Köpek Maması Nasıl Saklanır? Püf Noktalar…

Köpekleri severiz. haliyle onların bakımlarını yapar ve ihtiyaçlarını gideririz. ancak ihtiyaçlarını giderirken küçük ihtimaller ciddi sorunlar çıkarır.

Özellikle bayat mamalar ve sağlıksız olmasını sağladığımız mamalar bizim hatalarımızdır. Onun için mamaları alırken ,depolarken ve kullanırken dikkatli olmalıyız.

Köpeğinizin mamasını saklamak için iyi bir yer ararken, önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Yiyecekler ıslak veya kuru, konserve veya kapalı bir torbada olsun, en iyi sonucu verecek farklı saklama seçenekleri vardır. Bunları bilmemiz köpeğimizin sıkıntılar yaşamasını engelleyecektir.

Evinizdeki ortamı,  mamanın bulunduğu ortamı ,ortam sıcaklığı gibi faktörleri ve köpek maması üzerinde gördüğünüz / okuduğumuz talimatları düşünün. Köpek mamasını orijinal kabında mı tutacaksınız yoksa yeni bir kaba mı koyacaksınız? Köpek mamasının nasıl saklanacağına ilişkin adım adım kılavuz için okumaya devam edin.

Köpek Maması Nasıl Saklanır ve Püf Noktaları

1. Oda Sıcaklığını Düşünün

sıcaklık
sıcaklık

Köpek maması satın alırken gerekli oda sıcaklığını göz önünde bulundurmalısınız. Çok fazla nem, yiyeceklerin daha hızlı bozulmasına neden olabilirken, daha soğuk bir ortam, yiyeceklerin dokusunu etkileyebilir.

Örneğin, bir torba kuru gıda, kiler veya dolap gibi serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Teneke kutularda satın alınan ıslak yiyecekler benzer bir yerde saklanmalıdır. Ancak açılmış yaş mama kutuları soğutma gerektirebilir. Hangi yiyecek seçeneğini seçerseniz seçin uygun depolama alanınız olduğundan emin olun.

2. Yeni yiyecek kabına  Aktarma

üzüntü

Kuru köpek mamasını orijinal çantasından yeni bir kaba boşaltmak gerekli olmasa da, bunu yine de yapabilirsiniz. Tercihiniz buysa, birkaç husus var.

Birincisi, kabın temiz ve kuru olmasını sağlamak olacaktır. Çok fazla nem kuru köpek mamasını bozar. Biraz nem kontrolü olan bir kap kullanmak da önemlidir. Hava deliği olmayan ve nem tutmayan bir malzeme kullanın. Düşünülmesi gereken başka bir şey de köpek mamasını güvende tutmaktır. Bakteri Üretmeyen ve tazeliği içeride tutmak için hava geçirmez kapaklı bir kap kullandığınızdan emin olun. İyi olmayan yiyeceği köpeğimiz yemeyecek ve üzülecektir.

3. Islak ve Kuru Gıda

ıslak ve kuru

Bir torba kuru köpek maması açtıktan sonra, kullanımdan sonra torbayı kapatmak için bir klips veya bant kullanmanız gerekir. Bu, uygun tazeliği sağlayacak ve köpeğinizin mamasının kalitesini yüksek tutacaktır. Torbayı serin ve kuru yerine geri koyun ve kapalı olduğundan emin olun.

Alternatif olarak, açılmış yaş mamalar buzdolabında saklanmalıdır. Diğer yiyeceklerden sızmasını veya bulaşmasını önlemek için ıslak yiyeceklerin üzerine bir torba veya yeniden kullanılabilir kutu kapağı koyun. Yiyecek bir süre bırakılacaksa kuru veya ıslak yiyecekleri dondurucuda saklayabilirsiniz, ancak bu, çok uzun süre bırakılırsa kalitesini bozabilir.

4. Yem kaplarını Temiz Tutun

yeni kap
Köpek Yiyeceği

Kuru köpek mamasını saklamak için ayrı bir kap kullanıyorsanız, düzenli olarak temiz tutmayı unutmayın. Bu, altta oturan eski köpek maması parçalarını çıkarmak için tamamen boşaltmak anlamına gelir.

5. Yiyecekleri Son Kullanma Tarihine Göre Kullanın

son kullanma tarihi
son kullanma tarihi

Üzerinde en iyi kullanım veya son kullanma tarihi olup olmadığını görmek için ıslak veya kuru köpek maması kabına bakın. Yiyeceklerin ne kadar süre bekletildiğini veya kullanıldığını düşündüğünüzde bu tarihler dikkate alınmalıdır. Kuru köpek mamasının bayatladığını veya kokusunu veya tadını  kaybettiğini fark edebilirsiniz, oysa ıslak köpek mamasının rengi bozulabilir, sertleşebilir veya üst kısmında yapışkan maddeler oluşabilir. Açılmamış konserve yiyecekler genellikle rafta daha dayanıklıdır, ancak bir süre sonra bozulacağını unutmayın.

6. Su Kaynaklarından Uzakta Depolayın

bozuk gıda
bozuk gıda

Köpek mamasını evinizde nereye koyacağınızı düşünmek önemlidir. Kuru köpek mamasını kağıt torbalarda, arada sırada küçük su sızıntıları olabilecek nemli bodrumlardan uzak tutun. Ayrıca yiyecekleri ıslak veya kuru, doğrudan güneş ışığından uzak tutmalısınız. Bu tür bir durum ayrıca daha hızlı bozulmaya ve yüksek nem seviyelerine neden olabilir. Suda veya diğer nem türlerinde oturan yiyecekler küflenmeye neden olabilir. Buda canlının sağlığını bozacaktır.

7. Eski ve Yeni Yiyecekleri Karıştırmayın

eski ve yeni yiyecek
eski ve yeni yiyecek

Pek çok evcil hayvan ebeveyninin, eski bir köpek maması torbasından yenisine geçerken düşünmediği bir şey, ikisini birbirine karıştırmaktan kaçınmaktır. Örneğin, yeni bir torba kuru köpek maması alırsanız, eski mama kabını tamamen temizleyin.

Köpeğinizin yemek kasesini düşünün; Temizlemeden eski yiyeceklerin üzerine yeni yiyecekleri dökmeye devam ederseniz, kirli eski yiyecekleri yiyor olabilirler. Bu, köpeğiniz için iştah açıcı değil. Önce eskisini bozulmamışsa bitirmelisiniz.

8. Yiyecekleri Taze Tutun

taze yiyecek
taze yiyecek

Yiyecekleri son kullanma tarihine kadar kullanmaktan başka, onu en taze tutmanın başka yollarını da düşünmelisiniz. Poşet kuru gıda alırken, gece gündüz dışarıda bekletmeyin ve poşetin ağzını kesinlikle açık bırakmayın. Islak köpek mamasının ağzı açıksa ve ne zaman açtığınızı bilmiyorsanız muhtemelen bozulmuştur. onu yedirmeyin. zehirlenme olabilir, onu atmak daha güvenlidir!

Köpek mamasını saklarken dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Nasıl sakladığınız, köpek mamasının türüne ve onu orijinal kabında bırakıp bırakmadığınıza veya yeni bir kaba aktarıp aktarmadığınıza bağlıdır. Sadece havayı ve nemi yiyeceklerden uzak tuttuğunuzdan emin olun, aksi halde yiyecekler kolay bozulacaktır.

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşanlar, en sevilen evcil hayvanlarından biridir. Harika hayvanlardır. Ama aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir