popüler evcil hayvanlardır.  Fareye benzese de fare değildirler. iyi bir Laboratuvar deney hayvanıdır.

Genellikle yaklaşık iki yıl yaşayan küçük kemirgenlerdir ve genellikle en iyi şekilde yalnız barındırılırlar.

Hamsterlar çeşitli renk ve cinslere sahiptir ve farklı cinslerin ayırt edici özellikleri olduğu bilinmektedir.

Çin Hamsterleri : Bu küçük hamsterler diğer hamster türleri kadar yaygın değildir. Çoğu insan onları cüce hamster sanıyor ama gerçek cüce değiller. 20 cm  uzunluğuna kadar  büyürler.

Çin Hamsteri
Çin Hamsteri

Cüce Hamsterler : Roborovskiler ve Ruslar gibi birkaç çeşit cüce hamster vardır ve Çin hamsterlerine benzerler, ancak çok daha yaygın olarak evcil hayvan dükkanlarında bulunurlar.

Rus Kış Beyazı
Rus Kış Beyazı

Suriye Hamsterleri : Suriye hamsterleri çeşitli renk varyasyonlarına sahiptir ve altınlar, panda ve oyuncak ayılar gibi farklı isimler kullanırlar. Cüce ve Çin hamsterlarından çok daha büyüktürler ve en sık görülen hamster türüdür.

suriye altın hamster
suriye altın hamster

Hamsterlerin Özellikleri

Evcil hayvan hamsterleri  5- 25 cm uzunluğundadır ve 1 cm kısa kuyrukları vardır; küçük gözler; ve kürkleri  siyah, kahverengi, gri, beyaz, sarı veya kırmızıdır.

Hamsterların derileri vücuda tam yapışmış değildir. Elle derileri çekildiğinde uzayan bir hal alır ve vücut üzerinde oynaktır.

Yiyecekleri büyük yanak torbalarında toplar ve taşırlar.  Hamsterların ön ayaklarda 4, arka ayaklarında 5 parmak bulunur.ön ayakları adeta el görevi görür.

Hamsterlar kendilerini temizlemekte, yemeklerini ağzına götürmekte ve bir şeyi taşımada ön ayaklarını kullanır.. Hamsterlerin yaşamları boyunca yalnız yaşamayı tercih eder; örneğin, bir araya getirilen erkek Suriye hamsterları, büyük olasılıkla hakimiyet için savaşacak ve birbirlerini öldürmeye çalışacaklardır. Aynı cinsiyetten cüce hamsterlar birlikte barış içinde yaşayabilirler.

Hamsterler genellikle insanlara karşı uysaldır ve nadiren ısırırlar. Tüm hamsterlar gecedir, gündüzleri uyur ve geceleri aktif hale gelir. çok meraklıdırlar. İyi koku alırlar.

Hamsterlar, 4 gün kızgınlık yaşarlar ve  gebelik yaklaşık 16 -20 gün sürer ve 2 ile 15 arası yavru doğumu olur.

Kendilerini yalayarak temizlerler temizlik hasatsıdırlar.. Hamsterların tükürüğündeki maddeler antiseptik vazifesi görür.

Hamsterların doğan yavruları öldüğünde genelde, Ölüleri genelde  kafeste bulamazsınız. Çünkü hamsterlar ölen yavruları yiyebilirler.

Sağlıklı Bir Hamster Seçin

Evcil hayvan dükkanındaki her hamster optimal sağlıkta olmayabilir. Bir yetiştiriciden veya tedarikçiden bir mağazaya taşınmak, hamster yavruları  için stresli bir dönem olabilir ve sıklıkla hastalanırlar.

Islak bir arka ucu veya sulu gözleri varmış gibi görünmeyen aktif bir hamster seçin . Her iki göz de açık olmalı ve ideal olarak hamster yemek yiyor veya kafesin etrafında koşuyor.

Bir kafeste birkaç hasta hamster var gibi görünüyorsa, hamster hastalıkları çok bulaşıcı olduğundan, bu gruptan herhangi bir hamster almaktan kaçınmak muhtemelen en iyisidir. 1

Evcilleştirilmesi kolay bir hamster seçmek, göz önünde bulundurulması gereken başka bir faktördür. Genç hamsterları eğitmek ve elle evcilleştirmek, kötü deneyimler yaşamış veya insanlarla hiç etkileşime girmemiş yaşlı hamsterlardan daha kolay olacaktır.

Hamster Kafesleri ve Malzemeleri

Hem çevrimiçi hem de evcil hayvan mağazalarında birçok hamster kafesi seçeneği vardır, ancak bazı kafesler kesinlikle diğerlerinden daha iyidir. Birkaç kafes havalı görünebilir, ancak çok işlevsel değildir ve temizlenmesi son derece zordur (renkli tüplü kafesler buna iyi bir örnektir). Balık akvaryumlarını seçenler olsa da çok da uygun değildir.

Hamster Kafesleri ve Malzemeleri
Hamster Kafesleri ve Malzemeleri

Kafes tel aralığı, bir hamsterın kaçıp kaçamayacağını belirleyebileceğinden, daha küçük hamster ırklarının daha büyük Suriye çeşitlerinden farklı kafes ihtiyaçları olduğunu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir .

İyi havalandırması olan, temizlemesi kolay, bir hamsterın koşup keşfetmesi için alanı olan ve hamsterınızın kaçmasına izin vermeyen bir kafes seçin.

Hamster Kafesleri ve Malzemeleri
Hamster Kafesleri ve Malzemeleri

Hamster kafesinin içinde yumuşak ve emici bir yatak takımı, bir su kabı, bir egzersiz çarkı, çiğneme oyuncakları, bir ev ve yemek kabı sağlamanız gerekecek.

Hamsterlerin, tahta, karton, plastik ve çiğnenebilecek diğer öğelerin kafes içinde çok uzun süre dayanmayabileceğinden, nesneleri çiğnemeyi sevdiğini ve çiğnemesi gerektiğini unutmayın.

Hamster Besleme

Çoğu insan, bir hamster için mağazadan satın alınan bir hamster tohumu torbasının en iyisi olduğunu varsayıyor, ancak aslında onları sağlıklı ve mutlu tutmak için çeşitli proteinlere , meyvelere ve sebzelere ihtiyaçları var. Hamsterler, tohum karışımlarından yemek istediklerini seçebilir ve bu nedenle dengeli bir diyet alamazlar.

Hamster Beslenme
Hamster Beslenme

Ancak tohum karışımı yerine peletlenmiş bir diyet sunarsanız ve bunu çeşitli diğer güvenli gıdalarla desteklerseniz, hamsterınıza gelişmesi için gereken her şeyi sağlamış olursunuz.

Yeşilleri günlük olarak sunmak için iyi bir seçenektir; maydanoz, lahana, marul, bezelye ve kabak iyi seçeneklerdir. Hamsterinizin diyeti %75 güçlendirilmiş pelet, %20 sebze, yeşillik ve meyve ve %5 ikramdan oluşmalıdır.

Yuvalama ve yiyecek arama konusunda yardımcı olması için hamsterınızın ortamına saman sağlamak da iyi bir fikirdir. Çoğu hamster samandaki olgunlaşmamış tohumları da yiyecektir.

Elle Evcilleştiren Hamsterlar
Elle Evcilleştiren Hamsterlar

Hamsterlar çok tatlı küçük evcil hayvanlar olacak şekilde evcilleştirilebilirler, ancak daha önce ısırılan herkes hamster ısırıklarının kesinlikle eğlenceli olmadığını bilirler. Genç hamsterleri elle evcilleştirmek genellikle daha kolaydır , ancak onu ürkütmediğinizden emin olmalısınız. Hamsterınıza ısırmamasını öğretmeyi başlayabilirsiniz. Onu uyandırmamaya çalışın ve bunun yerine lezzetli bir ikramla elinize tırmanmaya ikna edin. Bu, zamanla hamsterınızın güvenini kazanmanıza ve ısırılmaktan kaçınırken hamsterınızı evcilleştirmenize ve tutmanıza olanak tanır.

Hamsterler saldırgan evcil hayvanlar değildir, ancak korkarlarsa veya ürkerlerse ısırabilirler.

Hamsterlar için Oyuncaklar

Hamsterlar için Oyuncaklar
Hamsterlar için Oyuncaklar

Hamsterlerin aktif olmaları ve zengin olmaları gerekir, böylece sıkılmazlar ve fazla kilo almazlar. Ayrıca dişlerini düzgün ve düzgün tutmak için çiğneme oyuncaklarına ihtiyaçları vardır. Hamsterinizin dişlerinin uygun şekilde bakımının yapılabilmesi için çiğnenmek üzere tasarlanmış çeşitli hamster oyuncakları vardır ve bir egzersiz çarkı bir hamsterın istedikleri kadar koşmasına izin verecektir. Bir hamsterın kafesinin dışında güvenle dolaşabilmesi için özel toplar da satın alınabilir; sevimli evler ve diğer tırmanılabilir seçenekler, hamsterınıza bolca egzersiz sağlamak için mevcuttur.

Yaygın Sağlık Sorunları

Suriye hamsterları genellikle dayanıklı hayvanlardır. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken birkaç sağlık durumu vardır. Islak kuyruk (genellikle stres ve bakteri çoğalmasıyla ilişkili bir gastrointestinal enfeksiyon) bu hamsteri etkileyen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Belirtiler arasında uyuşukluk, ishal, iştahsızlık ve kuyruk bölgesinde ıslaklık bulunur.

Bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, hamsterınızı hemen veterinere götürün. Bu sorunun iltihaplanmasına izin verilirse ölümcül bir sonucu olabilir, ancak antibiyotikler onu etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Yaygın Sağlık Sorunları
Yaygın Sağlık Sorunları

Hamsterler ayrıca, özellikle sağlıksız koşullardan kürk ve kulak akarları ile bulaşabilir. Hamsterinizin akarları varsa, kaşınma ve yer yer tüy kaybı fark edebilirsiniz. Eğer öyleyse, tedavi için mümkün olan en kısa sürede veterinerinize başvurun.

Ayrıca, bazı hamsterlar yemek yemeyi zorlaştıran aşırı büyümüş dişler geliştirebilir. Hamsterınızın dişlerinin normalden biraz daha uzun göründüğünü ve kilo verdiğini fark edebilirsiniz. Veteriner dişleri düzeltebilir ve daha sonra  fazla çiğnenebilir malzeme eklemek gibi hamsterın diş sağlığını korumanın yollarını önerebilir.

Üreme Hamsterları

Hamster yetiştirme , sıradan hamster sahiplerinin yapması gereken bir şey değildir.  Belirli nitelikler ve mizaçlar için üreyen hamster yetiştiricilerine en iyisi bırakılır, ancak kazalar olur . Pek çok yeni hamster sahibi , bir evcil hayvan dükkanından satın aldıktan sonra hamile bir hamsterla karşılaşıyor.

Hamster Anne ve Yavruları
Hamster Anne ve Yavruları

Hamile bir hamster için ekstra yiyecek ve kafes içinde sessiz bir yuvalama alanı sağlanmalıdır.

Dikkat!

Oldukça az bakım gerektirmelerine rağmen, bir hamster her aile için doğru seçim olmayacaktır.

 Öğleden sonra atıştırması olarak hamsterınızı çiğnemekle ilgilenebilecek köpekleri veya kedileri olan evler, muhtemelen bu yarım boy kemirgenler için pek uygun değildir.

Hamsterler, oldukça kırılgan olabildikleri için çok küçük çocukların olmadığı evlerde de daha iyi geçinirler.

Çocuklu aileler, çok fazla kullanıma tahammül etme olasılıkları daha düşük olduğu için cüce türlerden vazgeçmek isteyebilirler. Kaçınmak için başka bir neden: Ayrıca daha hızlıdırlar, daha çeviktirler ve evinize girmeyi başarırlarsa kaçmaları veya yaralanmaları olasıdır.

Hamster Bakımı Vidyo

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir ?(Kedi Gözü Akıntısı)

Kedi Gözü Sümükleri Nasıl Temizlenir (Kedi Gözü Akıntısı) Kediler genellikle kendilerini temiz tutma konusunda oldukça …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir