Tonkin ( Siyam ) Kedisinin ve Diğer Kedilerin 7 Sağlık Sorunu

 

Bilgiler, en son veteriner araştırmalarına göredir ve günceldir.

Bir ‘Tonkin‘ seveni olarak, muhtemelen Tonkin kedilerinin Siyam kedisi ailesinin bir parçası olduğunu biliyorsunuzdur. Genel olarak konuşursak, bu sağlıklı bir kedi cinsidir. Bir Tonkinli’nin ömrü yaklaşık 10-15 yıldır.

Ancak tüm kediler gibi, Tonkin kedilerinin de sahiplerinin ve potansiyel sahiplerinin bilmesi gereken belirli sağlık sorunları vardır.

Daha iyi anlayabilmek için Tonkin kedisine özgü yedi sağlık sorunu hakkında bilgi verelim.

bölücü kedi

Tonkin Kedisi veya Diğer Kedi Sağlık Sorunları (7 hastalık )

1. Kalp hastalığı

Güzel Tonkin kedilerimizin kalp rahatsızlığı olduğunu düşünmek istemiyoruz. Ancak gerçek şu ki, Tonkin kedileri bir kalp kası hastalığı olan kardiyomiyopati ile mücadele eder. İki farklı kardiyomiyopati türü vardır. Tonkin kedilerinde bulunan en yaygın tip Hipertrofik Kardiyomiyopatidir (HCM). Bu, kalbin kas duvarının kalınlaştığı ve kalbin vücudun geri kalanına kan pompalamasını zorlaştırdığı zamandır.

Tonkin kedileri kalp sorunları ile doğabilir veya sorunu daha sonra yaşamlarında geliştirebilir. Kalp hastalığının tipik belirtileri arasında hızlı nefes alma, uyuşukluk ve iştahsızlık bulunur.

Ne yapmalıyız:

Kediler kendilerini hasta hissettiklerinde saklanmakta iyidirler. Semptomlar / belirtiler  ani görünüyor, ancak gerçek şu ki, Tonkin kediniz bir süredir kalp hastalığıyla mücadele ediyor olabilir, bu nedenle gelecekte sorunları önlemek için kedinizin sık sık değerlendirilmesini sağlamak iyi bir fikirdir.

Kardiyomiyopatili kedilerin çoğunda kalp mırıltısı vardır, bu yüzden bu senin ilk ipucun olmalı.

mavi gözlü tonkin kedisi

2. Kan pıhtıları

Altta yatan kalp sorunları olan kedilerde kan pıhtısı veya Feline Aort Tromboembolizmi (FATE) geliştirme riski daha yüksektir.

FATE, vücuttaki en büyük arter olan aortu etkisiz yapar ve bacakların arkasına giden kan akışını sınırlar. Tipik belirtileri arasında arka bacakların sürüklenmesi, soğukluk, felç ve ağrı bulunur. Ne yazık ki, FATE hayatı tehdit eden bir konudur.

Ne yapmalıyız:

Bazı kediler FATE’den kurtulabilir, ancak ne yazık ki çoğu hayatta kalamaz ve kan pıhtılarının geri dönme olasılığı yüksektir. Kediniz kalp problemleriyle mücadele ediyorsa veya yakın zamanda bir kan pıhtısından kurtulduysa, veteriner hekiminiz kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar yazabilir

3. Enflamatuar barsak hastalığı

Tonkin kedileri ayrıca İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD) ile mücadele edebilir. Doğrusu, bu bir hastalıktan çok bir sendromdur. Mide veya bağırsaklar kronik tahrişe tepki verir ve kusma ve ishale neden olur.

Ne yapmalıyız:

Kediniz kronik kusma ve ishal yaşıyorsa, dikkatli olmalısınız . Veterineriniz belki de dışkı muayenesi, kan çalışması ve belki de mide röntgeni ve ultrason muayenesi yapacaktır. Sebeplerini bulmalıyız.

Küçük tonkin kedi yavrusu

4. amiloidoz

Amiloidoz, kan dolaşımı “amiloid” adı verilen proteinleri farklı doku ve organlarda, genellikle karaciğer ve böbreklerde biriktirdiğinde ortaya çıkar. Amiloidoz birçok Siyam soyunda yaygındır. Amiloidoz belirtileri şunları içerir:

 • Letarji
 • yetersizlik
 • dehidrasyon
 • Kusma
 • İshal
 • Sarılık
 • Uzuvların şişmesi

Ne yapmalıyız:

Ne yazık ki, kedilerde amiloidozu tedavi edecek bir ilaç yok. Bir veteriner durumu stabilize edebilir ve etkilenirse böbreklerin tedavisine yardımcı olabilir. En önemli şey, Amiloidozlu kedilerde organ fonksiyonunu, sıvı dengesini ve kan basıncını izlemektir.

5. Progresif Retina Atrofisi

Tonkin kedileri için bir başka tıbbi endişe, Progresif Retinal Atrofi’dir (PRA). PRA’ya sahip olmak, gözdeki fotoreseptör hücrelerinin azalması ve sonunda körlüğe yol açması anlamına gelir. Habeş ve İran kedileri bu sorunla mücadele eden iki ana kedi ırkıdır, ancak Siyam soyunda da bu sorun olabilir.

Neyse ki, PRA acı verici bir durum değildir ve daha sonra nadiren fark edilir. İlk belirti gece körlüğüdür. PRA’lı kediler geceleri ve hatta loş ışıklı alanlarda hareket etmeye isteksizdir. Genellikle, PRA’lı bir kedinin gözü, üzerlerine ışık tuttuğunuzda çok yansıtıcı hale gelir.

Ne yapmalıyız:

Ne yazık ki, PRA için etkili bir tedavi yoktur. Neyse ki, fiziksel olarak acı verici bir durum değil, bu nedenle kediniz birkaç ayarlamayla nispeten normal bir hayat yaşayabilir.

bir battaniyenin üzerinde iki Tonkin kedisi

6. nistagmus

Nistagmus, kedinizin gözlerinin neredeyse titriyormuş gibi bir yandan diğer yana titreşmesidir.

Bu tıbbi durum Siyam ırkları için oldukça normaldir ve hayati tehlike oluşturmaz, bu yüzden endişelenmenize gerek yok! Normal görürler, tıpkı diğer kediler gibi.

Ne yapmalıyız:

Nistagmus için tedavi gerekli değildir. Bu durumdaki kediler bu durumla gayet iyi yaşayabilir.

7. çapraz göz

Yakınsak şaşılık olarak adlandırılan şaşılık, Siyam kedilerinde yaygın bir sorundur ve Tonkinliler gibi diğer Siyam soyuna da bulaşabilir. Şaşılık, retinanın merkezinin yer değiştirdiği ve gözlerin çaprazlamasına neden olduğu genetik bir durumdur.

Ne yapmalıyız:

Bu durumla ilgili en büyük sorun zayıf görmedir. Neyse ki, şaşı gözlü kediler, içeride tutuldukları sürece normal bir hayat yaşayabilirler. Durum incitmez ve bu durumdaki çoğu kedi onunla doğar.

Tonkin kedisi yüzü
bölücü kedi

Diğer Yaygın Kedi Sağlığı Endişeleri

Kediler yenilmez olduklarını düşünmeyi severler ve biz de onların yenilmez olduklarını düşünmeyi severiz! Bu dokuz can nereden geldi?

Şaka bir yana, gerçeği biliyoruz. Cinsi ne olursa olsun tüm kediler hastalanır. Tüm kedileri etkileyen bazı ciddi sağlık sorunları şunlardır:

 • Lenfoma
 • Böbrek yetmezliği
 • Kedi alt idrar yolu hastalığı
 • hipertiroidizm
 • Solunum yolu enfeksiyonu

Daha az ilgili ancak bahsetmeye değer diğer tıbbi konular şunlardır:

 • Diyabet
 • alerjiler
 • Periodontal hastalık

Yine, bunlar Tonkin kedisine özgü değil. Tüm kedi ırkları, herhangi bir zamanda bu problemlerle boğuşabilir. Kedinizi içeride tutmak, kedinizin çok daha uzun yaşamasına yardımcı olacaktır ve sağlıklı bir yaşam tarzı her zaman en iyi ilaçtır.

bölücü kedi

Çözüm

Çoğunlukla, Kediler sağlıklıdır. Hayatın bir cilvesi olan rahatsızlıklar, bizler için geçerli olduğu gibi diğer canlılar için de geçerlidir. Olumsuz bir durum olduğunda zaten ne yapacağınızı biliyorsunuz….İyi Eğlenceler….

Siyam kedisi

Şu Yazıya da Bakabilirsiniz

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır? İlgili Her şey!

Tavşanlar, en sevilen evcil hayvanlarından biridir. Harika hayvanlardır. Ama aynı zamanda en yanlış anlaşılanlardan biridir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir