Köpeğimizin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Biz köpeklerimizin ne kadar şanslı olduklarını düşünürüz. Onları en iyi şekilde düşündüğümüzü ve onlara fazlasıyla değer verdiğimizi düşünürüz.

Ancak bazen hayatta farklı şeyler olur ve evcil hayvan sahipleri olarak duygusal olarak, sevimli dostlarımızın etkilendiklerini görürüz. Çünkü bütün canlıların duygularının olduğunu bilmemiz gerekir. Haliyle Köpeklerimiz de Olumsuz olaylardan etkilenebilir, bu da endişeye ve hatta depresyona neden olabilir. Olumlu etkilenmenin yan etkisi yoktur.

Peki köpekler neden depresyona girer? Ve köpeğinizin depresyonda olduğunu nasıl anlarız. İşte bilmeniz gerekenlerden bazı noktalar. 

Köpekler Neden Depresyona Girer?

Dr. Rachel Barrack , “Köpekler, mutluluktan üzüntüye ve hatta depresyona kadar çok çeşitli duygular yaşarlar. Köpeklerde depresyonun bazı belirtileri, depresyondaki insanların sergilediği belirtilere çok benziyor.”

Ayrıca, “Köpeklerde depresyon genellikle yeni bir eve taşınma, yeni bir oda veya ev arkadaşı (insan veya tüylü), bir refakatçi kaybı (insan veya tüylü), tipik yapması gereken davranışlarında engelleyici büyük değişiklikler ( yürümesi, gezmesinin engellenmesi) dahil olmak üzere büyük bir yaşam değişikliğini yaşaması yanında travmatik bir olay (yaralanma gibi) da depresyon veya mutsuzluğa birkaç sebeptir.

Bununla birlikte, köpeklerde depresyonun tek nedeni yaşam değişiklikleri değildir. Dr. Barrack açıklamaya devam ediyor, “Depresyon aynı zamanda altta yatan bir tıbbi duruma bağlı olabilir. Hastalık belirtisi de olabilir. Köpeğinizin depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız, sebepleri belirlemek için destek almakta faydalar olacaktır. Peki köpeğinizin mutsuz olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte size yardımcı olabilecek bazı işaretler .

1-Ani Saldırganlık

Depresyonda olmak üzgün hissetmek anlamına gelmez. Köpeğiniz normalde yumuşak huyluysa ve aniden ev eşyalarınızı veya kulubesindekileri parçalamaya veya başkalarına – insanlara ve hayvanlara – hırlamaya başlarsa, bu onların depresyonda olduklarının bir işareti olabilir.
Köpeğiniz ani saldırganlıkları sık sık yapmaya başlarsa , en kısa zamanda destek almak gerekir. Saldırganlık köpeklerde de fiziksel acının bir işareti olabilir, bu nedenle veteriner ziyareti, neler olup bittiğini ve nasıl tedavi edileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

2- Sizden veya Ailenizden kaçmak, saklanmak

Köpeklerin saklanacak bir yer bulmaları için yeterince korkacağı bazı şeyler olsa da, sizden tamamen kaçmaları normal değildir.
Köpeğinizi hiçbir neden yokken saklanmış bulmak ve sosyalleşmek istememek, oynamak istememek, köpeğinizin depresyonda olduğunun bir işareti olabilir.
Bu davranışın fiziksel yaralanmadan mı yoksa duygusal travmadan mı kaynaklandığını öğrenmek için gözlem inceleme yapmak gerekir. farklı bir durum varsa veterinerinizi görmek en iyisidir.

3- Normalden Daha Fazla Veya Daha Az Uyurlar

Köpeklerin uyumayı çok sevdiğini hepimiz biliriz . Aslında, evde değil, işteyken çoğunlukla yaptıkları şey budur. Gündüzleri normalde zaten çok uyurlar.

Ve bazı köpek ırkları diğerlerinden daha fazla uyumayı sevse de, muhtemelen kendi köpeğinizin uyku programının düzensiz olup olmadığını bilmemiz gerekir.

Eve geldiğinizde size yanıt vermediklerini ve varlığınıza tepki vermediklerini veya bütün gece ayakta kaldıklarını fark ederseniz, neyin yanlış olduğunu bulmak için onları veterinerinize götürmeniz gerekebilir. En güzel şekilde köpeğimizi takip etmek zorundayız.

4- Oynamaya veya Yürüyüşe Çıkmaya İlgi Kaybı

Bu, köpeğinizde fark edilmesi en kolay işaret olabilir, çünkü neredeyse tüm köpekler oynamayı veya en azından yürüyüşe çıkmayı sever. Ve dışarı çıkmak istemeyebilecekleri zamanlar olsa da – onlar için çok sıcak veya çok soğuk olabilir – hiç heyecanlanmazlarsa ve çıkmakta tereddüt ederlerse bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

5- İştah ve/veya Kilo Değişiklikleri

Köpeğiniz ciddi şekilde depresyona girerse, yemeklerini yememeye başlar veya az yemek yer.
Bazen köpekler yemek yemezler çünkü yiyeceklerinden sıkılabilirler veya seçici olabilirler, ancak bu durum kilolarını etkileyecek kadar kötüyse, veterinerlerini görmenin zamanı gelmiş olabilir. Uzun süren iştahsızlık, mutsuz olduklarının bir işareti olabilir.

Tüm bu işaretlerin ciddi tıbbi durumların da göstergesi olabileceğini unutmayın. Depresyon Pisikolojik rahatsızlık, huzursuzluk beraberinde vücudun organlarını da olumsuz etkileyecek ve geri dönmesi mümkün olmayan sonuçlar çıkaracaktır.

Köpeğinize Anlayabilecekleri Sevgiyi Göstermenin 5 Yolu

Köpeğiniz için her şeyi yapıyorsunuz. Ancak tüm ikramlar, oyuncaklar, süslü tasmalar ve rahat yataklar, köpeğinizin sizin için ne kadar özel olduklarını bilmesini gerektirmez. Çünkü onları anlayamayabilirler. Onların dilini konuşmamız gerekir. Sevgimizi hissetmeleri gerekir. Onların bizi anlaması için köpek gibi konuşmak gerekmez.
İşte köpeğinize, sevginiz ve bağlılığınız hakkında aklında hiçbir şüphe bırakmayacak gerçek duygularınızı ifade etmenin birkaç yolu.

1-Kulak Ovmaları Köpeğinizin Mutluluğunu Sağlar

Hiç köpeğinizin kulaklarının arkasını kaşıyıp elinize yaslandığını ve bir tür köpek transına yani mutluluktan uçtuğuna şahit oldunuz mu? Bunun nedeni, kulak ovmalarının kelimenin tam anlamıyla köpeğinizi aşırı dinç ve mutlu yapar.
Bir köpeğin kulakları, vücudun her yerine uyarılar gönderen ve endorfin salınımını harekete geçiren sinir uçlarıyla doludur. Bu hormonlar ağrı kesici görevi görür ve köpekler sevgiyi hissettiklerinde de salınan doğal ilaçlardır diyebiliriz. Bu durum insanlar için de geçerlidir. Mutlu olan canlılar daha sağlıklıdır.
Yavrularınıza olan sevginizi kulak ovmalarıyla gösterdiğinizde, mesajı aldıklarından emin olabilirsiniz.

2-Köpeğinizi Elle Beslemeyi Deneyin

Bazı uzmanlar, özellikle yavru köpeklerde köpeğinizi elle beslemeyi denemenizi tavsiye ediyor .
Bu, köpeğinize yalnızca sizin bir gıda sağlayıcısı olduğunuzu göstermekle ve gıda saldırganlığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda siz ve yavrularınız arasında güçlü bir bağ oluşturan samimi bir deneyimdir.
Köpeğiniz büyüdükçe elle besleme ihtiyacı azalabilir, ancak eğitim sırasında ikramlar sunmak, yavrularınıza değer verdiğinizi göstermenin harika bir yoludur. Sadece aşırıya kaçmayın.

3-Sadece Onları Sevdiğini Söyle

Science dergisinde yayınlanan bir araştırma gösterir ki;, köpekler aslında bazı insan konuşmalarını anlar. Cünkü Canlı beyinleri karşılıklı sinyaller gönderir ve bu sinyaller dil ile konuşmaktan daha etkilidir.
Deneysel bir incelemede; Köpek, bir MR cihazında incelendi ve sonucunda, en çok mutluluğu sadece bir övgü tonu değil, aynı zamanda övgü sözlerini de duyduklarında yaşadıklarını gösterdi. Bu, onların sadece ses tonumuzu dinlemediklerini, aynı zamanda kelimelerden anlam da yorumladıklarını gösteriyor.
Onlarla konuşurken ses tonumuzdan özellikle etkileneceklerini bilmemiz gerekir.
Bu yüzden bazen köpeğinize neler hissettiğimizi söylemek, sevgimizi ifade etmenin harika bir yoludur.

4-Köpeğinizi Eğitin

Olumlu pekiştirme, sevginizi iletmenin mükemmel bir yoludur ve köpeğinizi eğitmek size bu fırsatı verecek ve bağınızı güçlendirecektir.
Köpeğinize yemek vermek, ona övgüde bulunmak veya onunla oyun oynamak gibi en sevdiği şeyleri yapmak, köpeğinizin size olan bağlılığını artıracaktır. Sizinle birlikte bunları yaptığında mutlu olduğunu göreceksiniz. İkiniz de birbirinizi mutlu etmek için çalıştığınızda, ikiniz de birbirinize olan sevginizi gösteriyorsunuz.

5-Köpeğinizin Ne Dediğini Öğrenin

Pek çok köpeğin kucaklanmayı sevmediğini biliyor muydunuz ? Ve bazen onlara doğrudan yaklaştığınızda gerçekten nefret ederler. Ve bazen arkadaşlarınızla veya yabancılarla tanışmaktan heyecan duymazlar.
Ne arayacağınızı biliyorsanız , köpekler vücut diliyle çok şey ifade edebilir. Köpeklerin nasıl iletişim kurduğunu öğrenerek, stresli hissettikleri süreyi azaltabilir ve onları rahat hissettirmek için çalışabilirsiniz. Bu onların size olan güvenini artıracak ve sevgi dolu ilişkinizi geliştirecektir.
Onların koruyucusu ve arkadaşı olduğunuzda, köpeğinizin tüm sevgiyi hissedeceğinden emin olabilirsiniz.

Köpegimiz Bizi Seviyor mu

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşanlar, en sevilen evcil hayvanlarından biridir. Harika hayvanlardır. Ama aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir