Kediler Nelerden Hoşlanır? – Onları Mutlu Eden 11 Şey

Kedilerimizle bir evi paylaştığımızda, onların mutluluğu her şeyden önemlidir. Ne de olsa, onların güvende, iyi beslenmelerinden ve duygusal olarak tatmin olmalarından sorumlu olan asıl kişi sizsiniz.

Ama kedinizin yaşam kalitesini artırmak için ne yapabilirsiniz? Çoğu şey elimizdedir. İşte bazıları :

Kedileri Mutlu Eden 11 Şey

Tırmalayıcılı yazlık kışlık ev
Tırmalayıcılı yazlık kışlık ev

1. İyi Çizici / Tırmanıcı Yerler Sağlayın

 • Amaç: Egzersiz yapmasını sağlamak ve evdeki hasarları önlemek

İlk kedinizi eve getirdikten sonra kedi tırmalamanın ne kadar önemli olduğunu anlamanız muhtemelen uzun sürmemiştir. Eşyalarınıza değer veriyorsanız, iki seçeneğiniz olduğunu bilirsiniz – ya güzel eşyalınızın çizilmesini kabul edeceksiniz  ya da bir tırmalama direği veya çizebileceği düzlemler satın alacaksınız veya yapacaksınız.

Kedilerin dikkatlerini korumak için çeşitli tırmalama yüzeylerine ihtiyaçları vardır. Farklı dokular arasında  ipi,  kumaşı, karton ve halı gibi malzemelerin bulunduğu tırmalayıcılar olur. Bu malzemelerin her biri farklı bir doku ve gerginlik sağlar, böylece kediniz ön bacaklarındaki kasları çalıştırabilir.

Parçalama hareketi sadece fiziksel aktiviteden daha fazla fayda sağlar, ayrıca kedinizin pençelerini taze ve keskin tutmak için tırnaklarının ölü kısımlarını da dökmesine yardımcı olur.

Bazı kediler yüzeyleri tırmalamakla diğerlerinden daha fazla ilgilenir, bu nedenle kedinin bireysel aktivite seviyesini göz önünde bulundurmak gerekir. İlgi alanları ne olursa olsun, tüm kedilerin pençelerini keskinleştirmesi gerektiğinden, biraz tırmalama yüzeyi sunmak hayati önem taşır.

2. Rahat Uyuklayabileceği Noktalar Oluşturun

ev
ev
ev
ev
 •      Amaç: Dinlenmeyi sağlayıp sağlıklı olmasını devam ettirmek

Hepimiz kedilerin iyi bir uyku yerini sevdiğini biliyoruz. Bazı kediler tenha uyuma yerlerine sahip olmayı tercih ederken, bazıları da açıkta olmayı umursamazlar. Bu kediler, uzun bir tımar veya tırmanma durumundan sonra, ister köşede rahat bir peluş kedi yatağı olsun, isterse bir pencere hamak olsun, hemen her yerde uykuya dalabilirler.

Burada önemli olan  kedinizin kendini güvende hissetmesini sağlamaktır. Zamanla, belirli malzemeleri veya tasarımları sevdiklerini öğrenebilir ve buna göre  malzeme alabilir veya yapabilirsiniz. Kediler için kendi kedi yatağınızı yapmak için internette dolaşan binlerce  sevimli kendin yap fikirleri var.

3. Macera ve Keşfetme Olanakları Hazırlayın

 • Amaç: Zihinsel uyarımları sağlamak

Tüm kediler zaman zaman iyi bir macerayı sever. Bir kedi çok sıkıldığında, bunu telafi etmek için yaramazlık yapacaktır. Kedinizin dışarıdaki veya evdeki  yerleri keşfetmesine izin veremeseniz bile, yine de  bu meraklarına yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için;

 • Kedi egzersiz tekerlekleri
 • kedi mağaraları
 • Duvar montajları ve tünekler
 • asma köprüler
 • Kedi ağaçları ve oyun merkezleri….gibi

Sadece kedinizin seveceği tasarımlar yapmakla kalmaz evinize uygun tasarımı da tamamlamış olursunuz . Eğer kendiniz yapar ve tasarlarsanız.

4. Lezzetli, Ağız Sulandıran Farklı Yiyecekler Alın

 • Amaç: Ödül amaçlı kullanılmalıdır, zevk alma tadı vermek.

Hangi kedi lezzetli bir ikramı geri çevirir? Kedinizle ne zaman gurur duysanız, ona bir ödül vermek, kesinlikle zevk alacakları tatlı bir ödüldür. Bu küçük sevgi ödülleri, kedinize sevildiklerini ve ilgilenildiğini gösterir ve aynı şefkatle karşılık verirler.

Obezite, özellikle sabit ve yaşlanan kedilerde gerçek bir sağlık sorunudur. Aşırıya kaçmamak gerekir. Atıştırmalıklar ölçülü olarak harika olsa da, kedinizi aşırı beslememeliyiz. Tombul kediler çok sevimlidir, ancak bu fazla kilolar, kedi diyabeti ve organ yetmezliği gibi istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilir.

5. Taze Yiyecek ve Su

Kolay gibi görünebilir, ancak bir kediniz olduğunda tatlı su kaynağına ve rutin beslenme programına sahip olmak çok önemlidir. Tutarlı yemeklere güvenirler ve bakteri üremesini ve olası hastalıkları önleyen temiz suya sahip olmalıdırlar.

Hijyenik olmayan kaplardan yiyorlarsa, oldukça ciddi hastalıklara neden olabilir ve kedinizi hiç mutlu etmez. Ayrıca, eski yiyecekleri attığınızdan ve günlük olarak taze yiyeceklerle değiştirdiğinizden emin olun. Kuru mama ise kutu veya poşetinde günlük vermenizde fayda vardır.

6. Etkileşimli  olarak   Birlikte Oyun Oynayın

 • Amaç: Egzersiz, stimülasyon

Kediler gerçekten de çoğunlukla kendilerini eğlendirebilirler. Ancak bu, bir oyun arkadaşıyla biraz zaman geçirmek istemedikleri anlamına gelmez. Siz veya evdeki biri, interaktif oyuncaklar ve aktiviteler sunarak kedinizle çok eğlenceli oyun seansları yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte, kendi kendine çalışacak ve genellikle şarj edilebilir veya pil gerektiren kedi oyuncaklarınızı almak da aynı derecede etkili olabilir. Bu etkileşimli oyuncaklar, etrafta başka bir kedi  olmadan karşılıklı oyun hissi oluşturur.

7. Çeşitli Oyuncaklar

kedi oyuncağı
kedi oyuncağı
kedi oyuncağı
kedi oyuncağı

Tıpkı bizim gibi, kediler de aynı eski şeyden bıkıyor. Her gün aynı eski sıkıcı oyuncaklara sahip olurlarsa, ilgilerini kaybederler ve kendileri için olmayan başka şeyler aramaya başlarlar.

İnternet, akla gelebilecek her oyun stiline hitap eden ticari kedi oyuncağı seçenekleriyle dolup taşıyor. Her zaman yapacak bir şeyleri olduğundan emin olmak için bir dizi oyuncak alabilir veya favorilerini stoklayabilirsiniz. Ama en güzeli almaktan ziyade evdeki malzemeleri kullanarak birşeyler yapmaktır. bu daha ekonomik olacaktır.

8. Sevginizi gösterin ve Dikkatli oynayın

Her kedinin sevgiye toleransı farklı olacaktır. Bazı kediler inanılmaz derecede sevimlidir ve size bir an olsun huzur vermek istemezler. Diğer kediler daha mesafeli ve kendilerinden sonra, fazla dikkat gerektirmezler.

Ancak kedinizin sevecen doğasından bağımsız olarak, her kedi bazen insanlarla kucaklaşmaya ihtiyaç duymayabilir. Duyanlar da vardır. Kediniz fazladan sevgiye ihtiyaç duyabilir gibi görünüyorsa ya da dikkat çekmek için size gelmeye devam ediyorsa, bir dakikanızı ayırın ve ona biraz tırmalama ve sevgi  verin.

9. Temiz Bir Tuvalet yapma yeri

 • Amaç: İyi hijyen ve  tuvalet alışkanlıklarını teşvik eder

Kedinizin tuvalet  kutusunu ve  temizlenme  alanlarını temiz tutmazsanız, düzeltilmesi zor olabilecek bir dizi davranış sorunu başlayabilir. Kediler, tuvaleti yerinin olmasını sever. Eğer Tuvalet kutusunu bıraktığınızdan farklı yere ihtiyacını yapıyorsa, bölge seçiyordur. yerini değiştirin.

Çok kedili haneler, temizlemesi o kadar kolay olmayan kumaşlara idrar yapmakla sonuçlanan  durumlarla karşılaşır. Bu, uğraşmak istemeyeceğiniz bir karışıklıktır, bu yüzden her şeyin hijyenik ve kedi dostu olduğundan emin olun.

10. Onlara İyi Bir Arkadaşlık Verin

 • Amaç: Sağlıklı bağlanmayı destekler

Evcil hayvanlar ve insanlar arasındaki uyumluluk esastır. Kediniz huzurlu bir ortam istiyor. Kedinizi strese sokan aile köpeği mi yoksa çığlık atan bir bebek mi olduğu önemli değil. Kediniz zamanının çoğunu stresli geçiriyorsa, bu onların mutlu olmasını zorlaştıracaktır.

Mümkünse kedinizi çılgınlıktan ayırmaya çalışın. Kedinizin gün boyunca onu meşgul edecek en iyi arkadaşı ve aktiviteleri olduğundan emin olun. Ne kadar çok dahil olurlarsa ve kendilerini ne kadar evde hissederlerse, herkesin durumu o kadar iyi olur.

11. Kedi Çimi Yetiştirin

kedi otu
kedi otu
 • Amaç: Kedi sağlığı

Çimleri kemirmek, dışarıda yaşayan kediler için normal bir davranıştır; neden ev kedileri için de mümkün kılmıyorsunuz? Kediler için güvenli ve kapalı bir kapta yetiştirmesi kolay olan birkaç ilginç bitki seçeneği var. Onlar içerir:

 • kedi nanesi
 • kedi kekiği
 • meyan kökü
 • buğday çimi
 • Biberiye
 • Limon otu

Lütfen tüm bu bitkiler güvenli olsa da, kedilerin çok fazla tükettikleri zaman çimleri tekrar kusmalarının yaygın olabileceğini unutmayın. Bu bitkilerden herhangi birini iç mekanda yetiştirirseniz, evcil hayvanınızı tehlikeye atabilecek kimyasal büyütmediğinizden emin olun.

Kaçınılması Gerekenler

Kalabalık  tuvalet Yeri

Bazı kediler, tuvaletlerini kiminle paylaştığı konusunda inanılmaz derecede seçici olabilir. İşlerini yaparken başka birinin kaka yapmaya cesaret ettiği veya başka bir kedinin kokusuyla uğraştığı yerde kaka yapmak istemezler. Bu nedenle, onlara alan verin – her birine kendi alanı oluşturun.

Kişisel Alan Eksikliği

Kediler bağımsızdır ve ne kadar sevimli olurlarsa olsunlar, yalnız zamanlarına değer verirler. Aşırı uyarıldıklarında kaçmak için stressiz bir yere ihtiyaçları vardır. Çok sevseler de, sevilseler de, Özgürlüklerinden ödün vermezler. Kendi alanı olmalıdır.

Sert muamele

Bu konuda hiçbir kedi ya da hayvan zorbalığa uğramaktan hoşlanmaz. Bu nedenle oyun, cezalar veya genel kullanım sırasında çok sert olmak hayatlarında istenmeyen izler  bırakabilir.

Bunun yanında, geri çekilmeye, savunmaya geçmeye ve hatta saldırganlık belirtileri göstermeye başladıklarını fark edebilirsiniz.

sonuç olarak;

Kediler sevimli canlılardır. Farklı sorun yaşıyorlarsa veya siz yaşıyorsanız bunların çözümlerini bulmak da sizin elinizdedir.

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşanlar, en sevilen evcil hayvanlarından biridir. Harika hayvanlardır. Ama aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir