Evlerimizde Yetiştirilen Çiçekler ve Bakımları -1-

Çiçekler

Her zaman anlam taşıyan , ruhumuzda hoş bir zevk oluşturan çiçekler…

Renk renk desen desen farklı kokularda binlerce çiçek.

Hep güzelliği ifade etti bu çiçekler. Özlemi, aşkı Can’ı cananı ifade etti. Modern diye oluşturulan şehirler, bizleri betonlar içine sokunca, daha fazla önem kazandı çiçekler. Nefes alabilmenin, Güzel görüntünün karşısında bir bardak çayın tadını bulamaz olduk başka yerlerde. Çünkü, beton…beton..beton..

Şehirlerin iyice betonlaşması da bizleri fazlasıyla yorgun bırakmaktadır.  Evimizin bir köşesinde, balkonumuzda merdiven başında yetiştirebileceğimiz harika bitkiler vardır yorgunluğumuzu alacak ve bizi dinlendirecek. Çiçek bakımında çoğu insan korkar. Aslında çiçeklerin bakım ve yetiştirilmesi çok kolaydır. Yeter ki birazcık cesur ve ilgili olalım.

Bitkilerin çok faydası vardır.

Havayı temizlemek, oksijen üretmek, sinekleri kovmak ruhu dinlendirmek sadece birkaçıdır. Bu yazımızda binlerce olan çiçeklerden evimizde yetiştirdiğimiz veya yetiştireceğimiz 20 Adet çiçeği inceledik. Bunların resimleri, bakım ve ihtiyaçları hakkında bilgi verdik. Bu çiçekler şunlardır:

1-Para Çiçeği (Pilea peperomioides), 2-Yeşim (Crassula ovata),3-Uyku Çiçeği (Oxalis triangularis)veya Sahte Yonca veya Kırmızı Yonca, 4-Zz çiçeği veya ZeZe çiçeği (Zamioculcas zamiifolia), 5- İnci Çiçeği veya Tesbih Çiçeği, 6- Hava Çiçeği (Tillandsia), 7- Eşek kuyruğu (Sedum morganianum), 8- Tavşan kulaklı kaktüs (Opuntia microdasys), 9- Aloe Vera, 10- Sarmaşık (Pothos), 11- Şans Bambusu (Dracaena sanderiana), 12- Madagaskar Dragon ağacı (Dracaena marginata), 13- Barış Zambağı (Spathiphyllum), 14- Deva Tabanı (Monstera deliciosa) veya İsviçre peynir dilimi/fabrikası, 15- Dua Bitkisi (Maranta leuconeura), 16- Keman Yapraklı Kauçuk (Ficus lyrata – Fiddle Leaf), 17- Kelebek Palmiyesi ( Dypsis lutescens), 18- Beyaz Cennet Kuşu veya Turna Gagası (Strelitzia nicolai), 19- Fil Kulağı (Colocasia gigantean), 20- Yılan bitkisi / Paşa kılıcı / Peygamber Kılıcı veya Kayınvalide Dili (Sansevieria Laurenti)

Yazının uzun olmaması için; farklı  olan 20 çiçeği de diğer yazımızda  incelemeye devam edeceğiz. Böylece toplamda 40 çiçeği incelemiş olacağız.

Bunlar;

1-Para Çiçeği:  

 

Para Çiçeği:
Para Çiçeği:

Genellikle para bitkisi olarak bilinen Pilea peperomioides, yuvarlak madeni paraya benzer yaprakları ve düz sapları ile çok farklı bir görünüme sahiptir. Bu çiçek için bulunulan ortama bolluk ve bereket getirdiği söylenir. Bu dayanıklı bitkiler, haftada bir sulama ile (evinizin sıcaklığına bağlı olarak) hızla büyür ve aydınlık alanlarda mutlu bir şekilde gelişir, ancak doğrudan güneş ışığı bu çiçeğe zarar verir. Hızlı büyüyen bir çiçektir.

2-Yeşim Çiçeği:

Yeşim Çiçeği
Yeşim Çiçeği

Yeşim çiçekleri çok yıllıklı bir bitkidir. (Crassula ovata),  ortamı süslenmeye uygun yapısı nedeniyle özellikle ilginç bir sukulenttir. Latince kalın ve oval anlamına gelir. Günet Afrikada daha fazla yetişen bir çiçek türüdür. Ve doğru koşullar altında pembe çiçek çiçeklerini bile görebilirsiniz! Bu bitkiler çok fazla güneş ışığı ile kırmızı veya sarımsı bir renk tonu geliştirebilir, ancak yaz aylarında az, kışın ise daha az suya ihtiyaç duyarlar.

 

3-Uyku Çiçeği:

Okzalis-Uyku Çiçeği / Kırmızı Yonca
Okzalis-Uyku Çiçeği / Kırmızı Yonca

Uyku Çiçeğine, Oxalis triangularis veya Sahte Yonca veya Kırmızı Yonca da denir. Menekşeden kırmızıya kadar değişebilen cesur ve canlı renkleriyle tanınan Brezilya’ya özgü bir ev bitkisidir. 800 den fazla türü vardır. Bu bitki, çiçek açtığı dönemde bir ay boyunca gelişimini durdurur ve açan çiçeklerin gece kapanıp boru şeklini alır..

Okzalis-Uyku Çiçeği / Kırmızı Yonca
Okzalis-Uyku Çiçeği / Kırmızı Yonca

Bu çiçek çiçeklenme döneminde uyku haline geçen bir çiçek olması ile tanınmaktadır. Güneş battığında yapraklarını kapatır. Güney Amarika kaynaklı bir çiçektir. Bu çiçek bir hafta içinde filizlenir ve hatta 10 hafta içinde lavanta çiçeklerine dönüşebilir. Bunlar açık renkli bir saksıda harika görünüyor. Oxalis, her gün birkaç saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar, bu nedenle bahçede güneşli bir yer için de mükemmeldirler! Evde cam kenarı uygun olacaktır. Pek çok ev bitkisi gibi, bu da evcil hayvanların kemirmesi için iyi değildir, bu nedenle konulacak  yeri seçerken daima dikkatli olunmalıdır

4-Zeze Çiçeği:

Zeze Çiçeği
Zeze Çiçeği

Halk arasında Zz çiçeği veya ZeZe çiçeği olarak bilinip latincede Zamioculcas zamiifolia olarak geçek bitki, herhangi bir odada parlak bir izlenim bırakmak için uzun büyür ve güçlüdür. Güneş  ışığını çok sevmez ve az miktarda bitki besinini tercih ettikleri için bakımı da kolaydır.

 

5-İnci Dizisi veya Tesbih Çiçeği:

 

İnci Dizisi - Tesbih Çiçeği
İnci Dizisi – Tesbih Çiçeği

İnci Çiçeği veya Tesbih Çiçeğinin, çiçekleri beyaz renkli ve kokuludur. Eşsiz bir ev çiçeğidir. Bu güzel çiçeğin Senecio rowleyanus‘unuzun zarafetini, yuvarlak boncukların narin dalları, saksısından taşarken insan ruhunu rahatlatacak ve kendine hayran bırakacaktır. Her rengi başka anlama gelen bu çiçeğinin; Sarı rengi ayrılığı, kırmızı rengi aşkı temsil eder ancak daha çok ilahi aşk ve dini aşkı ifade ettiğine inanılır. Mor ve pembe rengi tespih çiçeğinin hasret anlamına geldiği söylenir. Bunu dalını çıkarıp toprağa dikmekle çoğaltmanız mümkündür. Bunlar, tercihen doğrudan güneş ışığının erişemeyeceği bir yerde, yüksek bir yere  asmak veya bir boşluğu örtmek için harikadır. Gevşek kaktüs toprağına ekin ve en iyi sonucu almak için aşırı sulanmamaya dikkat edin.

6-Hava Çiçeği

Hava Çiçeği - Tillandsia
Hava Çiçeği – Tillandsia

Hava Çiçeği (Tillandsia ailesinden) olan bu çiçek,  bilim kurgu filmlerinde, uzaylılar ve farklı galaksilerle ilişkilendirilir. Bu yönüyle bu çiçekleri hayalperestler. Hava çiçeği onun için denir.

Hava Çiçeği - Tillandsia
Hava Çiçeği – Tillandsia

Çiçeklerin dilinde Tillandsia anlamı ise, aşk dolu, ılımlı, rahatlama anlamlarını taşır. Bakımı en kolay olanlardan bazılarıdır – ara sıra bir buğulanmanın dışında, ihtiyaç duydukları tüm suyu havadaki nemden alırlar. Haftada bir sulamak yeterlidir. Diğer bir fayda, kök sisteminin olmamasıdır, çok da toprağa ihtiyaç duymazlar. Ağaç parçaları kayalar yapraklar arasında yetişebilir. Bu çiçek çok türü vardır.

7-Eşek Kuyruğu Bitkisi:

eşek kuyruğu
eşek kuyruğu

Eşek kuyruğu olarak bilinen bu çiçek (Sedum morganianum), benzersiz yetiştiricilere kendini bırakan harika, eşsiz bir çiçekli sukulenttir.

eşek kuyruğu
eşek kuyruğu

Farklı türleri ülkemizde bulunmaktadır. Bu bitkiler parlak doğrudan ışığın tadını çıkarır, ancak aşırı ısıdan hoşlanmaz ve sıcak havalarda düzenli sulama gerektirir, ancak çok fazla sulama, uykudaki kış döneminde ona zarar verebilir.

8-Tavşan Kulaklı Kaktüs:

Tavşan Kulaklı Kaktüs
Tavşan Kulaklı Kaktüs

Tavşan kulaklı kaktüs, düz dallanma şekli ve aldatıcı bir şekilde bulanık görünen ancak rahatsız edici dikenleri ile ikonik olan Opuntia microdasys güzel görünüyor ancak kullanım sırasında dikkatli olmak gerekir. Çöl temalı bir iç mekanı geliştirmek için az bakım gerektiren bir kaktüs arıyorsanız, bu çiçek uygundur  Bu bitkilere kuru olduklarında bol güneş ışığı ve az su verin. Kaktüs çeşitleri çoktur. Diplerinde delik bulunan saksılar olursa iyi olacaktır böylece fazla suyu tahliye etmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir bitkinin filizinden yeni kaktüs üretmek kolaydır.

Bu çiçek içtenlik ve ilşkilerde devamlılık anlamını taşır.

Dikensiz ve tüylü olanlar sevgi ve empatiyi ifade eder. 

 Kaktüsler çok çabuk boşalan toprağa ihtiyaç duyar. Gözenekli bir toprak türü olmalıdır. Kaliteli bir  toprakta ekilirse, büyümesi daha kuvvetli olacaktır.

Kaktüs Çeşitleri
Kaktüs Çeşitleri

 

Kaktüsler çok çeşitlidir.

Yetiştirme tarzları da birbirine yakındır. Özellikle sıcak ortamlara uyum sağlar. Çünkü Çöl Bitkisidir. Çok su bunların çürümesini sağlar. Öyle durumda çürüyen yeri temizleyip, macunlanır veya bantlanırsa ve bu şekilde toprağa dikilirse büyümeye devam edecektir.

Hava sıcaksa, 6 ila 8 gün aralıklarla sulayın.

Hava ılıman ise, her 12-15 günde bir sulayın. Onları gereğinden fazla sularsanız, ölebilirler.

Dokularında su biriktirirler

Hava çok soğuksa, sıcaklık dengelenene kadar sulamayı ortadan kaldırabilirsiniz.

 Bitkiyi, çok fazla dolaylı güneş ışığı alan bir pencerenin veya başka bir alanın yanına yerleştirin.

Çok nemli ortamlarda tutulursa mantar ve bakteri geliştirebilir.

Çoğu kaktüs, günlük olarak birkaç saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar, ancak uzun bir süre için değil.

Çok güçlü çiçek açan ve dikenleri olan türler, saatlerce doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Az dikenli türlerin biraz gölgeye ve havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Çiçeğiniz beyazlıyorsa, daha karanlık bir yere taşıyın. Bazıları dolaylı güneş ışığından daha fazla yararlanır.

 Eğer inceliyorsa, daha aydınlık bir yere taşıyın.

kaktüsler
Kaktüs çiçeğinin kolestrole iyi geldiği, kilo vermeye yardımcı olduğu, beyne faydalı olduğu hatta kansere karşı özelliği de olduğu söylenir. Bu çiçekler ortamdaki radyasyonu emerek ve insan sağlığına fayda sağlamaktadır.

9-Aloe Vera:

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe Vera, Zambak ailesindendir. Kışın çiçek açmaya başlar ve ilkbaharda çiçeğini tamamlar. Cilt bakım ürünlerinde popülerdir. Sivilceleri iyileştirir ve deri kızarıklıklarına iyi gelir. Ticari anlamda da yetiştirilmektedir.

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe Vera  bitkileri ki çok türleri vardır. Bunlar, en acemilerin bile yetiştirebildiği bir çiçektir. Bu dayanıklı süsleri kaktüs toprağına ekin ve en iyi sonucu almak için aydınlık bir alana yerleştirin. Hemen hemen her tür kapta ve her türlü iç mekanda harika görünürler.  Dallarının suyu cilde sürülürse gençleştirici ve parlatıcı olarak kullanılan doğal ürünlerden biri de olabilir sizin için.

1o-Sarmaşıklar:

Patos - Sarmaşık
Patos – Sarmaşık

Sarmaşık (Pothos), yeşillikleri seven herkes için ideal bir bitkidir . Aslında pothos‘un isimlerinden biri de şeytanın sarmaşığıdır, çünkü çoğu durum ve şartlarda yaşar. Evinizde mümkünse parlak, dolaylı güneş ışığı alan bir yer seçin, ancak daha gölgeli bir yerde istiyorsanız endişelenmeyin diğer sarmaşıklar gibi orada da yetişir. Asmaları dalları devamlı uzayacaktır. İyi bir sarkıt olabilmektedir. Aşırı soğuğu sevmez.

Nispeten düşük ışıklı ortamlarda hayatta kalabilir. Sulama arasında toprağının kurumasını bekleyin ve ardından köklerin ıslanmamasını sağlamak için hafifçe sulayın. Suya ihtiyaç duyduğunda yapraklar sarkar. 

sarmaşık 2
sarmaşık 2

Sarmaşıklar asılı bir bitki olarak iyi iyi büyür ve bir tırmanıcı olarak  dal ve duvarları süsleyebilir. Tam güneşten kaçının ve gelişmesini görmek için toprağı çok hafif nemli tutun. Bitkiniz hantallaşmaya başladığında, arkadaşlarınıza hediye olarak vermek için dallarını kesip çoğaltabilirsiniz. Fazla su sarartıp ölmesine sebep olabilir. İç Mekan sarmaşıkları olduğu gibi dış mekan sarmaşıkları da vardır.

11-Şans Bambusu

Şanş Bambusu
Şanş Bambusu

Şans Bambusu (Dracaena sanderiana) na çin su bambusu da denir. 1 adeti, iyi geleceği,2 tanesi şansı, 3 tanesi kariyer ve mutluluğu …ifade eder. Birçok çeşitleri vardır. Toprağa ihtiyaç duymadan büyüyebilir – sadece kesme çiçek gibi suya koyun.

su bambusu
su bambusu

Hatta dekorunuza uyacak en sevdiğiniz nehir taşlarını veya dekoratif deniz kabuklarını bile ekleyebilirsiniz! Suyu birkaç haftada bir değiştirdiğinizden emin olun, ancak mümkünse arıtılmış musluk suyundan kaçının. Veya daha geleneksel bir ev bitkisi deneyimi için iyi su geçirimi olan  bir saksı toprağı karışımında da yetiştirebilirsiniz

 

12-Madagaskar Dragon ağacı 

Madagaskar Dragon ağacı-Dracaena marginata
Madagaskar Dragon ağacı-Dracaena marginata

Bunun da yine birçok çeşiti vardır. Ağaç benzeri ev bitkileri söz konusu olduğunda, az bakım gerektiren seçenekler bulmak zordur, ancak Madagaskar Dragon ağacı (Dracaena marginata) kuralın istisnasıdır. Sulamak için genellikle toprağın kurumasını bekleyebilirsiniz. Yazın haftada 2, kışın ise haftada 1 defa sulanabilir. Ofisler ve evin uzak köşeleri için harikadır. Parlak veya dolaylı ışık ve sabit sıcaklık, bu bitkinin en güçlü şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Hızlı büyüyen kök sistemine sahiptir. Çeşitli boyutlarda yetiştirebilirsiniz.

13-Barış Zambağı:

Barış Zambağı
Barış Zambağı

Bazen çiçekli bitkiler, sağlıklı tutmak için en zorlayıcıdır, ancak Spathiphyllum cinsindeki (barış zambağı ) bazı zambaklara göre daha kolay olan yetiştirilir. Barış zambakları çok ortam seçmeyen bir çiçektir. Ancak gölgeye erişimi olan dolaylı güneş ışığında en iyi yetişir. En iyi sonucu almak için yapraklarda biraz sarkma fark edene kadar bitkiyi sulamakta acele etmeyin. Bu bitkiler iyi geçirğenli  toprağı sever.

Barış Zambağı
Barış Zambağı

Güzel çiçeklerin ön plana çıkmasına izin vermek için basit bir saksıya dikmeyi düşünmek mantıklıdır. Saksı değil, çiçek dikkat çekmelidir.

14-Deve Tabanı:

Monstera deliciosa- Deve Tabanı
Monstera deliciosa- Deve Tabanı

Monstera deliciosa  bilimsel adıdır. İsviçre peynir dilimi/fabrikası ismiyle de bilinir. Halk arasında deve tabanı olara bilinir. Dikildikten 3 yıl sonra çiçek verir ve meyvesi yenir. Çiçeği kendi kendini dölleyebilir. Bu da onu diğer çiçeklerden ayırır. Bu çarpıcı geniş yapraklı bitkiler, harika bir ormanımsı görüntü veriri ve her iç mekana sıcak, tropikal bir çekicilik katar.

Nemi sever. Fazla su verilirse terlemeyi fazla yapar ve halk arasında ağlıyor olarak bilinir.

Dogrudan güneş ışığı sarartabilir yapraklarını. Yine  de ortalama 20 derece sıcağı sever. Soğukta yapraklar sararabilir. Bazı türleri çıçek açarken bazı türleri açmaz.

 

15-Dua Bitkisi:

Dua Çiçeği
Dua Çiçeği

Muhteşem renk alaşımı vardır. Maranta leuconeura bitkileri kesinlikle Allahın bir sanat eseridir. Kırmızı damarlar, onları, biraz renk gerektiren iç mekanlar için etkili bir vurgu yapar. Yapraklar aslında gündüz-gece döngüsüne göre yükselir ve büzülür, gün ilerledikçe izlemek oldukça ilginçtir. Bu katlama etkisi, yaygın olarak “dua bitkisi” adını almasının nedenidir. Pek çok az bakım gerektiren çiçek gibi, bunlar da sadece dolaylı ışığa ve hatta az nemle yaşamaktadır. Sıcak havada suyu sever. Toprağı nemli olabilir. Haftada 1 su ona yetecektir.

16-Keman Yapraklı Kauçuk

Fiddle Leaf-Keman Yapraklı Kauçuk
Fiddle Leaf-Keman Yapraklı Kauçuk

Ficus lyrata veya Fiddle Leaf  adını taşıyan keman yapraklı kauçuk, doğal tropik yağmur ormanı ortamında metrelerce uzayabilir. Ev ortamında o kadar uzamayacaktır. Ev dekorasyonu için güzel bir iç mekan ağacı yapan dayanıklı bir bitkidir. Ficus‘unuzun güzel ve uzun büyümesini istiyorsanız, ekici boyutunu yükseltmeye hazır olun, ki bunu yapmaktan mutluluk duyarlar! Bu bitki, toprağın üstü kuruduğunda ve yapraklar yumuşadığında su verilir, parlak dolaylı ışık bunlar için iyi olacaktır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuğu sevmeyecektir. Yapraklarını nemli bezle veya zeytin yağıyla parlatmanız mümkündür. Bu çiçeğin yanında birçok kauçuk türü çiçek de vardır.

17-Kelebek Palmiyesi:

Kelebek Palmiyesi- Dypsis lutescens
Kelebek Palmiyesi- Dypsis lutescens

( Dypsis lutescens) Kelebek Palmiyesinin, birçok çeşidi vardır. Toprağın durumuna göre çok büyüyebilir. Genellikle altın kamışı palmiyesi veya areca palmiyesi olarak bilinen, yüksekliği ve eğlenceli yapraklarıyla hoş bir görüntü  oluşturur. Bu bitkiler, tercihen suyu geçiren topraklı bir saksıda, dolaylı güneş ışığının veya kısmi gölgede güzel yetişir. Bitkileri su altında bırakma eğilimindeyseniz, bu tür oldukça dayanıklıdır. Toprağı nemli tutun, ancak çamurdan kaçının. Küçük bir kemirme, kedilere veya köpeklere zarar vermez, bu nedenle evcil hayvan sahipleri bununla kolayca dinlenebilirler. İlkbahar sonu veya yaz başında çiçek açarlar ve bu çiçekleri yapraklarının altında büyütürler.

 

18-Cennet Kuşu:

Beyaz Cennet Kuşu: Strelitzia nicolai
Cennet Kuşu: Strelitzia nicolai

Strelitzia nicolai veya beyaz cennet kuşu ve ya Turna Gagası olarak bilinen bir çiçektir. Özgürlüğü, Ölümsüzlüğü ihtişamı, sadakati ifade eden bir çiçektir.

Cennet Kuşu: Strelitzia nicolai
Cennet Kuşu: Strelitzia nicolai

 İdeal koşullarda  Birçok bitki tam güneşe duyarlı olsa da, bu bitki onu memnuniyetle karşılar. Toprağı nemli tutun ve en iyi sonuçları almak için aylık olarak gübrelemeyi unutmayın. Yüksek nemi ve bol güneşi sever.

 

19-Fil Kulakları Çiçeği:

Fil Kulakları Bitkisi: Colocasia gigantean
Fil Kulağı 1: Colocasia gigantean

 

Fil Kulağı (Colocasia gigantean), büyük miktarda dış mekana ihtiyaç duyan iç mekanlar için başka bir büyük yapraklı bitkidir. Japonya ve Vietnam’ın bazı bölgeleri de dahil olmak üzere bazı ülkelerde sap, dikkatli bir şekilde hazırlandıktan sonra yemeklerde popüler bir malzemedir. İç mekanda büyümek biraz zor ama çok değerli, dolaylı güneş ışığı ve çok yüksek nem gerektiriyor. Mavimsi yeşil yapraklar 1,2 – 1,8 m uzunluğunda ve 1,5 m genişliğinde büyümektedir. Etkileyici bir süs bitkisi olup, herhangi bir büyük bahçede tropikal bir görüntü  oluşturur. Çok farklı türlere sahiptir. İç mekan çiçeği olanlar yazın haftada 2 defa kışın haftada 1 defa sulanır. İç mekan çiçeği olanlar direkt güneş ışıgına bırakılmamalıdır.

fil kulağı
fil kulağı
Fil Kulakları Bitkisi: Colocasia gigantean
Fil Kulağı

 

20-Paşa Kılıcı / Kayınvalide Dili

Paşa Kılıcı / Kayınvalide Dili
Paşa Kılıcı / Kayınvalide Dili

Çoğu insan farklı şekilde isimlendirmiştir. Yılan bitkisi, Paşa kılıcı, Peygamber Kılıcı veya kayınvalide dili olarak bildiği, ancak resmi olarak Sansevieria Laurentii olarak bilinen, göz ardı edilmesi imkansız olan, son derece dayanıklı ve ayırt edici bir çiçektir. Bu bitkiler oldukça uzar ve alçak masalar için harika bir açıklama parçası oluşturur. Köşe başlarını iyi doldurur.  Bu çiçek , çoğu kişi tarafından neredeyse yok edilemez olarak kabul edilen, düşük ışık veya gölge yerlerde, yetişir. Dışarıda yetiştirmeye de uygun olsa da soğuğu sevmez. Bu bitki yılda bir defa kokulu çiçek açar. Renkli olanları olsa da çoğunlukla bayama yaparlar. Az su ile idare eder. Çok su çürütebilir. 2-3 haftada bir sulanması yeterlidir.

Paşa Kılıcı / Kayınvalide Dili
Paşa Kılıcı / Kayınvalide Dili

Bu çiçeğin birçok türleri vardır. Bodur tipleri, Renkli olanları, Sarmalı tipleri…gibi.

Bu çiçeği Peygamberimizin çok sevdiği söylenir. Rivayet odur ki; 1 metreyi geçerse dilek kabul olurmuş. Biz buna rivayet desek de güzel görüntüye sahip bir çiçektir.

Çiçekler ile ilgili diğer yazımıza bakabilirsiniz

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

menekşe karışık

Evde Bakımı Kolay 8 Ev Bitkisi / Çiçeği

Evinizde yaşayan bitkilerin olması sakin ve huzurlu bir ortam oluşturur. Evimizi daha da rahatlatıcı hale …

4 Yorumlar

  1. Bu bölüm tam benlik. Güzel bir alan tebrikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir