Ormanlar Kralı Tilki

Ormanlar Kralı Tilki

Cumhuriyet, halkın oylarıyla bizleri yönetecek olanları  seçmemize yarayan bir yönetim sistemidir.  Cumhur Arapça bir kelime olup; sözlükte “herhangi bir şeyin en büyük kısmı, bir topluluğun çoğunluğu veya önde gelenleri” anlamına gelir. Demokrasi genellikle cumhuriyet ile eşdeğer görülse de, halkın temel hak ve özgürlüklere sahip  olması, hukukun üstünlüğü, çok partilerin olması ( muhalefetin olması)… gibi özelliklere sahip olmasıdır.

Yine denilebilir ki, Demokrasi, halk için gereken bütün kanunları ve kuralları çoğunluğun belirlemesidir. Yani halk bizzat kendisi kuralları belirler. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü, her durumda seçim olanağı yoktur. Cumhuriyet’te ise seçilen insanlar, kanun ve kuralları belirler. Buradan da anlarız ki her cumhuriyet yönetiminde demokrasi olmayabilir. Halkın istemediği kurallar da olabilir. Asıl olan Demokrasidir. Cumhuriyetle beraber Demokrasinin olmasıdır.

Zaman odur ki

Fıkra bu ya Orman Ülkesi hayvanları, ülkeyi artık aslan yönetsin istememiş ve yönetim değişikliği yaparak, çok oy alan ülkeyi yönetsin istemişler. Ülkeyi yönetecek hayvanların temsilcileri kralını seçmek için toplanır. Adaylar; Aslan, Kaplan ve Fil. Başka aday yok. Oradan Tilki ileri atılır. Bu eskisi gibi olmaz. Madem artık Cumhuriyet var. Herkes seçime girebilir ve kral olabilir. Ben de adayım der oradan ayrılır ve seçim çalışmasına başlar.

Tilkinin kurnazlığını bilmeyen yoktur. Böyle de olsa itiraz yoktur. Bu bir seçim. Sonuçta seçilen ülkeyi yönetecektir.

Tilki ilk olarak  kuytu bir yere gider. Tepeden tırnağa kendini farklı renkler ile boyar. Durgun suya bakınca, kendine o da hayran kalır. Ülkeyi karış karış dolanır. Bütün hayvanların hayallerini ve umutlarını ön plana alır. Bütün uçanları pilot, bütün yüzenleri kaptan yapacağını …..söyler. Malum seçim çalışması. Tilkideki güzellik ve renklilik ve güzel konuşma  her gittiği yerde sevgi, saygı ve hayranlık uyandırmıştır.

Diğer adaylar da seçim çalışmalarını kendilerine göre yapmıştır.

Sandıklar açılır ve oy çokluğuna göre Ülkenin yeni kralı belli olmuştur. O da Tilkidir.

Yeni Ormanlar Kralı Tilki, ilk kanununu çıkarır:

 ‘’ Bu ülkede, yağmurdan, sudan ve boyadan bahsetmek yasaktır’’

 

Fıkradan Anladıklarımız

  1. Seçilmek isteyen çevresinden  oy alabilmek için farklı rollere girebilir. Çoğunluğun beğenisini kazanan seçilir.
  2. Cumhuriyet, bazen kaliteli olanı değil, görüntüsü güzel olanın seçilmesini de sağlar. İyi bir yönetimde halkın da eğitimli olması çok önemlidir. Görüntüye inanan insanlar genellikle yanılır.
  3. Reklam ve propagandalar bizlere her zaman gerçeği göstermez. Ama iyi bir reklam da her alanda kazandırabilir.
  4. Bazı kuralları koyanlar, aslında kendi hatalarını kapatmak için kurallar koyarlar. Özelin menfaati genelin menfaatinin önüne geçer.
  5. Çoğunluğun umut ve hayallerini ön planda tutanlar kazanır.

 

 

 

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam!

Neyleyeyim! Ambara Fare Dadandı Anam Babam! ‘’Bir yerde fare varsa orada hırsız vardır’’ Demiş büyüklerimiz. …

2 Yorumlar

  1. Hesapların sorulacağı gün yaptıklarını tilkiye sorarlar .Bilmiyor muydu ? Çok iyi biliyordu lakin menfaat yaşamak ahlak yaşatmak ister .Tilki de ahlak yoktu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir