Kedi Sahipleri !..Kedi Bakım Klavuzunu Okununuz mu?

Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

 

İki kedi aynı değildir, ancak biyolojilerini ve davranışlarını anlamak evcil hayvanınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. 

Kedilerin son derece gelişmiş duyuları vardır

 Köpeklerden veya insanlardan daha yüksek ses frekanslarını algılayabilirler ve mükemmel bir koku alma duyusuna sahiptirler – bizimkinden daha iyi!

Karanlıkta ve loş ışıkta bizden daha iyi görebilirler.

Kediler uzman avcılardır ve yalnız avlanırlar.

 Vahşi doğada, günde 6-8 saat avlanırlar. Küçük kemirgenler tarafından kullanılan yüksek frekanslı frekansları duyabilirler ve bıyıkları (veya ‘vibrissae‘) titreşimlere karşı oldukça hassastır ve avlarını tespit etmelerine yardımcı olur.

Kediler çeviktir 

 Güçlü, sıkı kontrol edilen kasları ve hızlı ve zarif hareket etmelerini sağlayan hızlı refleksleri vardır. Koşma, zıplama, tırmanma ve avlarını gizlice takip etme konusunda yeteneklidirler.

Kedilerin mırıltılar, miyavlar, triller, cıvıltılar, hırlamalar, ulumalar ve tıslamalar gibi çeşitli iletişim yolları vardır.

Ayrıca , farklı vücut duruşlarını ve ayrıca çizik izleri veya dışkı birikimi gibi görsel işaretleri kullanarak görsel olarak iletişim kurarlar.

Kediler bağımsızdır 

 hayatta kalmak kediler için yalnız bir meseledir ve yiyecek, barınak, tımar ve bölge savunması için kendilerine güvenirler. Sosyal olabilirler, ancak kendi arkadaşlarını seçmeyi tercih ederler .

Kediler bölgeseldir 

 Bir kedinin bölgesi, gerektiğinde agresif bir şekilde diğer kedilere karşı savunduğu bir alandır. Bölgelerini işaretlemek için kaşıma, idrar püskürtme ve dışkı bırakma gibi bir dizi yöntem kullanırlar. Kedinizi dışarıda güvende tutmaya yardımcı olun .

Kediler et yiyicilerdir 

Et, bir kedinin diyetinin önemli bir parçasıdır ve hayvansal gıdalarda bulunan besinler olmadan hayatta kalamazlar.

Kediler kedi şekerlemelerini sever 

 evcil kediler günde 12-18 saat uyur! Uyku, enerji kaynaklarını geri kazanmalarına izin verir, bu nedenle bir av tespit ettiğinde avlanmaya hazır olması gereken bir avcı için hayati önem taşır.

Kediler oyuncudur 

 Zekidirler ve hem zihinsel hem de fiziksel uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. Oyun, motor becerileri geliştirdiği, beyin jimnastiği sağladığı ve sosyal davranışları teşvik ettiği için önemlidir. Eğlenceli oyuncak çeşitlerimizle kedilerinizi eğlendirin .

Kediler temiz hayvanlardır 

kedilerin dillerinin ortasında bulunan küçük aşındırıcı kancalar, kendilerini tımar etmelerine yardımcı olur. Bakım, bir kedinin kürkünü iyi durumda tutar ve ayrıca pire ve diğer parazitlerin giderilmesine yardımcı olur. Kedileri en iyi durumda tutmak hakkında daha fazlasını okuyun .

Kediler bakımı kolay evcil hayvanlardır ve nispeten az bakım gerektirirler.

Aşağıdaki konuları kısa ve öz olarak açıkladık. Umuyoruz ki faydalı olacaktır.

 1. Sağlıklı bir yiyecek verin.
 2. Uygun yemek kapları ve su kapları seçin.
 3. Gitmeye hazır bir tuvalet kutusu, yeri bulundurun. İçinde mutlaka kum olsun
 4. Kedinizi düzenli olarak tarayın/fırçalayın.
 5. Kedinizi çok yıkamayın.
 6. Kedinizin patisindeki tırnaklarını arada kesin. Arka tırnaklarını kesmeyin.
 7. Oyun zamanının tadını çıkarın ve onlarla oynayın
 8. Bir tırmalama direği ve tırnak kazıyacak bir aksesuar edinin.
 9. Kedinizin uyuyabileceği bir yer gösterin.
 10. Elinizde kediye davranış kazandırmak için  ödül amaçlı yiyecek bulundurun
 11. Kedinizi bir yere götürmek için rahat bir kedi taşıyıcısı  alın.
 12. Kedinizin dişlerini arada fırçalayın.
 13. Aşılama ve sağlık taraması yaptırın.
 14. Çocuklara kedinize nasıl davranacaklarını öğretin.
 15. Evinizi kedi için güvenli hale getirin.
 16. Kedinizi İçeride Tutun
 17. Kedinizin davranışını anlamak

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

1.Kedinizi Sağlıklı Bir Mama ile Besleyin

Seçtiğiniz mamanın kedinizin genel sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır, bu nedenle onu besleyici bir şeyle beslediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Yiyecek değişimlerini yavaş yavaş yapın. Yeni bir besine geçmek biraz ayarlama gerektirir ve yavaş geçiş mide rahatsızlığını önleyebilir . Kediniz şekerli olmayan ve baharatlı olmayan evde yapılan yemekleri yer. Ama siz illede kuru veya yaş mama taraftarı iseniz, sağlıklı yiyecek üreten markaları

Kedinizin sağlık sorunları varsa veya fazla kilolu, düşük kilolu veya yaşlıysa, teknik bilgi almanızda fayda vardır. Örneğin, kedinizin kilo vermesi gerekiyorsa, sağlık nedenleriyle bu yavaş yavaş yapılmalıdır.

Çoğu kedi, alıştıktan sonra ‘ıslak mama’ olarak da adlandırılan konserve mamaları sever. Bu tür yiyeceklerdeki yüksek su içeriği ek hidrasyon sağlar.

Konserve yiyecekler, parçalar, dilimler, kıyılmış parçalar, pate veya soslu parçalar gibi çeşitli dokularda gelir. Bazı kediler her şeyi yerler ve diğerlerinin özel tercihleri vardır. Gerekirse, evcil hayvanınızın en çok neyi sevdiğini görmek için farklı türleri deneyebilirsiniz.

 Kediler doğaları gereği etoburdur ve diyetlerinde tahıllara çok az ihtiyaç duyarlar.

Kediyi sağlıklı  beslemek, daha iyi sağlığa ve veterinere daha az para vermenizi sağlar.

Bazı insanlar kuru mama ya da yaş ve kuru karışımı beslemeyi tercih eder. Eğer gün içinde evde değilseniz kuru mama kullanışlıdır. Çünkü bozulmadan dışarıda bırakılabilir.

Konserve yiyeceklerde olduğu gibi, içerik etiketini okuyun ve ilk birkaç malzemede etli markaları arayın. Yan ürünler, dolgu maddeleri ve yapay tatlar içeren ürünlerden kaçınmaya çalışın.

İpucu: Kedinizin hoşuna gittiğinden emin olana kadar çok az yiyecek alın. Eğer severse devamını alırsınız.

Kedimi Ne Kadar Beslemeliyim?

Bu, kilosuna ve aktivite düzeyine bağlıdır. Ya gıda ambalajında önerilen porsiyon boyutunu takip edin.

Kilo alıyor gibi görünen yetişkin bir kediniz varsa, porsiyon boyutunu azaltın veya düşük kalorili veya iç mekan formülüne geçin. Kedilerinize hareket imkanı tanırsanız, obez olmayacaklar ve yeteri kadar yiyeceklerdir.

2.Uygun yemek kapları ve su kapları seçin.

Yemek ve su için paslanmaz çelik ve seramik tabak ve kaseler idealdir. Plastiğin aksine koku tutmazlar ve tamamen temizlenmesi kolaydır. Her zaman temiz bir tane bulabilmeniz için birden fazla tabak ve kaseye sahip olmak iyi bir fikirdir.

Su Kaseleri

Kedinizin her zaman erişebileceği bir yerde bir kase su bulundurun. Kediler tatlı suyu sever, bu nedenle günde en az bir kez değiştirin ve kaseyi haftada en az birkaç kez ılık, köpüklü suyla yıkayın. Deterjan kokusu kalmamalıdır.

Daha fazla su tüketimini teşvik etmek için iki yerde bir su kabı bulundurun. Su içmesi veya Sulu gıda yemeleri önemlidir

3.Bir tuvalet yeri ve tuvalet malzemeleri alın veya yapın.

Kapalı kutular kokuları hapsedebilir veya bazı kedileri kapalı hissettirebilir.

Hangi kutu türünü seçerseniz seçin, yeterince büyük olduğundan emin olun. Daha küçük kutular yavru kediler için iyidir, ancak 10 veya 11 kilonun üzerindeki kediler normal boyuttaki bir kutuyu çok küçük bulabilir. Gerekirse ekstra büyük bir tane seçin.

Kedi kumu

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kedi kumu türü vardır: kil, silikon, talaç , çam peletleri, mısır ve geri dönüştürülmüş gazete çöpleri, bunlardan sadece birkaçı.

Ne tür seçeceğinizden emin değilseniz, temel bir kil kumu ile başlayın. Bu genellikle en ucuz olanıdır ve çoğu kedi ve kedi buna alışıktır. ‘Düşük tozlu’ veya ‘tozsuz’ çeşitleri arayın çünkü toz sizin veya evcil hayvanınız için hoş değildir. Az kalın olanını alırsanız toz az olacaktır.

Çöp Kepçesi ve Kovası

Satın aldığınız çöp türüne uygun bir kepçe ve kepçe alırken kirli çöpleri atmak için küçük bir kova seçin. Bunun için plastik eldiven veya poşette kullanabilirsiniz

Tuvalet kutusunun altına veya giriş yerinin önüne kıllı bir paspas koyarsanız, kediniz tuvaletten çıktıktan sonra ayağındaki killer etrafa yayılmayacaktır.

 Tuvaleti temiz tutmak için artık ürünü günde bir veya iki kez alın. Haftada bir kez, tüm kumu değiştirebilirsini. Ve kutuyu bulaşık deterjanı ve ılık suyla yıkayabilirsiniz.

İğrenç olabilir, ancak dışkı veya idrarda olağandışı bir şey olup olmadığını kontrol edin (solucan, mukus veya kan gibi). Ayrıca ishal, sert dışkı veya normalden daha fazla veya daha az olup olmadığına dikkat edin. Normal olmayan bir şey görürseniz, sormak için bilen birine sorunuz.

Kedini tuvaletini yaparken rahatsız etmeyin ve tuvaletini kıyı bir yere koyunuz. Kediler tuvaletlerinde gizliliğe önem verir.

4.Kedinizi Düzenli Olarak Tarayı / Fırçalayın

Fırçalamak kolaydır ve fazla zaman almaz. Çoğu kedi, onları rahatlattığı için fırçalanmaktan hoşlanır. Düzenli fırçalama ölü tüyleri, kiri temizler ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ne Sıklıkta Fırçalanır?

Kısa veya orta tüylü ırklar haftada bir kez fırçalanmalıdır. Pers veya Ragdoll gibi daha uzun saçlı olanlar haftada iki veya üç kez fırçalanmalıdır.

Normal kıllı bir fırça çoğu kedi için uygundur. Evcil hayvanınız çok tüy döküyorsa, daha fazla tüy almak için metal kıllı bir fırça da kullanabilirsiniz. Bir evcil hayvan dükkanındaysanız ve ne tür bir fırça alacağınızdan emin değilseniz, personelden bir tane önermesini isteyebilirsiniz.

Kediler mevsimsel olarak bazen fazla kıl dökebilir. Endişelenmeyin.

Yine Havalar ısındıkça dökülme artar, bu nedenle ölü tüyleri gidermek ve matlaşmayı önlemek için fırçalama önemlidir.

5.Kedinizi çok fazla yıkamayın.

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu
Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

Çoğu kedi kendilerini temiz tutmak için iyi bir iş çıkarır. Dışarıda veya daha yaşlı olmaktan ve kendilerini iyi temizlememekten kirlenmedikçe, yılda bir veya iki banyo genellikle yeterlidir.

Bir Kediyi Yıkanmak İçin İpuçları

Kediler için tasarlanmış nazik bir şampuan kullanın ve gözlerine veya kulaklarına yakın herhangi bir yere sabun veya su değdirmeyin.

Pek çok kedinin belirli pire tedavisi şampuanlarına karşı kötü reaksiyonları olduğundan, pire tedavisi içeren şampuanlardan kaçının (veterineriniz önermedikçe).

Banyodan sonra, onu iyice kurutmak için bir havlu kullanın ve kuruyana kadar onu sıcak bir yerde tutun.

Kedimiz iyice kuruduktan sonra, iyi bir fırçalama onu kabarık ve güzel yapar.

6.Kedinizin ön Patisindeki tırnakları kesin.

Kedinizin pençelerini kesmek için küçük bir makasa ihtiyacınız olacak. Pençelerin fazla uzamasını, keskinleşmesini, kırılmasını veya yıpranmasını önlemek için budama önemlidir. Uzun pençeler, evcil hayvanınızın onu tutarken yanlışlıkla sizi çizmesine veya giysilerinize veya mobilyanıza zarar vermesine sebep olabilir. Normal tırnak makası da bu işi görür.

Pençeleri ayda iki kez kırpmak genellikle yeterlidir.

Ön pençeler genellikle arkadan daha hızlı büyür.

Kullandığınız makasın keskin olduğundan emin olun. Kör olduklarında, kesmek yerine pençeyi yırtarlar ve bu kedi için acı vericidir.

Veteriner veya Bakım Gösterisi Yaptırın Kedinizin Pençelerini Nasıl Kesersiniz

Daha önce bir kedinin pençelerini hiç kesmediyseniz, deneyimli bir kedi sahibine, profesyonel bir bakıcıya veya veterinerinize, kendi başınıza deneme konusunda rahat olana kadar bunu nasıl düzgün şekilde yapacağınızı göstermeniz iyi bir fikirdir.

Bir Kedinin Patisindeki tırnaklarNasıl Kesilir:

İyi aydınlatılmış veya güneşli bir oda seçin.

Kendiniz yapamıyorsanız, kediyi sabit tutacak birini bulun.

Evcil hayvanınızı bir masaya, kucağınıza veya yere koyun. Sizin için en iyi ne işe yararsa.

Ön pençeler için, pençe dışarı çıkana kadar bir parmağınıza hafifçe bastırın.

Sadece tırnağın ucunu kemikli yeri kesin. Dipten kesmeyin. Arka pençelerini kesmemenizi öneririz. Çünkü yüksekten inmek için bu önemlidir..

7.Oyun Süresinin Keyfini Çıkarın

Kediler ve yavru kediler oyun zamanlarını severler, bu yüzden onları eğlendirmek için birkaç tür oyuncak alın. Kedilerin belirli oyuncak tercihleri olabilir, bu yüzden sevmediği birini alırsanız, onun yaptığı bir şey bulana kadar denemeye devam edin.

Kedilerimden biri ağzında taşıyabileceği fare oyuncaklarına bayılıyor. En sevdiği oyuncağını etrafa fırlattığımda aslında köpek gibi getirmeyip onunla oynayacak. Diğer taraftan  renkli plastik yaylı oyuncaklarla  da eğlenirler

Kediniz tembelse ve hareket etmesi için biraz cesaretlendirilmeye ihtiyacı varsa, salladığınızda uçuş halindeki bir kuşu taklit eden, ucunda tüyleri olan uzun bir değnek olan oyuncaklar yapabilirsiniz.  En tembel kedi bile genellikle onu kovalamaya karşı koyamaz.

Oyun, kedilerin kalori yakmasına yardımcı olur, bu özellikle yaşlandıkça daha az aktif hale gelen ev kedileri için önemlidir

8.Bir Kedi Tırmalama Direği alın veya yapın.

Mobilyalarınızda pençe izlerini önlemek için evin birkaç yerine bir çizici yerleştirin. Bunlar tırmalama direkleri, tırmalama pedleri veya oluklu mukavva kazıyıcı olabilir.

Süslü olmak zorunda değiller

9.Ona Uyuması İçin Bir Yer Verin

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu
Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

Çoğu kedi gün boyunca çok uyur, bu nedenle kedinize dinlenmek için rahat bir yer verin. Bu, rahat bir kedi yatağı veya sadece kendi yumuşak battaniyesi olabilir.

Bazıları uyumak için güneşli, sıcak yerleri tercih eder; diğerleri karanlık ve özel bir yerde saklanmak ister. Evcil hayvanınızın en sık nerede uyuduğuna dikkat edin ve yatağı o alana koyun.

10.İkramlar Edin

Tüylü dostlarımız ikramları bizim kadar sever. İşte onların favorilerinden birkaçı:

kedi maması

Kedinizi ödüllendirmek için etrafınızda bir poşet yiyecek bulundurmak iyidir. Kedi maması aldığınız her yerde bunlara bakın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok lezzet var: tavuk, balık, sığır eti, peynir, somon, tartar kontrolü ve hatta kedi nanesi.

kedi otu

Birçok kedi taze kedi otunu sever. Bu, bazı evcil hayvan veya sağlık gıda mağazalarında bulunabilir veya tohumunu alıp saksıda yetiştirebilirsiniz. Büyümesi sadece birkaç gün sürer ve evcil hayvanınızın bundan zevk almasını izlemek eğlencelidir.

kedi nanesi

Tüm kediler bu bitkiye tepki göstermez, ancak tepki verenler onu yediklerinde garip davranırlar. Bazıları içinde yuvarlanacak. Diğerleri sarhoş gibi davranacak ve uykuya dalacak. Bazen normalden daha hiper ve daha eğlenceli olurlar.

Kedi nanesi ile dikkatli olun

Kedilerin agresifleşmesine veya başka bir kediyle kavga etmesine neden olabilir, bu nedenle evcil hayvanınızın buna nasıl tepki verdiğini öğrenene kadar dikkatli olun.

11.İyi Bir Kedi Taşıyıcı alın

Veteriner ziyaretleri, seyahatler veya acil bir durumda evinizden ayrılmanız gerektiğinde taşıyıcılar gereklidir. Birçok boyut ve fiyat aralığında gelirler. Kedinize rahatça sığacak kadar yer ve her iki tarafında hareket etmesi için biraz boşluk bırakan bir taşıyıcı alabilirsiniz.

Büyük kediler için büyük veya ekstra büyük bir taşıyıcı veya bir köpek taşıyıcı bulun.

12.Kedinizin Dişlerini Fırçalayın

Bir kedinin dişlerini fırçalamak garip görünebilir, ancak kötü diş sağlığının neden olduğu her türlü sağlık sorununu önlemek için yapmanız gereken bir şeydir. Kötü dişler, plak ve diş eti iltihabı, ağızda karaciğer, böbrekler ve kalp gibi büyük organları etkileyebilen ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan bakterilere neden olabilir.

Fırçalamaya en baştan başlarsanız bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, evcil hayvan mağazalarında veya veterinerinizin ofisinde bulabileceğiniz bir kedi diş fırçası seti. Ayrıca veterinerinize plak oluşumunu önlemeye yardımcı olan bir içme suyu katkı maddesi sorabilirsiniz.

Kedi diş fırçası setleri genellikle yüksük gibi görünen kauçuk bir fırça, küçük bir diş fırçası ve enzimatik bir diş macunu içerir.

Hem sizin hem de kedinizin diş fırçalamaya alışması biraz zaman alabilir, ancak biraz pratik yaptıktan sonra daha kolay hale gelecektir.

Dikkat!!

İnsanlar için diş macunu kediler için güvenli değildir. Kedinizin dişlerini sadece kedigiller için özel olarak üretilmiş diş macunu ile fırçaladığınızdan emin olun.

13.İyi Bir Veteriner Bulun

İyi kimlik bilgilerine sahip olduklarından, yetkin olduklarından, bilgili olduklarından ve makul fiyatlara sahip olduklarından emin olmak için önce veterinerle görüşmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, evinizin yakınında ve acil bir durumda ulaşılması kolay birini arayın.

Veterineriniz, kedinizin veya yavru kedinizin kontroller ve aşılar için ne sıklıkla görülmesi gerektiği konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Veterinere gittiğinizde, evcil hayvanınız ve sağlığı ile ilgili tüm sorularınızın bir listesini getirin. Veterineriniz, yeni arkadaşınızı sağlıklı tutmak için değerli bir müttefiktir.

İyi bakıldıkları sürece, kedigiller uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirler

Kedinizi Yakından İzleyin

Kediler hastalık belirtilerini gizlemede çok iyi olabilirler, bu nedenle yeme, içme, tuvalet kutusu alışkanlıkları veya aktivite seviyelerindeki değişiklikleri izleyin.

14.Çocuklara Kedinize Nasıl Davranacağını Öğretin

Evde küçük çocuklarınız varsa, onlara kedinize nasıl özen ve saygıyla davranılacağını öğretin. Bazı çocuklar bir kedinin kuyruğunu çekmemeleri veya onunla çok sert oynamamaları gerektiğini bilemeyebilirler.

15.Evinizi Kediler İçin Güvenli Hale Getirin

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu
Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

Kediniz veya yavru kediniz için tehlikeli olabilecek herhangi bir şey olup olmadığını görmek için evinize bakın. Kediler son derece meraklıdır ve keşfetmeyi, tırmanmayı ve ağızlarında taşımak için küçük nesneleri toplamayı severler.

Kazaları önlemek için, dikkat etmeniz gereken birkaç tehlike şunlardır:

Yüksek balkonlar

Tırmanabilecekleri, devirebilecekleri veya düşebilecekleri her şey

Kediler için zehirli olan bazı bitkiler veya çiçekler

Küçük nesneler: bükümlü bağlar, lastik bantlar, ataşlar, ipler (boğulma tehlikesi)

Yere düşen veya dökülen ilaçlar veya haplar

Bazı kedi oyuncakları. Bazı oyuncaklar “Yalnızca Gözetim Altında Kullanın” olarak etiketlenmiştir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, onunla oynamadığınız zamanlarda evcil hayvanınızın erişemeyeceği bir yerde saklayın. Ayrıca çok küçük oyuncaklara veya küçük fare oyuncaklarına dikkat edin.

İlaçlar

İlaçları daima şişelerinde ve kedinizin erişemeyeceği bir yerde saklayın. Tezgahların üzerine atlayabileceğini ve hatta dolapların içine girebileceğini unutmayın. İlaçları yutmak ölümcül olabilir, bu nedenle herhangi bir tür hapı düşürmemeye veya yere ilaç dökmemeye özellikle dikkat edin.

 

16.Kedinizi Genellikle İçeride Tutun

Genel olarak, sadece ev kedileri daha uzun ve daha sağlıklı yaşar. Öncelikli olarak dışarıda veya hem içeride hem dışarıda yaşayan kediler, diğer kedilerden veya vahşi hayvanlardan kaynaklanan hastalıklar, araç trafiği, köpek veya vahşi hayvan saldırıları, kaybolma veya çalınma gibi risklere maruz kalırlar.

Kedinizi içeride tutmak, onu güvenli ve sağlıklı tutmanın harika bir yoludur.

Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu
Yeni Kedi Sahiplerine, Kedi Bakım Klavuzu

17.Kedinizin davranışını anlamamaya Çalışın

Her kedi benzersizdir, ancak kedinizde pek doğru olmayan bir şeyler olduğunu düşündürebilecek, dikkat etmeniz gereken işaretler vardır. Herhangi bir değişiklik onun üzgün, sıkılmış, hasta veya yaralı, stresli veya korkmuş olduğunun bir işareti olabileceğinden, kedi sahibi olarak, kedinizin davranışını yakından takip etmek iyi bir fikirdir. İşte dikkat etmeniz gerekenler ve kedinizi nasıl mutlu edeceğiniz.

Kedinizin bir sorunu olabileceğine dair işaretler:

Kediniz stresliyse veya korkuyorsa, bunları fark edebilirsiniz:

Kendilerini normalden çok daha fazla tımar etmek, gizleme, Kambur pozisyonda uyumak, Beslenme ve/veya tuvalet alışkanlıklarını değiştirme, İç mekanlarda püskürtme,

Kediniz acı çekiyorsa veya korkuyorsa, bunları da fark edebilirsiniz:

Saldırganlık gibi yeni, istenmeyen alışkanlıkları benimsemek, Kaybolma veya insanlardan kaçınma

Bu semptomlardan herhangi biri devam eden bir sorun haline gelirse, bir veteriner veya klinik hayvan davranış uzmanıyla konuşun .,

kedinizi nasıl mutlu edersiniz?

İşte kedinizi mutlu etmenin ve sorunlu davranışlar geliştirme riskini azaltmanın bazı yolları.

İhtiyaç duydukları her şeye ulaşabildiklerinden emin olun 

kediler kolayca korkabilir, bu nedenle ihtiyaç duydukları her şeye (yatak, su, çöp veya dışarısı gibi) onları korkutabilecek şeyleri veya diğer hayvanları geçmeden ulaşabildiklerinden emin olun.

Onlara saklanacak bir yer verin 

Eğer kediniz kaçacak ve saklanacak bir yeri olmadığından korkarsa saldırganlaşabilir. Korktuklarında kaçabilecekleri güvenli saklanma yerlerine sürekli erişimleri olduğundan emin olun.

Onları aktif tutun

Kediler günün birçok saati uyurlar, ancak uyanık olduklarında egzersiz yapma fırsatlarına ihtiyaçları vardır. Dışarı çıkmıyorlarsa, onları aktif tutmak için uygun iç mekan aktiviteleri sağlayın.

Onlara bir tırmalama direği verin 

Kediler doğal olarak nesneleri kaşımak, bölgeyi işaretlemek, kasları güçlendirmek ve pençelerini keskinleştirmek için kullanırlar. Tamamen gerilmiş halde kullanmaları için yeterince uzun, sağlam tırmalama direkleri olduğundan emin olun (bu özellikle ev kedileri için önemlidir).

Onlara oyuncaklar verin

Oyun, kedinizin aktif olması ve eğlenmesi için iyi bir yoldur. Tek başlarına ve insanlarla oynamaları için güvenli oyuncaklar ve düzenli fırsatlar sağlayın. Bulmaca besleyiciler veya kurutulmuş yiyecekleri saklamak, yemek saatlerinde kedinizi eğlendirmenin iyi bir yoludur.

Nezaket anahtardır!

Kedinize asla bağırmayın veya cezalandırmayın, çünkü anlamaları pek olası değildir ve daha gergin veya korkmuş olabilirler.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşanlar, en sevilen evcil hayvanlarından biridir. Harika hayvanlardır. Ama aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir