Karıncaları Öldürmeden Doğal Yollarla Evimizden Nasıl Uzaklaşır. Kesin Çözüm!

Karıncaları Öldürmeden Doğal Yollarla Nasıl Evimizden Uzaklaştırırız?
Karıncaları Öldürmeden Doğal Yollarla Nasıl Evimizden Uzaklaştırırız?

Karıncaları Öldürmeden Doğal Yollarla Evimizden Nasıl Uzaklaşır. Kesin Çözüm!

Karıncalar, herhangi bir canlının istediklerini  ister. Bütün canlılar gibi: su, yiyecek ve barınak. Bunların  evlerimizi istila etme nedenleri bunlardır. Yoksa düşmanlık değildir. Ve bu küçük böcekler sağlığa zararlı  olmasa da, genellikle hoş olmayan bir görüntü olabilir veya daha da kötüsü, önemli elektrik kablolarını çiğneyebilir. Böylece zararları olabilir. Bizi ve evcil hayvanımızı da ısırabilir.

Evimizi temiz ve düzenli tutmak için her türlü çabayı gösterebilsek de, unutulmuş alanları temizlemek bile bazen karıncaları uzak tutmak için yeterli değildir. İşte o zaman karıncaları uzaklaştırmak için başka çareler ararız. Evdeki karıncalardan nasıl kurtulurum? Burada bazı bitkisel ve evdeki olan ürünlerden bahsedeceğim. En son da,  etkili olan birkaç formül vereceğiz. Sizi bunlar karıncalardan kurtaracaktır.

Karıncalar ve karınca yuvaları genellikle dışarıda bulunurken, bu küçük karıncaların yiyecek ve su aramak için evlerimize girme alışkanlığı vardır. Bu, özellikle sıcaklık ve kuru havanın olağan kaynaklarını azalttığı yaz aylarında yaygındır.

Bütün bir ordunun izini sürmek için bir eve girmek için sadece bir karınca yeterlidir – bu akıllı böcekler, sürünün geri kalanına rehberlik eden kokulu bir feromon (koku yolu) yolu bırakırlar. Bu izleri kırarak onların uzaklaşması, gelmemesi mümkündür.

Mutfakta karıncalardan nasıl kurtulurum?

Akıllarında yiyecek ve su varken, karıncaların doğal olarak mutfağa yönelmelerine şaşmamalı. Bu odayı temiz ve düzenli tutmak bu nedenle bir önceliktir, çünkü herhangi bir dökülme, kirli bulaşık veya ulaşılması kolay yiyecekler bu mini ziyaretçiler için güzel bir  oyun olacaktır.

Karıncaların şeker, bal ve mısır unu gibi tatlı ve nişastalı şeylere ilgi duyduğunu unutmayın.

Yiyecekleri kaplarda veya plastik torbalarda sıkıca kapalı tutun.

Şunu da çok iyi bilmeliyiz ki. Amacımız karıncaları öldürmek değil. Onları uzaklaştırmaktır.

Çünkü, Karıncaların ekosistemimizde önemli bir rol oynadığını ve pire, yaprak bitleri ve tahtakurusu gibi diğer zararlıları yiyerek insanlara yardım ettiğini hatırlamak önemlidir. Bahçe ve çevredeki çürümüşleri yiyerek hastalık oluşumunu da engellerler.

Karıncalarıda örümcekler, kuşlar gibi birçok hayvan yer ve denge sağlanır.

Karıncaları Öldürmeden Doğal Yollarla Nasıl Evimizden Uzaklaştırırız?  İşte karıncalardan kurtulmanın bazı yolları.

 1. Limonlar

limon
limon

Karıncaların girdiği yerlere limon sıkın veya limon kabukları koyun . Ayrıca içine biraz limon suyu eklenmiş suyla da zeminlerinizi yıkayabilirsiniz. Karıncalar görünüşe göre limon suyunun kokusunu sevmezler, bu yüzden uzak dururlar. Ekşi ve acı herhangi bir şey karıncaları uzak tutabilir, ancak herhangi bir şeker karıncaların en iyi arkadaşıdır. Bu nedenle, bir şekilde karıncaları çekebilecek tatlı bir şey saklamadığınızdan emin olun. Mutfak döşemenizi kesinlikle temiz tutun ve kabukları tam oraya yerleştirin.

Limon suyu da karıncaların takip ettiği koku izlerini yok ediyor gibi görünüyor. 1 ölçü limon suyu çözeltisini 3 ölçü su ile karıştırmayı deneyin ve çok amaçlı sprey olarak kullanın. Limon solüsyonunu giriş yollarına ve evinizin çevresine veya karınca gördüğünüz herhangi bir alana püskürtün

Limon, misket limonu ve portakal gibi turunçgiller harika bir doğal karınca kovucudur. Limonlar, karıncaların beslendiği belirli mantar türleri için zehirlidir, bu nedenle evinizin etrafına limon kabuğu veya limon suyu koymak, karıncaların oraya yaklaşmasını engelleyecektir.

Sentetik kokulu solüsyonlardan kaçının çünkü hiçbir etkisi olmayacaktır.

 1. Nane yağı veya Nane

nane
nane

Böcekleri kovmak için evinizin çevresine nane dikin.

Nane doğal bir böcek kovucudur. Evinizin etrafına nane ekebilir veya nane esansiyel yağını karınca kontrolü için doğal bir çare olarak kullanabilirsiniz. Karıncalar kokudan nefret eder ve eviniz naneli taze kokar! Giriş yollarının etrafına ve evinizin çevresine nane ekin. Bir pamuğa birkaç damla nane esansiyel yağı damlatın ve şüpheli alanları silmek için kullanın. Karıncaların sık olduğu dolap gibi alanlara da nane yağı pamuğu koyabilirsiniz. Veya bir delikli kumaşa nane sarıp oralara bırakabilirsiniz.

Kimyasal karınca kovuculara uygun bir alternatif olan nane yağı, çocukların yanında güvenle kullanılabilir ve evinizin de harika kokmasını sağlar.

 1. Pudra

pudra
pudra

Nem pudrası veya çocuk pudrası  kullanılabilir ve karıncalar bunun içinden geçemez” diyor. “Artı, talk veya bebek pudrası evcil hayvanlar ve çocuklar için de daha güvenlidir.

Pudra karınca yollarına dökülür ve onların feromon ( koku)izini kırarak gelmesini engeller. Eğer pudra içinden geçerlerse onları öldürebilmektedir. Çünkü derileri tarafından emilir ve hava yollarını tıkar.

 1. Cam temizleyici

Diğer bir yaygın karınca kovucu,  cam temizleyicidir.

Doğrudan kaynağa püskürtebilir veya sıvı sabunla karıştırarak sorunlu bölgeye püskürtebilirsiniz.

Karıncaların geride bıraktıkları ve geri dönüş yollarını bulmak için güvendikleri kokulu feromon izini kaldırırır ve gelmelerini engeller.

 1. Tarçın

tarçın
tarçın

Tarçın, karıncaları öldürür. Öğütülmüş tarçın kullanabilir ve karıncaların yoluna veya bir karınca yuvası açıklığının çevresine serpebilirsiniz. Ölmesinler derseniz, Tarçın esansiyel yağı da karıncaları kovmak için iyidir. Birkaç damla tarçın yağını suyla karıştırın ve karınca yollarına, kapıların, pencerelerin ve çatlakların etrafına püskürtün.

Tarçın sadece karıncaları uzak tutmakla kalmaz, evinizin güzel ve taze kokmasını da sağlar.

Evinizin girişine yakın bir yere tarçın koyun, güçlü kokusu nedeniyle doğal bir kovucu görevi görecektir.

Başka bir numara da bezlere sarılı toz tarçın veya tarçın yağı yakındaki karıncaları dışarıda bırakacaktır.

 1. Sirke

Karıncalar beyaz sirke kokusuna dayanamaz. Eşit miktarda su ve beyaz sirkeden oluşan bir çözelti hazırlayın. Etkili olsun derseniz su katmayabilirsiniz. Üzerine birkaç damla esans yağı ekleyin ve iyice çalkalayın. Bu solüsyonu saklayın ve karıncaların girdiği noktalara serpin. Bunu günde iki  kez tekrarlayın. Yine, bu çözüm karıncaları öldürmeyebilir, ancak kesinlikle girilemeyen bölgeye girmelerini engeller. Pencere pervazlarınıza, kapı aralıklarınıza ve genellikle karıncaların geldiğini gördüğünüz diğer yerlere püskürtün.

Sirkenin birçok kullanım alanı olduğunu biliyoruz, ancak bunun aynı zamanda doğal bir böcek kovucu olduğunu da bilmemiz gerekir.

Karıncalar sirkenin kokusunu kuruduktan sonra bile alabilir – bu nedenle, bu yöntem probleminize uzun vadeli bir çözümdür

 1. Tuz ve Biber

biber
biber

Hem acı hem de karabiber karıncaları uzaklaştırır.

Karıncalar acı biberden nefret eder. Karabiber de aynı şekilde işe yarayacaktır. Karınca istilasının kaynağını bulun, o bölgeye biraz biber serpin ve mümkünse karıncaların evinize girmesini engelleyecek bir duvar oluşturun. Alternatif bir çözüm, biraz biberi suyla karıştırıp elde edilen çözeltiyi karıncalara püskürtmektir. Biber karıncaları öldürmez ama kesinlikle geri dönmelerini engeller.

Güvenilir baharatlarımızın karıncaları kapattığı ve onları mutfağa geri dönmekten caydırdığı bilinmektedir.

Yine, Karıncaların girip girebileceği her köşeye tuz serpmek, onların evinizde görünmelerini engeller.

 1. Portakal

Portakallar limonlarla aynıdır; karıncaları evinizi ziyaret etmekten uzak tutarlar. Karıncalardan kurtulmanıza yardımcı olacak bir bardak ılık su ve birkaç portakal kabuğundan bir macun yapın. Bu macunu karıncaların giriş noktalarına yayın ve ardından silin. Ayrıca portakal kabuklarını mutfak tezgahına veya bu karıncaların girebileceğini düşündüğünüz her yere koyabilirsiniz. Karıncaları sadece tutmakla kalmayıp aynı zamanda uzak tutabilecek doğal bir caydırıcı görevi görür. Bu nedenle, portakal kabuklarını biraz kullanın ve artık evinizi karıncaların ziyaret etmemesini sağlayabilirsiniz.

 1. Kahve veya kahve Telvesi.

Öğütülmüş kahvenin şeker karıncalarını uzak tuttuğu bilinir. Koku yollarını bozar.

Karıncaları kovmaya, inatçıları da öldürücü etkiye sahiptir. Bilimsel olarak kabul görmüştür.

 1. Tebeşir

Karıncalardan kurtulmanın ev ilaçlarından biri tebeşir kullanmaktır. Tebeşir, karıncaları uzak tutmaya yardımcı olan kalsiyum karbonat içerir. Karıncaların giriş noktalarına biraz toz tebeşir püskürtün veya girişte bir tebeşir çizgisi çizin. Bu çizginin karıncaların içeri girmesini neden engellediği net olmasa da, kesinlikle etkilidir. Çizgiyi, evdeki herhangi bir çocuğun erişemeyeceği bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Kapıların altına, pencerelerin yakınlarına, teraslara, çatlakların çevresine veya karıncaların göründüğünü fark ettiğiniz her yere tebeşirle çizilmesi gerekir.

 1. Salatalık Kabuğu

salatalık kabuğu
salatalık kabuğu

Bunu bahçenizde deneyin! Karıncalar doğal olarak salatalığın tadından hoşlanmazlar. Acı tada sahip salatalıklar en iyisidir, ancak her zaman normal salatalıklara da güvenebilirsiniz. Tek dezavantajı, her gün yeni kabuklarla değiştirmeniz ve tüm karıncalar yok olana kadar işleme devam etmeniz gerekmektedir.

 1. Vazelin

Karıncaları mutfak kilerinden uzak tutmada eski bir numaradır. Petrol jölesinin kalın ve yapışkan dokusu, küçük yaratıkları uzaklaştırır. İyi kullanmak için önce karıncaların nereden geldiğini bulmanız gerekir. Giriş noktalarını ve olağan saklanma yerlerini belirledikten sonra, noktalara biraz Vazelin sürün. Karıncaların gelmesini engelleyecektir.

 1. Defne yaprağı

Karıncalardan kurtulmak için kokulu defne yaprağı kullanın. Keskin kokusuna dayanamazlar ve hemen daha güvenli, daha az tehdit edici bir sığınağa yönelirler. Sürekli koruma için pencere kenarında veya kapıda biraz defne yaprağı bulundurun. Bahçenize defne de dikebilirsiniz.

 1. Un

un
un

Karıncalar tozlu, kuru dokulu olan her şeyden nefret eder ve un da öyledir. Bu nedenle, küçük tahriş edici maddelerin mülkünüzün her yerine yayılmasını önlemek için bir kısmını yere, kapılara, dolaplara ve kiler raflarına yayabilirsiniz.

 1. Sarımsak

Kuru karanfil ve sarımsak karışımı da karıncaları uzaklaştırır .

Şunu da bilmek geerekir ki, bazı canlıların bagışıklık sistemi gelişmiş olabilmektedir. Eğer yukaridakiler çözüm vermez ise karışımların cok etkili olabileceğinı bilmemiz lazımdır.

Karıncaları uzaklaştıran karışımlar.

karınca spreyi
karınca spreyi
 1. Su,sirke, limon karışımı

Sprey şişesinin içine su, sirke ve limon suyu ekleyin. Günde bir kez karışımı karıncaların geldiği yerlere sıkın. Bir süre sonra karıncaların kaçtığını göreceksiniz. Eğer evinizin belli bir bölgesine karıncalar akın etmişse bu karışım yardımıyla onları kaçırabilirsiniz.

 1. Su, sirke, sıvı deterjan

Karıncalar, buldukları hazinenin izini kaybetmemek için kendilerince iz bırakırlar. Yaptıkları en sık yöntem de geldikleri yollara koku bırakmak. Sprey şişesinin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldurun. Son olarak içine birkaç damla deterjan damlatın. Karıncaların geldikleri yol üzerine, çatlaklara ve deliklere spreyi sıkın.

 1. Sirke, sıvı bulaşık deterjanı, kabartma tozu (sarımsak tercihe bağlı)

2 su bardağı elma sirkesi veya beyaz sirke

2 yemek kaşığı  sıvı bulaşık sabunu

2 yemek kaşığı  kabartma tozu

Güzelce karıştırılır ve püskürtülür.

 1. Su, sirke, nane, bulaşık sabunu tercihen sarımsak

1 su bardağı sirke

½ su bardağı su

2 yemek kaşığı bulaşık sabunu

30 damla nane esansiyel yağı  veya bir miktar nane (spreyin tıkanmaması için delikli beze sarılmalıdır.)

 

Bütün bunlara rağmen daha fazla etkili olması için; nane deterjan, kahve, karbonat, karanfil, limon, sirke. Sarımsak…gibi karışımları da yapabilirsiniz.

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kediler Nelerden Hoşlanır? - Onları Mutlu Eden 11 Şey

Kediler Nelerden Hoşlanır? – Onları Mutlu Eden 11 Şey

Kedilerimizle bir evi paylaştığımızda, onların mutluluğu her şeyden önemlidir. Ne de olsa, onların güvende, iyi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir